VYSOKÉ TATRY. Tatranský okrášľovací spolok (TOS) dnes oficiálne ukončil svoju prvú dobrovoľnícku sezónu.
Dobrovoľníci Tatranskej dobrovoľníckej služby (TDS) sa počas letných mesiacov venovali rozličným druhom prác.
Čistili turistické chodníky od odpadu, prekopávali upchaté drenážne ryhy, prerezávali vegetáciou zarastené chodníky a pomáhali pri rekonštrukcii a prevádzke Galérie Encián na Skalnatom plese.
Celkovo odrobili viac ako 4 280 hodín v celkovej hodnote prevyšujúcej 21 000 eur, vymenúva šéf TDS Matej Turjaník.
Najviac bolo Slovákov
Aj keď je dobrovoľníctvo na Slovensku ešte stále vnímané ako niečo nové, projekt TDS podľa neho potvrdil, že aj u nás je o takúto formu trávenia voľného času pomerne veľký záujem.
Za štyri mesiace sa jednotlivých turnusov zúčastnilo viac ako 180 dobrovoľníkov z rôznych kútov Slovenska, ale aj zo zahraničia.
"Najväčšiu časť dobrovoľníkov tvorili Slováci, ktorých bolo 68 %, nasledovalo 22 % Poliakov, 9 % Čechov a jedno percento Nemcov," doplnil Turjaník.
Počas sezóny vyčistili 815 drenážnych rýh, odstránili z chodníkov 840 kilogramov odpadu a prerezali viac ako 8,5 kilometra zarastených turistických chodníkov.
V neposlednom rade sa dobrovoľníkom podarilo sprevádzkovať najvyššie položenú galériu v strednej Európe, galériu Encián na Skalnatom plese.
V projekte budú pokračovať
"Aj keď práca mala v harmonograme každého dobrovoľníka dôležité miesto, celá pilotná sezóna sa konala v priateľskom duchu. Dobrovoľníctvo nie je len o verejnoprospešnej práci, ale najmä o úžasných zážitkoch, ktoré pri nej človek nadobudne," zhodnotil poľský dobrovoľník Przemyslaw Mikulski.
Ľudí k dobrovoľníctvu motivovali najmä možnosť urobiť niečo pre Tatry a príležitosť stretnúť nových ľudí.
"Tatry sú pre dobrovoľníctvo ideálnym miestom. Na jednej strane prekrásne prostredie umožňuje úplne sa oslobodiť od každodenného stereotypu a načerpať novú silu. Na strane druhej, dobrovoľníci pomáhajú Tatrám formou verejnoprospešnej práce, ktorá zveľaďuje naše veľhory," konštatoval Turjaník.
Úspešná premiéra tohto projektu povzbudzuje organizátorov k jeho pokračovaniu a už začiatkom roku 2014 sa môžu záujemcovia hlásiť na novú sezónu.
"Musíme vychytať ešte nejaké muchy, keďže išlo o prvý ročník. Okrem iného sa budeme musieť dobrovoľníkom venovať aj po skončení pracovného času, zistili sme, že s nimi musí byť pri práci aj terénny pracovník, ktorý ich usmerní a prišli sme na to, že sa máme ešte čo učiť od našich kolegov z Poľska, Nemecka, či iných krajín," dodal výkonný riaditeľ TOS Patrik Kolesár.
Postupne chcú nájsť svoj vlastný model, ktorý by bol funkčný. Medzi dobrovoľníkmi prevažovali mladí ľudia, u ktorých je predpoklad, že sa do Tatier ešte vrátia a svoje poznatky odovzdajú ďalej.
Spokojní sú aj štátni partneri
TOS a TDS chce pri svojej práci v ďalších rokoch naďalej spolupracovať so Štátnymi lesmi Tatranského národného parku (TANAP), Správou TANAP, miestnymi samosprávami, oblastnou organizáciou cestovného ruchu a ďalšími partnermi.
"Musím konštatovať, že spolupráca sa nám osvedčila, keďže už pri akcii Čisté hory sme zaznamenali menej vyzbieraných odpadkov ako vlani. Pozitívom tiež je vysoká účasť mladých ľudí na projekte, ktorí dopĺňajú prácu, ktorú majú v chránenej oblasti vykonávať štátne organizácie," uzavrel námestník ŠL TANAP Marián Šturcel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš