STARÁ ĽUBOVŇA. V tzv. čínskom obchode je možné nájsť široký sortiment textilu, hračiek, kuchynských potrieb, obuvi a ďalších doplnkov.
V celom regióne sa počet podobných prevádzok rozširoval a ak sa na námestí či v okolí uvoľnil obchodný priestor, vždy bol predpoklad, že nová prevádzka bude mať charakter čínskeho obchodu.
Podľa štatistík Slovenskej obchodnej inšpekcie sa v Staroľubovnianskom okrese nachádza 5 čínskych a vietnamských prevádzok so sortimentom textil – obuv.
Názory ľudí na kvalitu ponúkaného tovaru sú rozdielne, ale v jednom sa predsa len zhodujú – týchto obchodov je viac než dosť.
„Už je to podľa mňa ako normálny obchod. Kvalita je taká normálna, občas trošku nižšia, ceny sú pomaly ako všade. Už to nie je ako kedysi, keď sme v týchto obchodoch kupovali veľmi lacné oblečenie,“ povedala Lucia Tokárová.
Podľa nej bol počet takýchto obchodov v minulosti oveľa väčší, ale aj v dnešnej dobe je ich dosť.
„Nepáčia sa mi. A mám pocit, že ich je veľa. Niekoľkokrát som si v nich kúpil topánky a nebol som spokojný. Zapáchali už v obchode, dúfal som, že to je okolím. Nezlepšilo sa to ani doma, boli strašné,“ opísal svoje skúsenosti Lukáš Kuchár.
Stopli predaj textilných výrobkov
Údaje o kvalitách výrobkov sú podľa Petra Vaščáka z prešovského Inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie jasné.
„V porovnaní s inými okresmi a s porovnaním s kontrolami v minulom roku nezaznamenávame nárast nekvalitných výrobkov,“ povedal.
Napriek tomu boli aj v tomto regióne v roku 2013 vykonané tri kontroly. Počas nich bolo zistených spolu deväť nekvalitných druhov textilných výrobkov.
„Ich predaj sme museli pozastaviť,“ vysvetlil Vaščák. Celková hodnota takto pozastavených výrobkov bola 242,40 eura.
„Dôvodov bolo viacero, ale išlo predovšetkým o neúplné, resp. chýbajúce informačné povinnosti pre spotrebiteľa. Chýbali najmä informácie o zložení tovaru,“ upresnil Peter Vaščák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš