Počet žiakov v Podsadku môže už v budúcom roku prevýšiť kapacitu miestnej školy. Radnica v Starej Ľubovni preto pripúšťa, že deti z miestnej časti budú navštevovať aj školy v ostatných častiach mesta.
STARÁ ĽUBOVŇA. Budova školy v Podsadku je už teraz vzhľadom na počet detí kapacitne na hrane. Prístavba sa nebuduje, skôr sa spomína forma kontajnerových priestorov.
„Keď chodia naše deti do škôl v meste, nech tam chodia pre mňa za mňa aj tie z osady. Aspoň v meste zistia, akých máme v Podsadku spoluobyvateľov,“ povedala nám matka nerómskych školákov z Podsadku.
Na názor sme sa opýtali aj muža z osady. „Nech sa stará mesto. Keď je tu veľa detí, tak nech postavia ďalšiu budovu,“ povedal Ladislav. Nepozdával sa mu nápad, že niektoré deti by mali školu blízko a iné by museli za vzdelávaním dochádzať do mesta.
Ťažko odhadnúť, koľko žiakov bude o rok
Školu v Podsadku navštevujú výlučne rómski žiaci. Deti ostatných už roky dochádzajú do zariadení v meste.
Kapacita v budove školy je dnes na hrane. Asi pred mesiacom v nej bolo evidovaných 230 žiakov prvého a druhého stupňa. Mladší žiaci sa vzdelávajú v dvojzmennej prevádzke.
A hoci v súčasnosti nastal celkový pokles počtu školákov, nik nevie odhadnúť, koľko ich bude navštevovať školu aj v budúcom školskom roku.
„Momentálne nám počet poklesol na 203 žiakov. Ostatných rodičia odhlásili, dôvodom bol odchod do zahraničia,“ povedala nám Mária Kurucová, riaditeľka Základnej školy v Podsadku.
Podľa nej ťažko možno odhadnúť, koľko detí sa vráti do školy o rok a teda koľko ich bude celkom.
V minulosti už školáci z osady chodili do škôl v meste
V minulosti už deti z osady v Podsadku školy v meste navštevovali. Išlo však iba o pár desiatok školákov, keďže škola v miestnej časti nebola plne organizovaná a nebolo v nej toľko detí.
Systém spočíval v tom, že každá zo štyroch vtedajších mestských škôl prevzala žiakov z Podsadku na jeden školský rok. Rotovanie medzi školami trvalo pár rokov.
Mesto hovorí o kontajnerovej škole
Mesto už v minulosti pracovalo na plánoch prístavby školy v Podsadku. Tie sa doteraz nepodarilo zrealizovať.
„Mali sme rokovania so splnomocnencom vlády pre rómsku otázku. O podporu sme žiadali aj na ministerstve školstva a ministerstve vnútra. Majú návrh, aby sme prístavbu riešili formou kontajnerových priestorov,“ povedal pred časom Rudolf Žiak, prednosta Mestského úradu v Starej Ľubovni.
Pripustil však, že situácia môže byť výrazne iná.
„Neviem teraz povedať, či nedôjde k tomu, že deti z Podsadku budú navštevovať iné školy v meste.“
Ministerstvo školstva: Žiadosť sme nedostali
Na záležitosť sme sa pýtali kompetentných úradov. Nik z nich sa však k problematike presnejšie a jednoznačnejšie nevyjadril.
„Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity nie je vecne príslušným orgánom štátnej správy, ktorý má právomoc riešiť problémy s nedostatočnou kapacitou školy v Podsadku. Navrhli sme mestu Stará Ľubovňa, aby sa so žiadosťou o výstavbu modulovej školy obrátilo na ministerstvo školstva,“ povedala Michaela Paulenová z tlačového odboru kancelárie ministerstva vnútra, pod ktorý Úrad spadá.
Podľa ministerstiev mesto doteraz o nič nepožiadalo.
„Neevidujeme žiadosť Starej Ľubovne o poskytnutie finančných prostriedkov na výstavbu kontajnerovej školy,“ napísali z tlačového odboru na ministerstve školstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš