SPIŠ. Spišiakov, ktorí nesplácajú svoje pôžičky nebankovým subjektom, rapídne pribúda.
Policajti hovoria o veľkom náraste trestných oznámení, ktoré musia riešiť. Nie každý, kto neuhrádza splátky, by sa však mal obávať výsluchu na polícii.
V tomto roku za prvých deväť mesiacov policajti prijali až 79 oznámení od nebankových subjektov. Vlani mali za celý rok len 29 prípadov.
„Z toho v 28 prípadoch sme začali trestné stíhanie. V dvanástich prípadoch išlo o priestupok, riešiť to preto bude obvodný úrad,“ uviedol riaditeľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ v Spišskej Novej Vsi Jaroslav Zumrík.
Falošné potvrdenie o príjme
Ostatné prípady, bolo ich spolu 39, boli neopodstatnené. V praxi totiž nie každá omeškaná splátka je dôvodom na trestné stíhanie.
„O úmyselný trestný čin ide, ak ten, kto si požičiava, uvedie nebankový subjekt vedome do omylu. Zoženie si, napríklad, falošné potvrdenie o príjme či zamestnaní a je si vedomý, že splátky nebude uhrádzať,“ opísal J. Zumrík.
Zaujímavé je, že ak niekto síce pôžičku vyláka podvodom, ale splátky potom poctivo platí, vtedy je zákon vcelku tolerantný. Nejde totiž o podvod.
Prídu o zamestnanie, ochorejú
Veľa ľudí však prestane uhrádzať splátky, pretože na to nemá. Dlžníci prídu o zamestnanie, prípadne ich plat je oveľa nižší ako v čase, kedy žiadali úver. Zhorší sa im situácia v rodine, príde rozvod, choroba...
„Pri uzatváraní zmluvy boli podmienky žiadateľa iné, zmena nastala neskôr, toto nie je však dôvod na trestné stíhanie,“ vysvetlil J. Zumrík.
Hovorí, že nebankové subjekty môžu svoje peniaze vymáhať v občianskoprávnom spore.
Dvanásť prípadov bude riešiť obvodný úrad ako priestupok, pretože škoda bola nižšia ako 266 eur.
Tomu, kto sa dopustí úverového podvodu, hrozí väzenie od jedného do päť rokov.
Rada odborníka: Splátka by nemala prevýšiť tretinu príjmu
Bankový analytik Róbert Prega tvrdí, že ten, kto sa rozhodne čerpať úver, mal by brať do úvahy niekoľko faktorov.
„Výška splátky by nemala prekračovať 30 percent príjmu,“ radí tento odborník.
Do úvahy treba brať aj nepredvídané výdavky, ktoré nás môžu zaskočiť. Je nutné preto položiť si otázku, či dokážeme popri splácaniu úveru vytvoriť si peňažnú rezervu.
„Ďalším faktorom je stabilita zamestnania, teda budúceho príjmu,“ dodal R. Prega.
Ako ďalej uviedol, banky majú pri posudzovaní žiadostí prísnejšie podmienky ako nebankové subjekty, ktoré ponúkajú drahšie úvery.
„Preto cesta od banky ku nebankovému subjektu zvyšuje riziko, že žiadateľ nebude schopný splácať svoje záväzky,“ dodal R. Prega.
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš