Správy národných parkov sa stávajú aktívnymi hráčmi na poli cestovného ruchu. Stretnutie našich ochranárov so zástupcami národných parkov z Poľska a Ruska ukázalo možnosti napredovania v tomto smere.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Ekologický turizmus dokáže rozvíjať vidiecke regióny a chrániť prírodné a kultúrne dedičstvo na území parkov.
„V princípe ide o posúdenie prírody so zreteľom na jej ochranu. Naše parky sú odlišné, ale záujmy máme rovnaké. Zachovať prírodné bohatstvo a pritiahnuť návštevníkov,“ vyjadril sa riaditeľ NP SR Tomáš Dražil.
V rámci medzinárodnej federácie národných parkov sú získané skúsenosti aplikovateľné aj na Slovensku. Podľa riaditeľa Štátnej ochrany prírody Milana Boroša existujú parky, ktoré žijú z príjmov turistov, tie idú do rozpočtu národných parkov.
Nepoznajú kraj za humnom
„Naša legislatíva je postavená tak, že my nemôžeme vyberať vstupné na súkromných pozemkoch, ktoré sú v národnom parku. Vieme však ponúknuť naše odborné služby priamo v prírode, napríklad poskytovaním odborných informácií pri túrach,“ konkretizoval.
Rezervy v návštevnosti vidí aj v možnosti ukážok hospodárenia našich starých rodičov. „Je to výzva pre živnostníkov aktivizovať remeselníkov s tradičnými remeslami. Toto je druh podnikania, ktoré patrí do chránených území,“ vysvetlil M. Boroš.
Ako uviedol, Slováci poznajú množstvo destinácií v zahraničí, ale nepoznajú kraj za humnom.
Súčasťou programu seminára, ktoré NP SR organizoval pri príležitosti 25. výročia jeho vyhlásenia, bola túra v rokline Suchá Belá a návšteva historického parku v Spišskom Štiavniku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš