Svedčí o tom aj fakt, že v rámci Prešovského kraja patril k najnavštevovanejším destináciám.
STARÁ ĽUBOVŇA. Vidí ho každý, nech prichádza z akéhokoľvek smeru. Autom, autobusom či vlakom. Týči sa nad mestom a pripomína svoju niekdajšiu dôležitosť a svojou majestátnosťou vyniká dodnes.
Hrad nad mestom Stará Ľubovňa stojí už od konca 13. storočia, jeho prvotnou úlohou bolo strážiť obchodné cesty do Poľska. Nakoniec sa na viac než 350 rokov dostal do rúk poľských kráľov.
Už dlhé roky však slúži hrad návštevníkom mesta ako múzeum.
„Na hrade som bola niekoľkokrát. Veď tu bývam, je to v podstate povinnosť. Je však krásny. My, ktorí bývame v Starej Ľubovni, môžeme byť naň hrdí. Viem si predstaviť, že mnoho miest nám môže závidieť,“ vyslovila názor väčšiny Staroľubovňanov Mária Kráľová.
Vydarená letná sezóna
Nedávno skončená letná sezóna ponúkla turistom množstvo atrakcií, čo sa odrazilo aj na návštevnosti.
„Letnú turistickú sezónu hodnotíme pozitívne, zaznamenali sme rastúce percento návštevnosti,“ povedal Jakub Ondrej z marketingového úseku Ľubovnianskeho hradu.
„V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2012 sme v roku 2013 zaznamenali 10–percentný nárast,“ upresnil Ondrej.
Vďaka svojej návštevnosti patrí takmer každoročne do pätice najnavštevovanejších hradov Slovenska.
Turistom ponúkli viacero kultúrnych podujatí a atrakcií. Zaujali napríklad sokoliari, muzikál odohrávajúci sa na nádvoriach hradu či zrekonštruovaný renesančný palác.
Vrcholom sezóny bolo niekoľko koncertov priamo v priestoroch hradu a neďalekého skanzenu. Najmenší ocenili sprievodcu výstavou s názvom Cesta strateného grošíka.
Prví na Slovensku
Turistickú sezónu otvorili 5. mája a počas niekoľkých mesiacov si návštevníci mohli všimnúť niekoľko noviniek.
„Už v máji sme sprístupnili expozície hradu nevidiacim a slabozrakým návštevníkom. Sprievodné texty máme v Braillovom písme. Ľubovniansky hrad sa stal prvým slovenským hradom, ktorý ponúka takúto formu sprievodných textov,“ podotkol Ondrej.
V máji sprístupnili návštevníkom aj barokové podhradie s drevenými trámami z ľudových domov na hornom Spiši, ktoré boli na Slovensku sprístupnené prvýkrát.
V lete sa na hrade konali aj tradičné hradné slávnosti s ukážkami remesiel, podujatie venované včelárom, koncertovali tu Kandráčovci, Katarína Knechtová či súrodenci Babjakovci.
Návštevníci si mohli vychutnať aj niekoľko divadelných predstavení, napríklad Skrotenie zlej ženy od Williama Shakespeara.
Budúca sezóna sa už pripravuje
Napriek tomu, že tohtoročná sezóna sa skončila len nedávno, pracovníci Ľubovnianskeho hradu sa už teraz venujú prípravám na tú nasledujúcu. Okrem plánovaných celovečerných a komorných koncertov, divadiel a súťaží sa turisti dočkajú aj ďalších, technických noviniek.
„Pokračujeme v začatej práci na debarierizácii expozícií múzea pre hendikepovaných návštevníkov a taktiež plánujeme obnovu paláca Lubomirských na podklade architektonicko-historického výskumu,“ uzavrel Ondrej.
Už koncom októbra sa na hrade uskutoční ďalšie podujatie, tentoraz pôjde o bridžový turnaj určený širokej verejnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš