Vajcovka, Kvašná voda, Šabľová voda, Kyselka či jednoducho – prameň. V okrese Stará Ľubovňa sa nachádzajú desiatky minerálnych prameňov, ktoré sú prístupné širokej verejnosti.
STARÁ ĽUBOVŇA. Podľa Slovenskej agentúry životného prostredia sa v okrese Stará Ľubovňa nachádza 71 minerálnych prameňov.
Najviac z nich, až 20, v katastri obce Vyšné Ružbachy. Ďalších osem je pri obci Sulín a šesť pri Novej Ľubovni. V kúpeľoch Vyšné Ružbachy používajú minerálne vody na liečebné účely.
Minerálne vody majú množstvo výhod, ale odporúča sa striedať ich. Svojím zložením je každá výnimočná a každá dopĺňa iné potrebné minerály do tela.
Ľudia sú na pramene zvyknutí
Pekné počasie počas uplynulých dní vyháňalo ľudí k prameňom s basami fliaš. Chceli sa zásobiť, kým nezačnú počas zimy chodiť pre vodu do obchodov.
Medzi tých, ktorí na vodu z prameňa nedajú dopustiť, patrí aj Lenka Benkovičová: „Chodíme na ňu veľmi často. Predovšetkým do Vyšných Ružbách, páči sa nám tam. Je tam pekné prostredie, dobrá atmosféra.“
Ako dodala, na výlete či prechádzke spoja príjemné s užitočným. Z ružbašského prostredia si odnesú vždy niekoľko fliaš pramenitej vody.
Emília Lukáčová svoj výber strieda. „Kupujeme vodu, ale aj si po ňu chodíme k prameňu. Najčastejšie k tomu nášmu, Ľubovnianskemu. Raz pijeme to, raz to, tá pramenitá sa dlho piť nedá,“ povedala.
Jana Tomeková uprednostňuje vodu z vodovodu: „Podľa mňa tu máme jednu z najlepších vôd.“
„V zime sem nechodím, ale po zvyšok roka pravidelne. Teraz je dobré počasie, tak si môžem robiť zásoby,“ prezradil nám František Krett, ktorého sme stretli pri prameni v Ľubovnianskych kúpeľoch.
Množstvo fliaš si chystal aj šofér Juraj, ktorému sa práve uvoľňovalo miesto pri prameni. Debničiek mal niekoľko, bolo jasné, že nie sú iba preňho.
„Idem cestou okolo, tak vodu beriem aj známym do práce. Kým je teplo. V zime sem už chodiť nebudem,“ prezradil.
Rovnako pri ľubovnianskej minerálke, avšak pri prameni naproti, sme stretli aj rodinu z Prešova. Trojica nám prezradila, že na miesto chodieva pravidelne.
„Ak ideme smerom na Ľubovňu, vždy sa tu zastavíme po vodu. Ani v zime to tu neobchádzame, hoci sú aj dva metre snehu. Táto voda z prameňa nám jednoducho chutí,“ povedali Tomkovci.
Pitie si zabezpečujú aj v obchodoch. „Záleží od situácie. Radšej si však urobíme zásoby prírodnej vody,“ dodali.
Zistili sme
Zdroje vody sú bez rizík
V okrese Stará Ľubovňa sú na pitie neorganizovane využívané minerálne vody v lokalitách Ľubovnianske kúpele, Malý Sulín, Vyšné Ružbachy, Lacková, Forbasy, Legnava.
Kvalitu minerálnych vôd sleduje aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Starej Ľubovni, spravidla je to jedenkrát ročne.
Dlhodobé laboratórne sledovania RÚVZ ukázali, že minerálky v oblasti nepredstavujú riziká ohrozenia zdravia. Pozorovania sa týkajú významných mikrobiologických ukazovateľov.
RÚVZ naďalej odporúča, aby sa zdrojom minerálnej vody prikladala pozornosť hlavne zo strany príslušných obcí. „Najmä ich ochrane, stavebno-technickému stavu a udržiavaniu čistoty okolia,“ uvádza RÚVZ.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš