POPRAD. Mesto Poprad sa zaviazalo investovať neznámu sumu z peňazí daňových poplatníkov do bytovky, ktorú investor ešte ani nezačal stavať.
Na stránke mesta Poprad sa v závere septembra objavila zmluva o uzatvorení budúcej kúpnej zmluvy medzi mestom Poprad a firmou Tenzona Invest na 43 bytov.
Ešte v júni mesto Poprad pritom na základe metodického usmernenia Úradu pre verejné obstarávanie v odpovedi na interpeláciu poslanca Slavomíra Božoňa o kúpe doteraz nepostavených bytov uviedlo, že samospráva „nepristúpi k žiadnym právnym úkonom a teda ani k uzavretiu zmluvy o uzavretí budúcej kúpnej zmluvy“.
Uzavretie zmluvy mesto odmieta vysvetliť
Prečo takúto zmluvu mesto v septembri uzavrelo, odmietla samospráva vysvetliť. „Dnes sa k tomu nebudeme vyjadrovať,“ tlmočil stanovisko mesta hovorca Marián Galajda.
Podľa zmluvy o uzatvorení budúcej kúpnej zmluvy medzi mestom Poprad a firmou Tenzona Invest z konca septembra stále nie je jasná cena, za ktorú mesto odkúpi byty.
Kúpna cena má byť stanovená v súlade so zákonom o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní a zákonom o Štátnom fonde rozvoja bývania.
Konečná kúpna cena má vzniknúť súčinom skutočnej podlahovej plochy všetkých bytov vynásobenou oprávneným nákladom s daňou z pridanej hodnoty na meter štvorcový bytu.
Keďže na výstavbu bytového domu nerobili súťaž, nedá sa zistiť, či by iná firma nedokázala postaviť byty lacnejšie.
Zmluvné strany sa tiež dohodli, že kúpnu zmluvu uzavrú do 15 dní odo dňa nadobudnutia účinnosti kolaudačného rozhodnutia, najneskôr však do 31. decembra 2014.
Byty boli súčasťou Dankovej predvolebnej kampane
Projekt výstavby komplexu Nový Poprad sa začal ešte pred voľbami 2010. Nový Poprad s 265 bytmi bol súčasťou predvolebnej kampane Antona Danka (nez.) v komunálnych voľbách 2010.
Mesto na okraji sídliska Juh vykúpilo pozemky s rozlohou vyše 23 000 štvorcových metrov v celkovej hodnote viac ako 570 000 eur. Vykúpené pozemky následne samospráva poskytla firme Tenzona Invest. Ako protihodnotu za pozemky mala samospráva pôvodne získať v prvej postavenej bytovke 20 nájomných bytov.
O odkúpení zvyšných bytov formou dotácie a úveru cez ministerstvo a štátny fond sa vtedy vôbec nehovorilo.
Základný kameň Nového Popradu poklepal primátor Anton Danko a konateľ spoločnosti Tenzona Invest Adam Hajdu v septembri 2010.
Stavebné povolenie na prvý bytový dom pritom spoločnosť získala 26. septembra 2011 a až 3. novembra 2011 nadobudlo právoplatnosť posledné povolenie, ktoré potrebovala spoločnosť na výstavbu prvého bytového domu. Ani potom sa výstavba prvého bytového domu nezačala.
Prvé stavebné stroje sa na budúcom stavenisku objavili až v závere roka 2012, v čase, keď udreli tuhé mrazy.
Stroje vyhĺbili jamu, neskôr okolo jamy vyrástlo oplotenie. Odvtedy sa na stavbe nič viditeľné nezmenilo.
Požiadali o usmernenie
Na jednom z mestských zastupiteľstiev v tomto roku poslanci požadovali uvoľnenie cyklochodníka, cez ktorý vedie prístupová panelová cesta k stavenisku bytovky v rámci Nového Popradu.
V apríli tohto roku poslanci Mestského zastupiteľstva v Poprade už schválili kúpu 43 bytových jednotiek bežného štandardu v prvej bytovke obytného súboru Nový Poprad, ktorý ešte stále nestojí.
Naďalej platilo, že v tejto bytovke mesto získa zvyšných 20 bytov ako protihodnotu za pozemky. Podmienkou bolo, aby mesto získalo na celú kúpnu cenu úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania a dotáciu z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.
Už pri schvaľovaní tohto uznesenia navrhol poslanec Božoň, aby mesto požiadalo o usmernenie Úrad pre verejné obstarávanie. O usmernenie požiadalo aj samotné mesto.
V usmernení, ktoré dostala aj samospráva, sa uvádza: „Z pôsobnosti zákona o verejnom obstarávaní sú vyňaté zmluvy, ktorých predmetom je nadobúdanie vlastníckeho práva k nehnuteľnosti alebo na získanie nájomného práva k nehnuteľnosti, pretože v prípade potreby získania konkrétnej nehnuteľnosti, verejný obstarávateľ nemôže zabezpečiť dodržanie princípov verejného obstarávania. Pri zadávaní zákaziek na finančné služby, ktoré sa zadávajú v čase pred uzavretím, pri uzavretí alebo po uzavretí zmluvy o kúpe alebo nájme nehnuteľnosti, verejný obstarávateľ postupuje podľa zákona o verejnom obstarávaní. Použitie tejto výnimky je podmienené existenciou nehnuteľnosti, ktorú verejný obstarávateľ nadobúda alebo najíma; výnimku nie je možné použiť v prípade, keď nehnuteľnosť ešte neexistuje.“
Reakcia mesta
Pár dní po zverejnení článku mesto Poprad poskytlo doplňujúce informácie.
Mesto analyzovalo interpretáciu platnej legislatívy a postupy v podobnej situácii u ostatných slovenských samospráv. "Usmernenie v podobnej situácii ako Poprad dostali aj Gbely, kde ho interpretovali v zmysle, že verejné obstarávanie v ich prípade samospráva nepotrebuje, čo potvrdil aj hovorca ÚVO. Na internetových stránkach slovenských miest a obcí sme našli viacero zmlúv riešiacich rovnaký problém, v ktorých sa samosprávy ako budúci kupujúci zaviazali uzatvoriť kúpnu zmluvu na stavbu, ktorú má realizovať budúci predávajúci s tým, že prostriedky na kúpu budú žiadať v zmysle zákona o podpore zo ŠFRB a dotácií na rozvoj bývania a kúpna zmluva sa uzatvorí za podmienky, že tieto budú na základe žiadosti mestu poskytnuté," vysvetlila Iveta Borňáková z oddelenia správy majetku Mestského úradu (MsÚ) v Poprade.
Na základe zistených skutočností a v snahe riešiť bývanie pre obyvateľov mesta tak samospráva uzavrela zmluvu o uzatvorení budúcej kúpnej zmluvy so spoločnosťou Tenzona Invest. Zmluvné strany sa dohodli, že uzatvoria kúpnu zmluvu do 15 dní od nadobudnutia právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia na predmetnú stavbu najneskôr však do konca roka 2014. Po tomto dátume zmluva stráca platnosť, čím všetko riziko v prípade nedodržania termínov, ako aj v prípade nemožnosti získať 100 % finančných prostriedkov na odkúpenie z úveru zo ŠFRB a z dotácie MDVRR SR prechádza na zhotoviteľa. Naďalej však ostáva v platnosti zmluva, podľa ktorej by ako protihodnotu za pozemky mala samospráva získať v prvej postavenej bytovke obytného súboru Nový Poprad 20 nájomných bytov.
"Názory niektorých poslancov o tom, že mesto malo zrealizovať verejné obstarávanie na samotnú stavbu, bolo v praxi nerealizovateľné, pretože investor mal na výstavbu týchto bytov právoplatné územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Nájomný vzťah k pozemku pritom nadobudol na základe samosprávou vyhláseného tendra na riešenie daného územia," uzavrela Borňáková.
Legislatíva, ktorá vstúpi do platnosti od 1. 1. 2014, umožňuje podporu, ako aj dotáciu na obstaranie nájomných bytov poskytnúť aj vtedy, ak žiadateľ uzavrel so zhotoviteľom zmluvu o budúcej kúpnej zmluve a následne kúpnu zmluvu uzavrie najneskôr do konca augusta v druhom kalendárnom roku nasledujúcom po roku, v ktorom bola zmluva uzavretá. Dotáciu i úver by tak mesto mohlo žiadať od nového roka už na základe uzavretej zmluvy o budúcej kúpnej zmluve. Aj táto legislatíva tak podľa Borňákovej jasne ukazuje, že tento spôsob nadobudnutia bytov a riešenia bytovej otázky v meste plne rešpektuje platné zákony.
"Aktuálne bola v súvislosti s projektom Nový Poprad na mesto ako stavebný úrad podaná žiadosť o zmenu stavby pred dokončením, ktorá sa týka zmeny dispozície bytov," doplnila Kristína Horáková z odboru výstavby MsÚ v Poprade.
V súčasnosti eviduje popradská samospráva 865 žiadostí o nájomné bývanie.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš