KLUKNAVA. Základná škola v Kluknave v okrese Gelnica je ďalšia, v ktorej chcú kapacitné problémy riešiť zriadením vyučovacích tried v kontajneroch.
Vedenie školy informovalo o havarijnej situácii rezortné ministerstvo.
Modulové školy už sú na východe Slovenska v prevádzke v Jarovniciach a v Chminianskych Jakubovanoch v Prešovskom okrese, na kontajnery čakajú aj v troch obciach v Kežmarskom okrese.
Kabinety sú prepychom
Riaditeľ kluknavskej školy Stanislav Kovaľ spomína, že v roku 1999 evidovali 400 žiakov. Dnes ich je 570, z toho 150 školákov museli umiestniť do objektu v susednej obci Richnava.
Hoci je areál kluknavskej školy rozsiahly a pozostáva z dvoch budov, v ktorých sa nachádzajú školské triedy, miesta je málo. Kabinety sú dnes pre túto školu prepychom, museli ich totiž obsadiť žiaci, nemajú sa kde učiť.
Veľké triedy rozdelili priečkami na dve menšie, aby tu mohli zriadiť napríklad počítačové učebne. Žiaci dokonca obsadili aj knižnicu, nachádza sa tu dnes odborná učebňa pre cudzie jazyky.
Detí z roka na rok pribúda
Základnú školu v Kluknave navštevujú miestne deti, no aj žiaci zo susedných obcí Richnava a Hrišovce. Práve obyvatelia richnavskej osady zabezpečujú v tejto časti Spiša rapídne dvíhanie demografickej krivky. V dedine sa ročne narodí asi sto detí.
„V roku 2014 budeme mať v Richnave 302 detí vo veku od troch do piatich rokov,“ tvrdí v písomnej žiadosti pre splnomocnenca Vlády SR pre rómske komunity starosta Richnavy Vladimír Pokuta (RIS).
Riaditeľ kluknavskej školy hovorí, že v tomto roku nastúpilo do prvých tried 115 žiakov, ďalší sú v nultom ročníku.
„V budúcom školskom roku nám pribudnú ďalšie dve triedy,“ hovorí už dnes S. Kovaľ.
Potrebujú 12 kontajnerov
Žiakov bude teda z roka na rok pribúdať. Kapacitné problémy v miestnej škole si v Kluknave uvedomovali už v minulosti. Preto vypracovali projekt na stavbu ďalšej budovy, dokonca už začali aj so stavbou základov.
Z nákladného projektu však zišlo kvôli chýbajúcim peniazom. Dnes preto uvažujú o lacnejšej verzii, o modulovej škole. Žiadosť už adresovali ministerstvu školstva.
„Boli sme sa pozrieť na takúto školu v Chminianskych Jakubovanoch. Potrebovali by sme dvanásť kontajnerov pre dvanásť tried. Tento druh školy je ako skladačka, rozširovali by sme ju podľa potreby. Priamo na mieste sme videli, že táto škola je vybavená ako iné zariadenia v tehlových budovách,“ dodal S. Kovaľ.
Kontajnery bežne využívajú v USA
Vyučovaniu v kontajneroch je naklonené aj ministerstvo školstva. Hovorca Michal Kaliňák tvrdí, že kým projekt modulových kontajnerových škôl je na Slovensku novinkou, vo Veľkej Británii či USA sa bežne používa.
„Stavby kontajnerových škôl sú podľa nášho názoru najrýchlejšie a najlacnejšie riešenie. Kým klasická murovaná stavba by vyšla na jeden milión eur, za túto sumu dokážeme postaviť päť kontajnerových škôl. Tento typ stavby má podľa nás výhody aj v tom, že je možné ho kedykoľvek presťahovať, rozšíriť alebo, naopak, zmenšiť. Ministerstvo školstva preto uvažuje o pokračovaní tohto projektu aj v budúcom roku,“ informoval.
Pomoc potrebujú na východe
Rezortné ministerstvo momentálne v spolupráci so splnomocnencom vlády pre rómske komunity pripravuje zoznam obcí, ktoré nutne potrebujú pomoc vo forme výstavby kontajnerových škôl. Hotový by mal byť v čo najkratšom čase.
„V zozname je zahrnutá i Kluknava. Žiadostí je oveľa viac, ako sú finančné možnosti. Všetky požiadavky na kontajnerové školy sú z východného Slovenska,“ dodal M. Kalňák.
Hrozia im dve zmeny
V Kluknave evidujú viac ako 1 600 obyvateľov, v susednej Richnave je to približne 2 400 ľudí. Na Slovensku je asi sto škôl, ktoré majú kapacitné problémy kvôli rýchlo rastúcej demografickej krivke.
Ak sa v Kluknave nepodarí vybudovať modulovú školu, v budúcom školskom roku musia zriadiť v dvoch kluknavských budovách dvojzmennú prevádzku. Bude to problém hlavne pre dochádzajúce deti.
V Richnave sa učia žiaci na dve zmeny už v tomto školskom roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš