Obyvatelia Podolínca sú tak vo väčšej miere odkázaní na autobusy.
PODOLÍNEC. Železničná stanica v malebnom meste často zíva prázdnotou. Podľa viacerých obyvateľov sú vlakové spoje využívané čoraz menej. Ak vlak končí v Kežmarku, nastupujú na autobusy.
Obyvatelia Podolínca síce spisovali petíciu pred zavedením nového grafikonu, tá ale požadovaný efekt nepriniesla.
„Vlaky využívam často a rád, ale mrzí ma, že ich takto obmedzili. Ako keby išlo o cielenú likvidáciu tejto trate. A pritom tu býva množstvo ľudí. Aj moji známi vlaky využívali, no teraz chodia častejšie autobusmi,“ sťažuje sa Adam Devera.
Na jeho slová nadviazala Marta Wittlingerová. „Vlakom som cestovala aj do Kežmarku, aj do Starej Ľubovne. Teraz je to však komplikované. Musím chodiť autobusom, v ňom je veľa ľudí, často si nemôžem ani sadnúť,“ priznáva sa.
Na vlakovú dopravu nezanevrela, ale dúfa, že situácia sa zlepší.
Menej vlakov aj cestujúcich
Na stanici pracuje už šesť rokov výpravca z Nižných Ružbách. Ten si starý grafikon pochvaľoval. Výhoda bola podľa neho jednoznačne tá, že vlaky chodievali bez výnimky až do Plavča.
„Nový cestovný poriadok vlaky zredukoval. Niektoré chodia iba do Kežmarku, niektoré až po Starú Ľubovňu. Ešteže bol po štyroch mesiacoch tento systém prehodnotený a pridali sa vlaky zo Starej Ľubovne do Plavča, aj to iba v piatok a v nedeľu. Kvôli študentom,“ sťažuje sa výpravca.
Problémom sú aj hluché obdobia, kedy na Kežmarok nepremávajú žiadne spoje.
„Napríklad v sobotu. Medzi osemnástou a dvadsiatou hodinou nejde na Kežmarok ani jeden spoj – vlak ani autobus,“ hovorí.
Ako je známe, vlakové spoje boli zrušené či skrátené predovšetkým pre ich slabú vyťaženosť. Menej spojov má však za dôsledok menej ľudí. Aspoň tak to vidí podolínsky výpravca: „Večerný vlak, ktorý stále chodieva o pol jedenástej, nie je až tak naplnený ako pred rokom. Podstatné spoje, ktoré boli vyťažené, sa zrušili a ľudia si zvykli na autobusy,“ opisuje svoje skúsenosti.
Môže nastať problém
Nový grafikon, ktorý vstúpi do platnosti v polovici decembra, počet vlakov neznížil, naopak, viac z nich bude končiť až v Starej Ľubovni.
Zmení sa však križovanie spojov. V tomto roku sa počas 24 hodín v Podolínci stretlo naraz spolu 10 vlakov. Jeden z nich smeroval od Kežmarku, druhý prichádzal zo Starej Ľubovne. Na stanici sa stretli v rovnaký čas. V budúcom roku to budú len dva vlaky.
„Ostatné sa presunú na menšie stanice. Niektoré do Studeného Potoka a niektoré do Spišskej Belej. Kedykoľvek môže prísť ku zmene zloženia vlaku, dajú napríklad zdvojenú súpravu, a potom budú mať problém,“ dodáva výpravca.
Menšie stanice majú totiž aj menšiu dĺžku nástupíšť a koľají. Je teda možné, že zdvojená súprava sa nemusí vtesnať medzi dve výhybky tak, aby tá ďalšia mohla bez problémov prejsť.
Definitívu však ukáže až konečný cestovný poriadok na nasledujúce obdobie.
Zverejnený cestovný poriadok na nové obdobie ukázal, že počet vlakov ostane nezmenený.
„Stav ostane nezmenený, počet spojov sa znižovať nebude. Naopak, počet vlakokilometrov sa na úseku Kežmarok – Stará Ľubovňa zvýši,“ vysvetlila Jana Morháčová, riaditeľka odboru kominukácie Železničnej spoločnosti Slovensko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš