Mesto Levoča má nové všeobecne záväzné nariadenie, ktoré sa týka chovu hospodárskych zvierat. Samospráva chce predchádzať aj tomu, aby Levočania riešili susedské spory súdnou cestou. Tá je totiž zdĺhavá a drahá.
LEVOČA. Nové pravidlá však levočskí mestskí poslanci, zdá sa, prijali s rozpakmi. Návrh síce prešiel, ale tesnou väčšinou. Rozhodol jeden hlas.
Nastoliť zmenu v Levoči a určiť presné pravidlá pri chove hospodárskych zvierat navrhla Anna Kravecová (HZDS – ĽS).
„Obracali sa na mňa ľudia ako na poslankyňu. Poniektorí si kúpili drahé domy v obytnej zóne, pretože chcú mať ticho a pokoj. Od susedov ich však ruší bečanie oviec či zápach hnoja. Netýka sa to len rodinných domov, tieto problémy majú aj ľudia, ktorí žijú na sídlisku v blízkosti dvorov so zvieratami,“ opísala táto poslankyňa.
Mesto tak vypracovalo nové pravidlá. „V rámci našich kompetencií chceme riešiť udržiavanie čistoty, verejný poriadok či podmienky na zdravý spôsob života. Okrem toho chceme byť nápomocní pri riešení susedských sporov,“ opísala vedúca oddelenia organizačného a vnútornej prevádzky Jarmila Lisoňová.
Nenavštívia všetkých chovateľov
Chovateľom okrem iného odporúčajú držať zvieratá na pozemku s rozlohou minimálne 400 metrov štvorcových.
Chovné priestory by mali byť umiestnené minimálne desať metrov od obytných susedných priestorov.
Nové pravidlá hovoria aj o dezinfekcii a deratizácii v uzavretých priestoroch.
„Nezasahujeme do vlastníckych práv. Nebudeme ani vykonávať evidenciu, meranie či kontrolu priamo v teréne u všetkých chovateľov. Budeme riešiť len konkrétne podnety,“ vysvetlila J. Lisoňová, ako zasiahnu nové pravidlá do života chovateľov hospodárskych zvierat.
Poslanci nemajú v tejto veci jednotný názor. Foto: kar
Akoby jalové pravidlá...
Nie všetci poslanci však boli za zmenu.
„Inšpekciu v teréne bude vykonávať mestská polícia. Na to sú však štátni veterinári, ktorí majú licenciu. Ak sa toto všeobecne záväzné nariadenie bude striktne dodržiavať aj v praxi, zablokuje to úplne chov týchto zvierat v Levoči. V domoch sa však odjakživa chovali zvieratá a ľudia s nimi žili v symbióze. Zrazu chceme mať sterilné prostredie,“ oponoval Anton Drahomirecký (OKS).
Ján Babej (SDKÚ – DS) zase kritizoval, že pravidlá majú len odporúčací charakter.
„Vymožiteľnosť je nulová. Máme síce pravidlá, ale akoby boli jalové. Myslím si, že by sa nové všeobecne záväzné nariadenie malo prepracovať. Hrozí riziko, že ho spochybní aj prokurátor,“ povedal zase tento poslanec.
Nové všeobecne záväzné nariadenie nadobudlo účinnosť 16. októbra v tomto roku.
Najprv dohoda, až potom súd
Korzár oslovil aj právnika s otázkou, aký charakter majú najčastejšie susedské spory.
Pavol Papcun reagoval: „Ide napríklad o pretekanie vody na susedný pozemok a podmáčanie základov stavby. Častým problémom je tienenie či padajúci sneh zo strechy na susediaci pozemok alebo presahujúce konáre zo stromov. Susedské spory sú veľmi časté a rôznorodé. Súd by mal byť však krajný prostriedok. Znamená totiž vysoké finančné náklady a zdĺhavosť. Za najefektívnejšiu pokladám dohodu medzi susedmi.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš