V policajných službách na východe Slovenska si nemecký ovčiak Astor odslúžil deväť rokov. Po skončení aktívnej služby ho však čakalo utratenie. Na jeho šťastie sa však našli ľudia, ktorí mu poskytli nový domov. Podľa polície sa služobné psy dožívajú zaslúženého dôchodku. V niektorých prípadoch ich však čaká aj utratenie.
KEŽMAROK. Deväť rokov počúval vlčiak Astor príkazy a povely, vždy bol pripravený pomáhať a chrániť. Napokon prišiel jeho čas a stal sa pre policajtov nepotrebným. Namiesto toho, aby sa pobral do zaslúženého dôchodku, určili ho na utratenie u veterinára.
Astorov príbeh mal šťastný koniec
Život mu zachránili v kežmarskom útulku, odkiaľ si ho adoptovali dobrí ľudia od našich západných susedov.
„Nebolo toho, kto by ho na rok či dva prichýlil a ukázal mu aj iný život, než služobný,“ povedala so sklamaním v hlase správkyňa útulku Alžbeta Ninčáková.
Astorova pohnutá jeseň života ju nenechala chladnou.
„Inde na západe, keď takýto pes ide do dôchodku, tak mu salutujú a u nás ho pošlú na smrť,“ krútila neveriacky hlavou.
Krásneho ovčiaka ponúkli na adopciu, ktorá dopadla úspešne.
„Zachránili sme ho, má sa veľmi dobre. Tento úžasný pes našiel nový domov v Čechách,“ dodala na záver s tým, že aj napriek veľkej snahe nájsť opusteným zvieratkám druhý domov, ktorú kežmarský útulok vyvíja, sa nie vždy podobné príbehy končia šťastne.
V Prešovskom kraji slúži 83 služobných psov
Podľa polície slúžia psy priamo vo výkone služby od 18 mesiacov. Do tohto veku sa približne od 10 týždňov života pripravujú pod dohľadom psovodov.
Pred zaradením k polícii ešte musia absolvovať odborné previerky v Stredisku služobných psov v Malých Levároch na klasickú kynológiu - obranné práce či pachové práce, alebo v Bratislave na špeciálnu kynológiu – ako sú drogy, výbušniny, horľavé látky a iné.
„V polícii slúžia do 10. až 11. roku života. Potom sa vyraďujú zo zdravotných dôvodov, alebo sa stáva, že psy uhynú počas života v službe. V našom kraji slúži k dnešnému dňu 83 psov,“ informovala vo štvrtok 31. októbra krajská policajná hovorkyňa z Prešova Jana Migaľová.
O ich osude rozhoduje zdravotný stav
Štvornohí strážcovia zákona žijú buď priamo u psovodov doma, alebo na oddeleniach služobnej kynológie.
„Psovodi so psami pracujú v každej službe, chodia s nimi na cvičiská, trénujú obranné práce a pachové práce, ako napríklad hľadanie stôp a figurantov vo voľnom teréne i v objektoch. Venčenie psov sa vykonáva každý deň,“ opísala Migaľová pravidelnú starostlivosť venovanú chlpáčom slúžiacim u polície.
Najlepší priateľ človeka odchádza zo služby v Policajnom zbore podľa posúdenia jeho zdravotného stavu.
Niektorých psíkov úhyn zastihne v práci, iné sa vyradia z vážnych zdravotných dôvodov a utratia vo veterinárnych ambulanciách.
„Tie psy, ktoré majú aj vysoký vek okolo 10 až 12 rokov a majú menej závažné zdravotné problémy, sa na základe zmlúv odovzdávajú na dožitie psovodom, ktorí ich mali pridelených,“ uzavrela Migaľová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš