Piatok, 24. november, 2017 | Meniny má Emília

Vynikajúci výkon Patrície Gánovskej

Na jubilejnom 90. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach štartovala i početná skupina bežcov spod Tatier.

Patrícia Gánovská s mamou a so sestrou po dobehnutí MMM.(Zdroj: archív)

Na jubilejnom 90. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach konanom počas prvej októbrovej nedele, na ktorom dominovali africkí bežci, štartovala i početná skupina bežcov z nášho regiónu.

POPRAD. V štartovnom poli približne 9 500 pretekárov, čo je účastnícky rekord, sa Podtatranci nestratili.

V hlavnej športovej disciplíne tohto podujatia - maratónskom behu (42 195 m) obsahovala výsledková listina 1 380 mien mužov a 163 žien z rôznych krajín sveta.

Spomedzi všetkých bežcov nášho regiónu sa na najlepšej pozícii v celkovom poradí umiestnila Patrícia Gánovská z Vysokých Tatier súťažiaca v drese ŠK Sport Team Hritz Nová Lesná. Obsadila celkové 7. miesto výkonom 2:54,01 hod.

Na 33. mieste dobehla Danica Božová z AO Svit (3:36,33 hod.). Medzi mužmi najrýchlejší čas z podtatranských bežcov dosiahol František Kaňa z MŠK 1895 Kežmarok - časom 2:47,14 hod. obsadil 31. miesto.

Peter Gallik z AO Chemosvit Svit dobehol na 54. pozícii výkonom 2:51,46 hod. Organizátori hodnotili samostatne i umiestnenie maratóncov - veteránov. V kategórii žien od 50 rokov spomedzi 30 bežkýň obsadila Danica Božová z AO Svit 3. miesto výkonom 3:36,33 hod.

Medzi veteránmi od 40 rokov sa v konkurencii 372 pretekárov Jozef Seliga zo Spišskej Teplice umiestnil na 53. priečke časom 3:14,42 hod. V kategórii od 60 rokov dobehol František Gallik z AO Svit tesne za prvou desiatkou - časom 3:33,25 hod. obsadil 11. miesto v konkurencii 89 bežcov.

M-SR v maratóne

Podujatie bolo zároveň slovenským šampionátom v maratóne mužov a žien bez rozdielu veku. V kategórii žien vynikajúce druhé miesto vybojovala Patrícia Gánovská bežiaca v drese Šport Team Hritz Nová Lesná. Po dobehnutí bola veľmi spokojná nielen s umiestnením, ale i s výkonom - dokonca dosiahnutému času 2:54,01 hod. takmer ani nechcela veriť, pretože si osobný rekord vylepšila o desať minút.

Ochotne sa s úsmevom vyjadrila: „Už v polovici maratónu som mala lepší medzičas, ako je môj osobný rekord v polmaratóne, a vôbec som sa necítila unavená. Trénovala som na atletickej dráhe, pretože som sa chcela zlepšiť v behu na 5 km - súťažím v českej extralige. A nakoniec mi tieto tréningy zabezpečili taký nádherný výsledok i v maratóne.“

Pre úplnosť dodávame umiestnenie ostatných podtatranských bežcov v rámci slovenského šampionátu. Ženy: 8. Danica Božová - AO Svit - 3:36,33 hod., muži: 7. František Kaňa - MŠK 1895 Kežmarok - 2:47,14 hod., 17. Peter Gallik - AO Chemosvit Svit - 2:51,46 hod., 50. František Gallik - AO Svit - 3:33,25 hod.

Polmaratón

Na trati dlhej 21,1 km súťažili muži a ženy bez rozdielu veku. Výsledková listina obsahovala mená 1 672 mužov a 513 žien. Nechýbali medzi nimi ani bežci z našej oblasti.

Medzi mužmi sa najviac darilo Emilovi Mlynarčíkovi v drese Fox on the Run Hôrka, ktorý časom 1:20,56 hod. obsadil 25. miesto vo výbornom osobnom rekorde. Na 30. pozícii dobehol Tomáš Gemza z BK Stará Ľubovňa výkonom 1:21,53 hod., pričom i on si vytvoril osobný rekord.

Medzi ženami Mirka Grešová zo Svitu obsadila 17. miesto časom 1:37,36 hod. Popradčanka Iveta Vastušková zvládla polmaratónsku trať za 1:49,20 hod., čo znamenalo 66. pozíciu.

Jaurová o Kulturparku: Bolo jasné, že môžu nastať problémy

Upozorňovala, že december 2012 nemusí byť reálny.