Blížiaci sa ročník bude pre tunajšieho fanúšika omnoho zaujímavejší, keďže v ňom bude mať zastúpenie aj náš región.
STARÁ ĽUBOVŇA. Pred premiérou ŠO ŠKM Stará Ľubovňa v najvyššej celoslovenskej súťaži sme sa pozhovárali s Patrikom Nemergutom, vedúcim klubu.
Ste na prahu novej sezóny. Ako prebiehala príprava na vstup medzi slovenskú šachovú elitu a do akej miery s ňou možno vysloviť spokojnosť?
„Príprava mala dvojaký charakter, nakoľko sme prevažne mladý kolektív a viacero hráčov je kvôli školským, resp. pracovným povinnostiam roztrúsených prakticky po celom Slovensku. Títo členovia kádra sa pripravovali viac-menej individuálne, zatiaľ čo 'domácim' boli k dispozícií pravidelné piatkové tréningy. Pôvodne sme mali naplánované aj spoločné sústredenie, to sa však napokon z finančných dôvodov neuskutočnilo.“
Ako vyzerá výsledná staroľubovnianska extraligová mozaika a na ktoré jej ohnivká sa budete najviac spoliehať?
„Tím tvorený v prevažnej miere vlastnými odchovancami sme doplnili o skúsených hráčov. Nádej na dosiahnutie dobrých výsledkov určite vkladáme do veľmajstra Tomáša Petríka či Christophera Repku, veľkého šachového talentu. Najväčšia naša zbraň by mala tkvieť najmä v sile kolektívu.“
V úvode ste sa dotkli otázky financií. Tá býva neraz alfou a omegou bytia či nebytia. Môžete v tomto smere pokojne spávať, máte už rozpočet na nadchádzajúcu sezónu dostatočne pokrytý?
„Máte pravdu, peňazí nie je nikdy nazvyš. Napriek tomu by sme mali sezónu odohrať bez akýchkoľvek finančných či nebodaj existenčných problémov.“
Športových fanúšikov v meste a okolí bude dozaista zaujímať formát súťaže a prirodzene, najmä vaše ambície v nej.
„Dvanásť družstiev sa stretne jednokolovo systémom každý s každým, takže každý celok odohrá jedenásť zápasov, z ktorých nakoniec vzíde majster republiky. Hracími dňami sú sobota a nedeľa, pričom počas každého hracieho víkendu odohráme dvojzápas s dvoma rozdielnymi súpermi. Naším cieľom je v prvom rade uchovanie miestenky medzi najlepšími aj pre nasledujúcu sezónu. Ale podobný cieľ sme mali už vlani v prvej lige, kde sme boli taktiež nováčikom, a napokon sme ju vyhrali (úsmev).“
Začínate dvojzápasom v Bratislave a Dunajskej Strede. S akými cieľmi a očakávaniami na západ Slovenska pocestujete?
„Extraligu odštartujeme v sobotu na šachovniciach bratislavského Doprastavu. V ňom chceme určite bodovať (každý zápas sa hrá na ôsmich šachovniciach, víťazné družstvo získava do tabuľky tri body, v prípade remízy si oba celky pripíšu po bode, pozn. red.). Hneď na ďalší deň nás potom čaká družstvo zo Žitného ostrova, ktoré je horúcim favoritom na jednu z medailí. Bude to veľmi ťažký zápas, ale ako to už v športe býva, všetko je možné. Určite sa pokúsime favorita prekvapiť.“
Keďže hracie dni budú zväčša celovíkendovými podujatiami, skúste na záver priblížiť ako budú tieto vaše šachové 'potulky naprieč Slovenskom' v praxi vyzerať.
„Kvôli značnej vzdialenosti a dopoludňajšiemu začiatku prvého súboja cestujeme na náš prvý 'trip' za súpermi už v piatok. Po zápase sa presúvame do Dunajskej Stredy, kde na ďalší deň odohráme ďalší zápas. Bezprostredne po jeho skončení nás čaká návrat domov. Keďže kilometrov bude veľa, verím že nám pred návratom pribudnú na konto aj prvé body. To by sa nám určite cestovalo veselšie (úsmev).“
Program
ŠO ŠKM Stará Ľubovňa v šachovej extralige 2013/14:
1. kolo (9. 11. 2013) – ŠK Doprastav Bratislava (v), 2. kolo (10. 11. 2013) – ŠK Dunajská Streda (v), 3. kolo (7. 12. 2013) – TJ Slávia TU Košice (v), 4. kolo (8. 12. 2013) – TJ Slávia UPJŠ Košice (v), 5. kolo (25. 1. 2014) – TJ INBEST Dunajov (d), 6. kolo (26. 1. 2014) – ŠK Caissa Čadca (d), 7. kolo (8. 3. 2014) – ŠK Slovan Bratislava B (d), 8. kolo (9. 3. 2014) – ŠK Slovan Bratislava A (d), 9. kolo (28. 3. 2014) – ŠK Liptov Liptovský Mikuláš (v), 10. kolo (29. 3. 2014) – ŠK PK Trenčín (d), 11. kolo (30. 3. 2013) – ŠKS Dubnica nad Váhom (v).
dd
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš