V Múzeu špeciálneho školstva v Levoči je práve táto možnosť aktuálna. Pamiatky mesta zhotovené ako 3D modely v zmenšenej mierke si môžu ohmatať nevidiaci aj vidiaci návštevníci, ktorí sa na okamih ocitnú v koži nevidiacich.
LEVOČA. Spoznať život nevidiacich umožňuje interaktívna hmatová výstava pod názvom Život dotykmi. Predstavuje významné svetové i slovenské stavby.
V čiernotlači aj Braillovom písme
V Levoči ide už o tretiu slovenskú prezentáciu autorskej výstavy študentov tretieho ročníka Univerzity Konštantína filozofa v Nitre. Študenti vytvorili pôvodne osem stavieb – štyri svetové - chrám Vasilija Blaženého v Moskve, Stonehenge v Anglicku, Baziliku sv. Petra vo Vatikáne a mayskú pyramídu v Yucatáne, v Mexiku.
A štyri slovenské – Nitriansky hrad, Bratislavský hrad, kostol sv. Margity pri Kopčanoch a rímsky vojenský tábor v Iži.
„Cieľom je prezentovať tieto pamiatky hmatom. Vďaka reliéfnym pôdorysom a bokorysom, napísaným legendám a popisom v Braillovom písme, sa aj slabozrakí či nevidiaci môžu dozvedieť viac o týchto pamiatkach.
Samozrejme, pamiatky sú sprístupnené aj v čiernotlači. Návštevníci výstavy sa nasadením čiernych okuliarov môžu na okamih vcítiť do kože nevidiaceho a zoznamovať sa s pamiatkami hmatom,“ uviedla Štefánia Petreková, vedúca múzea.
Pre slabozrakých sú popisy písané písmom Arial 17, ktoré je prijaté ako najvhodnejší typ písma pre slabozrakých. Čitateľné je aj pre starších ľudí.
Reliéfna mapa pamiatok
Pôvodnú výstavu v Levoči obohatili aj o 3D modely – troch najvýznamnejších pamiatok mesta. Zhotovené sú v mierke 1:100 – evanjelický kostol, chrám sv. Jakuba i renesančná radnica.
Kým prvé dva modely sú súčasťou zbierkového fondu múzea, model radnice je novinkou. Autorom je Matúš Vacula, diplomant na fakulte umení TU v Košiciach. Model je zhotovený z plastu, strecha je pokrytá brúsnym papierom, strecha zvonice pokrytá plechom, ktorý sa používa na matrice pre reliéfne obrazy či texty v Braillovom písme.
Nechýbajú aj modely polkruhových okien kostola či bohato zdobený gotický portál levočského chrámu. Oba zhotovené v mierke 1:50.
„Aby nevidiaci mali predstavu, kde sa nachádzajú tieto svetové či slovenské pamiatky, k dispozícii majú aj reliéfnu mapu s presnou lokalizáciou pamiatok a legendou pripojenou ku mape,“ dodala Š. Petreková.
Výstava v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči potrvá do konca novembra.
Svetové pamiatky. Stonehenge približujú popisy aj hmatové pôdorysy stavby.
Foto: šim
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš