SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Na Okresnom dopravnom inšpektoráte v Spišskej Novej Vsi policajtov snímajú kamery.
Na tomto pracovisku totiž v minulosti konkrétny policajt prijímal úplatky. Priznal sa, právoplatne sú už odsúdení aj všetci ľudia, ktorí mu dali úplatok.
„Proti spoločenskému konaniu a korupcii policajtov na okresnom dopravnom inšpektoráte sa predchádza kontrolnou činnosťou a zavedením kamerového systému na pracovisku evidencie motorových vozidiel. Celkovo tu pracuje 27 policajtov, ich priemerný vek je od 35 rokov,“ opísal riaditeľ tohto policajného pracoviska Miroslav Mních.
Kamery inštalovali aj pri vstupe do budovy okresného riaditeľstva. Práve pomocou tejto techniky usvedčili v minulosti dnes už bývalého policajta z prijímania úplatkov. Údajne mu do kancelárie ako podozrivému inštalovali kamery bez toho, aby o tom vedel. Samotný zásah sa potom konal za asistencie kukláčov.
Odsúdili aj tých, ktorí úplatok dávali
Hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Andrea Predajňová na margo prípadu z minulosti uviedla: „Bývalý príslušník Policajného zboru Peter Z. sa k trestnej činnosti priznal. V apríli v tomto roku s ním bola uzatvorená dohoda o vine a treste.“
Uložili mu trest odňatia slobody na 3 roky s probačným dohľadom a podmienečným odkladom na 4 roky, peňažný trest 15-tisíc eur a zákaz výkonu služby príslušníka Policajného zboru na dobu 8 rokov.
„Dohodu schválil Špecializovaný trestný súd v Pezinku a rozsudok je právoplatný. Všetky osoby, ktoré mu poskytovali úplatok, boli právoplatne odsúdené za prečin podplácania,“ dodala Predajňová.
Dokázali mu desať prípadov
Policajt prijímal úplatky ako starší referent oddelenia bezpečnosti cestnej premávky a dopravných evidencií Okresného dopravného inšpektorátu Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi.
„V desiatich prípadoch od rôznych osôb prevzal peňažné úplatky v rôznych výškach v súvislosti s výkonom jeho právomoci ako príslušníka okresného dopravného inšpektorátu. Išlo o testy na vodičské preukazy, preskúšania odbornej spôsobilosti a riešenie dopravných priestupkov,“ dodala Predajňová.
Kamery sú len technická pomoc
Riaditeľ Ústavu práva a prevencie kriminality na Vysokej škole bezpečnostného manažérstva v Košiciach Peter Havaj hovorí, že kamery sú len technickou pomocou.
„Je to len technická súčasť v boji nielen proti korupcii, ale aj proti iným nežiaducim javom v činnosti zamestnancov či ľudí, ktorí navštevujú daný objekt. Kamery slúžia aj na ochranu samotných objektov, zdravia a života pracovníkov, ale aj širšej verejnosti,“ opísal účel kamerového systému tento odborník.
Podľa neho dôraz treba klásť na výber pracovníkov. „V prvom rade ide o riadiacich pracovníkov s organizačnými a kontrolnými schopnosťami. Potom je to výber pracovníkov so zmyslom pre zodpovednosť a disciplínu. Dôležité sú vhodné pracovné podmienky, vybavenosť pracoviska aj prostriedkami preventívnej ochrany. V neposlednom rade je to otázka motivácie, odmeňovania pracovníkov a neustále zvyšovanie profesnej odbornosti a cti,“ pomenoval ako treba proti korupcii bojovať v praxi Havaj.
Monitorovanie musíme strpieť
Kamery využíva, napríklad, na verejných priestranstvách aj mestská polícia. Či chceme alebo nie, táto technika sa stáva súčasťou nášho života. Havaj tvrdí, že bežná verejnosť musí túto pomoc proti zločinnosti akceptovať.
„Ide o kamerové systémy, ktoré inštalujú a prevádzkujú v zmysle platnej právnej legislatívy. Ľudia sú povinní ich prítomnosť strpieť. Vo verejných budovách, na verejne prístupných miestach by sme ich mali chápať ako systémy na ochranu života, zdravia a majetku. Okrem toho je možné použiť ich v boji proti nezákonnej činnosti, napríklad aj proti korupcii. Ľudia by preto kamery mali vnímať pozitívne,“ vysvetlil Havaj.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš