V Medvedej dolke v Novoveskej Hute slúži vyznávačom športu a histórie banský náučný chodník. Jeho tvorcom je Banícky spolok, ktorý venuje pozornosť záchrane baníckych a hutníckych pamiatok.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Historické záznamy o Novoveskej Hute sú spájané s baníctvom a hutníctvom. Je raritou, že v jedinej osade existovalo baníctvo až troch významných nerastných surovín rudného baníctva, nerudných a energetických surovín.
Náučný chodník dlhý 18 km približuje význam jednotlivých etáp miestnej banskej histórie a ďalšie zaujímavosti, súvisiace s miestnym osídlením a životom tunajších ľudí.
Na troch vyznačených trasách rôznej náročnosti je umiestnených osem náučných tabúľ. Návštevníci sa počas potuliek banským chodníkom dozvedia o medenorudnom a železorudnom baníctve, uránovom lome Muráň a o prírodnej rezervácii, prieskume a ťažbe uránu či histórii dobývania sadrovca a anhydritu.
V banskom poli Peter a Pavol pri ústi štôlne je zase zaznamenaná história ďalších banských polí, ako i historický otčenáš v hutnianskom nárečí.
Na Rybníkoch sú popísané vodotechnické diela Novoveskej Huty, železničky a lanovky. Pri Štôlni Horná Bartolomej sa zase turista dozvie o najznámejšom nálezisku minerálov v tejto oblasti.
Návštevníkom je prístupný po celý rok
„Nový náučný chodník vedie krásnou prírodou masívu Muráň s krásnymi výhľadmi na Slovenský raj, Spišskú Novú Ves a okolité obce, ale i na Vysoké Tatry. Pre návštevníkov sú k dispozícii turistické prístrešky, osadené budú aj lavičky,“ upresnil jeden z autorov náučných tabúľ Jozef Daniel.
Za všetkých, ktorí sa zúčastnili na tvorbe tohto zaujímavého diela zasadeného do prekrásnej prírody Muráňa, vyjadril presvedčenie, že tento chodník si nájde priazeň u návštevníkov po celý rok. Ten je riešený tak, aby vyhovoval nielen peším turistom, ale i cyklistom a v zime lyžiarom.
Autor: ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš