Od augusta funguje v Spišskej Novej Vsi prevádzka na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu (BRO). Mesto stavilo na uvedomelosť majiteľov rodinných domov. Nádoby na biologický odpad neprideľovali automaticky každému, záujemcovia o ne museli požiadať.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Projekt regionálneho centra zhodnocovania biologicky rozložiteľných odpadov v hodnote 6,5 milióna eur je najväčšou investičnou akciou mesta.
Financovaný je zo štrukturálnych európskych fondov, samospráva sa na ňom podieľala spolufinancovaním vo výške 330–tisíc eur.
K nádobám separovaného zberu pribudla v poradí štvrtá hnedá nádoba na biologický odpad. Do projektu boli zaradené tri lokality s rodinnými domami – Ferčekovce, Kozí vrch a Blaumont.
Časom by na rad mali prísť aj sídliská.
„V prvej etape sme sa rozhodli osloviť len majiteľov domov, kde je separácia menej anonymná a viac kontrolovateľná. V budúcnosti zapojíme aj obyvateľov sídlisk. Pokiaľ ale ľudia nie sú zžití s touto myšlienkou, nebudeme tam kanvy dávať. Neviem si predstaviť, ako by sme takúto hromadu odpadu ešte na skládkach dotrieďovali. Bolo by to časovo náročné a prácne,“ vysvetľuje prednostka mestského úradu Jela Bednárová.
Pomoc odborníkov
Mesto zberové nádoby automaticky do domov neprideľovalo. Stavilo na uvedomelosť samotných občanov, ktorých požiadali v prípade záujmu o zaslanie návratky. Oddelenie komunálneho servisu v týchto dňoch nádoby prideľuje priebežne.
Mesto riešilo BRO vrátane gastroodpadu aj v zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.
„Oslovili sme hygienikov aj veterinárov, aby nám boli odborne nápomocní pri skladovaní a prevoze napríklad zvyškov z jedální. Do škôl a škôlok sme museli zakúpiť chladiarenské zariadenia, kde je samostatne uskladňovaný gastroodpad,“ upresnila prednostka.
Záujem o humus
Zo zozbieraného odpadu, ktorý končí v centre BRO, sa vyrába biohumus. Samospráva ho použije napríklad pri terénnych úpravách na spevnenie plôch a výsadbe zelene pri výstavbe veľkokapacitného parkoviska na sídlisku Západ.
„Kapacitné možnosti na zhromažďovanie komunálneho odpadu sú obmedzené a vždy iba dočasné. BRO tvorí značnú časť, o ktorú odľahčíme skládku Kúdelník a zároveň vytvoríme produkt,“ priblížila J. Bednárová.
Ako informovala prednostka, ozývajú sa spoločnosti, ktoré chcú humus spracovávať ako palivo.
Zlepšujme životné prostredie
Pani Viera býva vo Ferčekovciach. „Mať vo dvore hnedú nádobu na biologický odpad je pre nás úplne samozrejmé. Máme veľkú záhradu s ovocnými stromami. Odpad nepálime, ale dávame ho kanvy,“ vysvetlila.
Ladislav Gajdoš využil ponuku mesta a požiadal o kanvu. „Malo by to byť samozrejmosťou pre všetkých. Nestačí len rozprávať o zlepšovaní stavu životného prostredia, ale treba sa o to aj pričiniť,“ vyznal sa Novovešťan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš