Múzeum v Červenom Kláštore privítalo počas letnej sezóny viac turistov než v ostatných rokoch. Poliakov bolo viac ako slovenských návštevníkov.
ČERVENÝ KLÁŠTOR. Ukončená letná sezóna je ideálnym časom na bilancovanie a prípravy programu na ďalší rok. Múzeum v Červenom Kláštore, ktoré sídli v kláštore zo 14. storočia, navštívili tisíce turistov, väčšina z nich pochádzala z blízkeho zahraničia.
„Letná sezóna sa aj u nás odvíjala najmä od počasia. Keďže toto leto bolo nádherné, značnou mierou to prispelo aj k veľkej návštevnosti múzea,“ začala hodnotenie riaditeľka múzea Jana Sofková.
Podľa jej údajov si od začiatku roka až do 31. septembra prišlo pozrieť expozíciu múzea 46 845 turistov. Oproti rovnakému obdobiu to je nárast o viac než 1 400 návštevníkov.
„Zaznamenali sme aj nové rekordy v návštevnosti múzea. V dňoch 15. až 17. augusta si naše expozície prišlo pozrieť 686, 771 a 894 turistov,“ uviedla riaditeľka.
„Najviac nás navštevovali poľskí, slovenskí, českí a nemeckí turisti. A hoci sme nesmierne vďační za všetkých, naša spokojnosť s tohtoročnou letnou sezónou by bola o to väčšia, keby sa na prvej priečke v návštevnosti umiestnili Slováci,“ zdôraznila návštevnosť Sofková.
Chcú obnoviť tradíciu bylinkárstva
Múzeum sa v tomto roku zapojilo do niekoľkých projektov, ktorých úlohou bolo nielen zvýšiť informovanosť ľudí, ale aj zatraktívnenie priestorov a expozícií.
„V tomto roku sme sa zúčastnili súťaže Honba za pokladmi Prešovského kraja. Okrem toho sme sa zapojili aj do programu Dedičstvo regiónov s projektom Obnova tradície ľudového liečiteľstva na báze liečivých bylín v regióne Zamaguria,“ povedala riaditeľka múzea.
Cieľom projektu je dať opätovne do povedomia bylinkárstvo a ľudové liečiteľstvo, ktoré bolo v tomto regióne vždy súčasťou ľudovej kultúry. V neposlednom rade je to aj poskytnutie odborných a praktických informácií o pestovaní byliniek.
Učili pestovať a zbierať bylinky
Na školenie, ktoré bolo súčasťou projektu, sa prihlásilo 18 záujemcov. Po niekoľkých prehliadkach sa v rámci teoretickej časti dozvedeli niečo z histórie ľudového liečiteľstva, prebrala sa problematika vzťahu s legislatívou ochrany prírody, ako aj zásady správneho zberu, spracovania a uskladnenia liečivých bylín.
Ťažiskom teoretickej prípravy však bolo zoznámenie sa prostredníctvom prezentácie s najbežnejšími liečivými bylinami, ktoré sa vyskytujú resp. pestujú na území Slovenska. Okrem popisu stanovišťa tej ktorej byliny boli prítomní informovaní aj o tom, čo sa z rastliny zbiera a aké sú jej liečivé účinky.
V posledný deň sa uskutočnilo vyhodnotenie školenia, pričom všetci dostali certifikát a suvenír v podobe pláteného vrecúška so sypaným čajom z liečivých bylín.
V blízkej budúcnosti je plánované otvorenie lekárne či predajne liečivých bylín v priestoroch kláštora.
Návštevníkov zaujal aj Cypriánov herbár
Turistov, ktorí do múzea prišli, zaujalo niekoľko atrakcií.
„Nepochybne to bol zreštaurovaný kostol sv. Antona Pustovníka, záhradky, kde sa opätovne pestujú liečivé bylinky a aj Herbár frátra Cypriána,“ upresnila riaditeľka.
Ľudia sa zaujímali nielen o prelistovanie tejto knihy, ale aj o to, či je v pláne preklad herbára do slovenského jazyka. Podľa riaditeľky je preklad herbára už v procese, definitívny dátum uvedenia knihy do predaja však nevedela odhadnúť.
Už plánujú nasledujúci rok
Plány pre rok 2014 ešte múzeum schválené nemá, orientačný program sľubuje už teraz opätovne zaujímavé akcie.
„Okrem tradičných a každoročných podujatí ako otvorenie sezóny či Kláštorný deň chceme pri príležitosti 290. výročia narodenia legendami opradeného Lietajúceho frátra Cypriána budúci rok venovať práve jemu. Rovnako pripravujeme veľkú akciu v polovici júla 2014,“ prezradila plány riaditeľka múzea Jana Sofková.
Tieto predbežné návrhy sa definitívne schvália ku koncu roka v podobe finálnej verzie kalendária na budúcu sezónu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš