VYSOKÉ TATRY. Koncom septembra mala zrážka auta s medveďom pri diaľničnom moste Hybe pre mladého samca tragický koniec.
Medveď sa na diaľnicu dostal po ceste od obce Hybe, kde chýba oplotenie zabraňujúce vstupu zveri na dopravnú tepnu.
„Dostal sa až do časti, kde už bolo oplotenie okolo diaľnice a nevedel sa dostať von. Zrazilo ho auto, ktoré ostalo poriadne zdemolované. Posádke sa našťastie nič nestalo, medveď zahynul,“ povedal Pavol Majko, riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP).
Medvedicu s mladým nenašli
Ďalšia nehoda sa stala minulý štvrtok po zotmení približne o pol deviatej večer.
V Tatranskej Lomnici v blízkosti údolnej stanice lanovky narazilo auto do medvedice s mláďaťom, ktorá sa v tom čase špacírovala po časti tatranskej osady, kde sú ubytovacie zariadenia.
Nehoda sa stala v zákrute. Medvedicu náraz do zadnej časti tela odhodil z cesty, malé medvieďa sa skotúľalo dolu strmým svahom. Rodinka sa potom stratila v lese.
Pracovníci Štátnych lesov TANAP-u medvedicu s mláďaťom hľadali od piatka dopoludnia s pomocou cvičených poľovníckych psov. Vypátrať sa im možno poranené zvieratá napokon nepodarilo.
„Ak by lesníci našli medvedicu v lese zranenú, museli by sme ju odloviť z dôvodu, aby neohrozovala obyvateľov a návštevníkov tejto časti Vysokých Tatier,“ uviedla Lenka Burdová, hovorkyňa Štátnych lesov TANAP-u.
Zrážku pravdepodobne prežili
V prípade, že by zrážka s autom spôsobila medvedici smrteľné poranenia, prichádzajúcu zimu by jej tohtoročné mláďa s určitosťou neprežilo.
„Podľa všetkého zranenie nebolo takého rozsahu, aby po ňom uhynula. Môj odhad je taký, že zviera musí približne po 200 metroch niekde zaľahnúť a postupne vykrváca. Uvidíme, či sa k penziónom vráti a podľa toho zistíme, či sa jej niečo stalo a či sa zo svojich nočných výletov poučila,“ uzavrel riaditeľ Správy TANAP-u.
Chránené zvieratá hynú pod kolesami áut
Podľa riaditeľa Správy TANAP–u Majka dochádza pravidelne každý rok asi k 10 podobným zrážkam v kompetenčnom území TANAP-u, keď zahynie niektorý zo vzácnych živočíchov ako medveď, rys, vlk, bobor či vydra.
Zrážky áut s jeleňmi, srnami či diviakmi sú podľa neho oveľa častejšie, no ochranári pri nehodách asistujú len v prípade zrážky s chránenými živočíchmi.
Železnice a cesty preťali pôvodné migračné trasy týchto živočíchov medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami. Situáciu s migráciou zvierat čiastočne riešia ekodukty formou nadchodov či podchodov, aj keď rys ho nehľadá, ale preskakuje diaľničný plot.
„Spoločenská hodnota medveďa hnedého je stanovená na 2 655 eur, ale vždy je to nemilé, ak dôjde k smrti zvieraťa. V prvom rade by sa malo dbať na bezpečnosť ľudí aj zvierat a našou úlohou je situáciu riešiť,“ doplnil Majko.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš