Termín otvorenia prvej zaistenej cesty v Tatrách zo Sedielka na Priečne sedlo zatiaľ nie je známy. Prvé optimistické odhady hovorili o jeho otvorení začiatkom júla. V súčasnosti sa zvažujú alternatívne trasy, ako aj ich trasovanie, čo okrem vybavovania potrebných povolení oddaľuje termín otvorenia.
VYSOKÉ TATRY. Mesto Vysoké Tatry v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry predstavilo svoj zámer vybudovať zabezpečený turistický chodník ešte začiatkom mája.
„Nejde o typickú via ferratu, ale o turistický zabezpečený chodník typický pre Vysoké Tatry - zaistený chodník pomocou reťazí,“ spresnil terminológiu Peter Novák, vedúci oddelenia výstavby, investičnej činnosti a územného plánovania mesta Vysoké Tatry.
Dátum otvorenia dodnes nie je známy
Zaistená cesta je plánovaná po hrebeni v Malej Studenej doline ako spojnica dvoch značkovaných chodníkov medzi sedlami Sedielko a Priečne sedlo. Prechádza aj cez 2461 metrov vysoký vrchol Širokej veže.
V rámci plánovaného vybudovania zabezpečenej cesty sa zrekonštruujú aj časti značkovaných prístupových chodníkov do sediel.
Ako Novák informoval, snaha vybudovať zabezpečený turistický chodník pokračuje. „Stále na tom pracujeme, riešia sa aj alternatívne trasy,“ skonštatoval.
V prípade úspešného zvládnutia povoľovacieho konania sa hovorilo o tom, že cesta pre náročnejších horských turistov sa mala otvárať už 1. júla tohto roka.
Ako sme vtedy v Korzári informovali, projekt v tom čase nemal všetky povolenia a termín sa nestihol.
„Chcem podotknúť, že neviem o tom, aby bol plán spustenia turisticky zabezpečeného chodníka stanovený na 1. júl. Čo sa týka dátumu otvorenia, je ešte predčasné o tom hovoriť , keďže sú v riešení aj alternatívne trasy,“ dôvodil k očakávanému dátumu otvorenia.
O financiách rozhodne trasovanie chodníka
Keďže sa celý proces riadi podľa súčasne platnej legislatívy, vstupuje do neho množstvo faktorov. „Jedným z najhlavnejších je bezpečnosť turistov, ktorí budú využívať zabezpečený chodník a z tohto dôvodu sa k tejto akcii aj pristupuje,“ ozrejmil Novák časovú náročnosť vybavovania potrebných povolení.
Prvé odhady nákladov na vyznačenie a zaistenie cesty reťazami a technickými zariadeniami na rizikových úsekoch hovorili o sume 30-tisíc eur.
Konečná suma však dnes ešte nie je známa, rovnako aj to, kto sa o chodník bude starať.
„Vybudovanie a financovanie zabezpečeného chodníka je riešené cez OOCR Región Vysoké Tatry. Čo sa týka následnej údržby, prebehli už rokovania so Štátnymi lesmi Tatranského národného parku. V súčasnosti ešte nie je rozhodnuté o trasovaní zabezpečeného chodníka,“ uzavrel Novák.
Chodník sa zaplatí z peňazí na cestovný ruch
Projekt zaisteného chodníka bude slúžiť návštevníkom a milovníkom vysokohorskej turistiky vo Vysokých Tatrách. Práve takéto myšlienky majú podporovať lokálne združenia cestovného ruchu.
„Už v rozpočte na rok 2013 sme mali vyčlenenú čiastku na vybudovanie zabezpečeného chodníka, ale keďže sa v tomto roku realizovať nebude, budeme s projektom počítať v budúcom roku,“ uviedla výkonná riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.
Ako dodala, financie vyčlenené z tohtoročného rozpočtu OOCR použije na úpravu bežeckých tratí a realizáciu spoločenských podujatí počas obdobia Vianoc.
Finančné prostriedky vo výške 30–tisíc eur určené na otvorenie prvej via ferraty v Tatrách pochádzajú z dotácie zo štátneho rozpočtu, ktoré dostávajú oblastné aj krajské organizácie na podporu cestovného ruchu na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš