Na Symbolickom cintoríne sa v poslednú októbrovú sobotu uskutoční pietna spomienka na obete hôr.
VYSOKÉ TATRY. Na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou vo Vysokých Tatrách pribudlo v tomto roku sedem tabuliek s ôsmimi menami obetí hôr.
Nielen na tieto obete hôr budú spomínať príbuzní, priatelia a známi poslednú októbrovú sobotu na Symbolickom cintoríne. Pod mottom „Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu,“ ktorý je v kaplnke na cintoríne, je umiestnených už 330 tabuliek so 467 menami obetí nielen Vysokých Tatier, informovala Lenka Burdová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku.
Tragédie si vyžiadali obete na životoch
Tohto roku pribudli na Symbolickom cintoríne tabuľky venované Filipovi Záhradníkovi, ktorý zahynul pri zostupe z Rumanovho štítu na Gankovú terasu v minulom roku.
Tabuľku má aj Peter Čekal, ktorý neprežil pád pri zostupe z Čierneho štítu do Veľkej Zmrzlej doliny ešte v roku 1968, Róbert Magda, ktorý spadol v žľabe zo Soliskového sedla do Furkotskej doliny v roku 2011, Michał Krzyczało, ktorý zahynul pri horolezeckej túre na Mlynárove vidly v tom istom roku.
Nová tabuľka pripomína i Jána Čecha, ktorý sa smrteľne zranil pri zostupe z Grand Jorasses po prelezení Alpskej trilógie pred dvoma rokmi a Stanislava Lednára, ktorý neprežil pád pri lezení Bonattiho cesty v severnej stene Matterhornu v roku 1967.
Novú spoločnú tabuľku majú na Symbolickom cintoríne aj Katarína Rusnákova a Peter Striženec, ktorí zahynuli v roku 1990 v severovýchodnej stene Piz Badile v Alpách po tom, ako na nich, spiacich v bivaku, spadli skaly.
Štátne lesy Tatranského národného parku a Tatranská horská služba – dobrovoľný zbor naplánovali stretnutie účastníkov pietnej spomienky na Chate pri Popradskom plese v sobotu o 10:30.
Tradičný program na Symbolickom cintoríne bude venovaný nielen spomienke na tých, ktorým tohto roku pribudli tabuľky, ale i na tých, ktorí v horách zahynuli od poslednej pietnej spomienky.
Symbolický cintorín
Symbolický cintorín vo Vysokých Tatrách je najstarším svojho druhu u nás. Založený bol v roku 1936.
Slávnostná posviacka sa uskutočnila v roku 1940.
Správcom Symbolického cintorína sú Štátne lesy Tatranského národného parku. Priamu starostlivosť vykonáva Stredisko terénnych služieb a pracovníci ochranného obvodu Štrbské Pleso Štátnych lesov TANAP.
Chod cintorína ako aj rozhodnutia o umiestnení nových tabuliek riadi päťčlenné Kuratórium.
Symbolický cintorín je národnou kultúrnou pamiatkou.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš