V meste Stará Ľubovňa boli prvýkrát rozmiestnené veľkoobjemové kontajnery, ktoré boli určené pre obyvateľov rodinných domov. O odpad z ich vlastných pozemkov sa tak postaralo mesto.
STARÁ ĽUBOVŇA. Opadané listy zo stromov a odlomené konáre môžu znepríjemňovať cestu predovšetkým chodcom. Mesto v spolupráci s firmou Ekos zabezpečilo nielen upratanie verejných priestrantiev, ale s odpadom sa rozhodlo pomôcť aj občanom.
Záhradkári to poznajú
Tí, ktorí majú záhradku, sa o svoj pozemok musia tiež starať.
„Na záhradku chodím väčšinou cez víkendy. Teraz je to tam také smutné, pripravujem ju na zimu, veľa rastlín vyhadzujem. Bez toho by to však nešlo,“ zdôveril sa záhradkár Slavomír Blaško.
„Záhradku mám, ale je v nej viac trávy než pôdy na sadenie. Avšak aj s tým je veľa starostí. A navyše aj s lístím. Teraz na jeseň, keď opadávajú, ich dávam do kompostu. Tak ich využijem aj na budúci rok,“ uviedla praktické využitie jesenného odpadu pani Oľga Marteková.
Mesto sa o zeleň stará
Mesto Stará Ľubovňa zabezpečuje jesenné upratovanie mesta od nahromadených bioodpadov na základe objednávky od firmy Ekos.
„V rámci celoročnej starostlivosti o verejnú zeleň je vyčlenený blok jesenné hrabanie lístia z verejných plôch v meste. Jedná sa predovšetkým o centrum mesta a plochy, kde je najväčšia koncentrácia obyvateľstva, sídlisko Západ, sídlisko Východ,“ ozrejmil Miroslav Pristáš z referátu životného prostredia na Mestskom úrade v Starej Ľubovni.
Spomínané práce zabezpečuje podľa jeho slov taktiež Ekos.
Kontajnery pre bioodpad
Novinkou pre občanov bolo rozmiestnenie veľkoobjemových kontajnerov v meste počas druhého a tretieho októbrového týždňa. Takúto samozrejmosť mohli už dávnejšie využívať občania Kežmarku či Popradu, v tomto roku už aj Staroľubovňania.
„V tomto roku sme prvýkrát rozmiestnili v jesennom období kontajnery na bioodpad, ktoré boli určené pre obyvateľov rodinných domov. Išlo o 16 stanovíšť, kde občania takýto bioodpad zhromažďovali,“ vysvetlil Pristáš.
O odpad z vlastných pozemkov sa tak postarala firma Ekos v spolupráci s mestom.
Zozbieraný odpad sa odváža do kompostárne neďaleko čistiarne odpadových vôd.
„Z bioodpadu sa následne vyrába kompost, ktorý sa využíva na verejných plochách na výsadby, terénne úpravy a podobne,“ uzavrel Pristáš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš