Ponúka pohľad na flóru spred 13 až 15 miliónov rokov, ktorá rástla na území Slovenska a zachovala sa v odtlačkoch na kameňoch.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Autormi výstavy z dielne Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi sú Katarína Keratová, inak rodáčka zo Spišskej Novej Vsi a Martin Smatana.
Pohľad do treťohorného pralesa umožňuje 140 vystavených z 8 900 zozbieraných exponátov nahosemenných a krytosemenných rastlín. Tie ostali zalisované priamo v kameni v podobe listov, plodov, vetvičiek. Medzi vzácnymi nálezmi určite zaujme vyslovene tropická flóra ako napr. škoricovník, hruškovec, ebenovník, lotos, ambroň.
„Zozbierané fosílie pochádzajú z oblasti novácko-handlovskej panvy. Táto oblasť je doslova paleontologickým fenoménom na našom území. Neustále sa objavujú nové a nové otlačky prehistorických rastlín. Za tie roky sa nám podarilo zozbierať 8 900 fosílií zo 147 rastlinných druhov a tie sme zaradili do 95 čeľadí. Zo zozbieraných nálezov sa najstaršie našli už v roku 1965,“ uviedla K. Keratová.
„Táto výstava dáva predstavu o druhovom bohatstve pravekej Euópy,“ doplnil M. Smatana. V druhej časti výstavy Kamenný herbár je aj expozícia venovaná peleontologickým nálezom u nás na Spiši. „Ide najmä o nálezy z oblasti Dreveník, Ďurkovec, Hliniská,“ uviedla Marta Nižňanská, kurátorka výstavy.
Výstava je určená širokej verejnosti, ale aj odborníkom. Pre mladších návštevníkov Múzeum Spiša pripravilo zaujímavú tvorivú dielňu spojenú s témou fosílií. Výstava potrvá do 15. januára 2014.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš