Jan Telensky, známy popradský podnikateľ, stále nenašiel spoločnú reč s primátorom Antonom Dankom. Tentoraz ich rozhádala druhá etapa výstavby akvaparku i futbalové centrum pod Tatrami.
POPRAD. Začiatkom nového milénia po viacerých neúspešných rokovaniach s nemeckými a so slovinskými záujemcami popradská samospráva uzavrela dohodu s britskou spoločnosťou Letheby & Sons. Spolu založili spoločnosť Aquapark Poprad, ktorej je Letheby & Sons väčšinovým vlastníkom.
Akvapark sa modernizuje
V súčasnosti sa akvapark modernizuje. Do februára budúceho roka pribudne nový detský bazén so slanou vodou a oddychovou zónou pre rodičov. Modernizáciou prejdú i všetky gastro prevádzky a na budúci rok v lete je ohlásená kompletná rekonštrukcia wellness zóny.
Reálne popradský akvapark uvažuje o začatí druhej etapy výstavby. Tá už podľa pôvodných plánov mala byť dávno zrealizovaná.
Druhá etapa rozvoja si mala postupne vyžiadať 4 až 7 miliárd slovenských korún a predpokladala okrem iného vybudovanie tropického pralesa, kúpeľného a športového centra, hotela pre 750 hostí, kongresovej haly a ďalších objektov.
Časť z obrieho akvaparku už dnes stojí. Pri výstavbe druhej etapy sa mal využiť aj druhý geotermálny vrt vo Veľkom Slavkove s kapacitou 40 l/s a teplotou vody okolo 60 stupňov Celzia.
Telensky priznáva naštrbené vzťahy so samosprávou
Ako sa vyjadril podnikateľ Jan Telensky, podmienkou začatia je splnenie záväzku zo strany mesta Poprad, ktoré malo postaviť sľúbenú infraštruktúru ešte z čias, keď pod Tatry Telensky prišiel ako investor.
Ten pre médiá otvorene priznal, že s radnicou momentálne dobré vzťahy nemá.
„Som typ človeka, ktorý hovorí všetko, čo si myslí. A to niekto, kto má byť zástupca ľudu, počúvať nechce. Primátor je zvláštna povaha. Ak niečo nefunguje podľa jeho predstáv, zmietne to zo stola, a to sa v slušnej spoločnosti a v dnešnej dobe, ktorá je o spolupráci, nenosí,“ uviedol pred časom Telensky.
V začiatkoch si obaja predstavitelia spoločne rozumeli, no postupne ich vzťah prešiel zásadnými zmenami.
Mali rozdielne predstavy o futbalovom areáli
Jedným z kameňov rozkolu mala byť prestavba futbalového štadióna v tesnej blízkosti akvaparku, o ktorý mala spoločnosť Aquapark Poprad dlhodobo záujem.
Podľa Telenskeho stavbu nového štadióna nechcel podporiť práve primátor Popradu Anton Danko (nez.).
Nakoniec sa z neho stalo Národné tréningové centrum Poprad, ktoré sa oficiálne otvorí tento týždeň zápasom reprezentácií Slovenska a Maďarska do 15 rokov. Skúšobným testom už prešiel minulý týždeň v stredu, kedy si v jeho areáli zahrali tímy Manchesteru United U 17 a Sparty Praha U 17.
V rámci NTC bude spoločnosť Aquapark Poprad prevádzkovať nový hotel River Side spoločne s reštauračnými priestormi. V rámci nich má v blízkej budúcnosti pribudnúť športový bar Wembley Pub i bar Sira Alexa Fergusona.
Z Popradu by tak mohlo podľa jeho slov vzniknúť tréningové stredisko európskeho futbalu, keďže priamo v areáli majú pribudnúť tri tréningové ihriská.
Danko poukazuje na nesplnené sľuby Telenskeho
Na slovné ataky podnikateľa Jana Telenskeho zareagovala i popradská samospráva. Ako stálo v odpovedi, požadovaná infraštruktúra na hranici akvaparku existuje a mesto preto považuje svoj záväzok za splnený.
„Ak sa bavíme o tom, kto mal čo urobiť, môžeme pripomenúť fakt, že to bol práve pán Telensky, ktorý nesplnil svoje sľuby o rekonštrukcii futbalového štadióna,“ uviedol v reakcii primátor Popradu Anton Danko.
Podľa pôvodnej dohody mal majiteľ akvaparku v športovom areáli vybudovať vyhrievaný trávnik, zrekonštruovať dva existujúce mosty v jeho blízkosti i vybudovať nový most spoločne s reguláciou rieky Poprad.
Nesplnenie dohody malo za následok ukončenie zmluvy
Podľa magistrátu doteraz k jej naplneniu nedošlo. Práve na základe týchto dôvodov sa popradská radnica rozhodla ukončiť s ním nájomný vzťah, ktorý bol po prísľube investícií do rekonštrukcie zmluvne zabezpečený po dobu dvadsiatich rokov za symbolickú jednu korunu.
„Ďalšie kroky vedenia mesta vedúce k súčasnému stavu, kedy je Národné tréningové centrum Slovenského futbalového zväzu krátko pred ukončením 1. etapy, sú už verejnosti dobre známe a preto vyjadrenia pána Telenskeho o tom, že práve ja som nechcel podporiť výstavbu futbalového NTC, beriem už len s veľkým úsmevom,“ dodal Danko.
Spory na obyvateľov mesta dosah nemajú
Podľa názoru magistrátu nemajú spory medzi podnikateľom a mestom dosah na rozvoj a investície v metropole pod Tatrami.
„Investície v privátnom sektore sú záležitosťou jednotlivých investorov. Z pohľadu, že samospráva je zároveň aj stavebným úradom, nemáme z podaní prichádzajúcich na úrad pocit, že by sa investície v Poprade zastavili, skôr naopak,“ zdôraznil komunikačný manažér Popradu Marián Galajda.
Mesto Poprad vlastní v eseročke Aquapark Poprad 15–percentný podiel, zvyšok drží vo svojich rukách cez spoločnosť Letheby and Sons Limited práve Jan Telensky.
„Už z toho vyplýva, že mesto nemá dosah na riadenie spoločnosti a ovplyvňovanie jej chodu ani investícií,“ vysvetlil Galajda vplyv radnice na riadenie chodu firmy.
Ako dodal na záver, keďže spoločnosť Aquapark každoročne vykazuje veľkú stratu, samospráva sa nemala možnosť podieľať na zisku.
Všimli sme si
Najprv kamaráti, dnes chladné vzťahy
Aktivity českého Angličana Jana Telenskeho, ktorý našiel druhý domov v Poprade, sú rozsiahle. Jeho spolupráca s predstaviteľmi mesta v podnikateľských začiatkoch v Poprade fungovala dobre.
Najznámejším a najväčším Telenskeho projektom je popradský akvapark, ktorý využíva termálnu vodu z neďalekého vrtu. Aquacity Poprad bolo otvorené v júli 2004 a jeho väčšinovým vlastníkom je Jan Telensky. Podiel v eseročke Aquapark Poprad má i mesto Poprad.
27. októbra 2006 sa stal Jan Telensky čestným občanom Popradu - ocenenie spolu so symbolickým kľúčom mu odovzdal primátor Anton Danko na slávnostnom zasadnutí mestského zastupiteľstva venovanom 750. výročiu prvej písomnej zmienky o Poprade. Medzi hosťami podujatia bol aj predseda Národnej rady SR Pavol Paška.
Popradský primátor A. Danko sa 7. februára 2007 druhýkrát oženil. Svadobného obradu a hostiny sa zúčastnil aj Jan Telensky v pozícii ženíchovho svedka.
Jan Telensky sa okrem podnikateľských projektov v Poprade a jeho okolí venuje i charitatívnej činnosti. Sponzoroval napríklad opravu organu v Kostole sv. Egídia v Poprade , finančne podporuje i popradský hokej a do nedávna sponzoroval aj futbal.
Spory medzi oboma významnými mužmi Popradu začali eskalovať pri výstavbe azylových domov pre popradských bezdomovcov. Po vzájomnej ostrej mediálnej prestrelke sa napokon dohodli a mesto Poprad získalo od firmy Jana Telenskeho Scheidegger Training Institute Europe projekt na výstavbu bytov nižšieho štandardu v areáli Zariadenia sociálnych služieb na Levočskej ulici za 1 euro.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš