Podzemná gotika a Čaro nepoznaného.
SMIŽANY. Podzemná gotika ponúka zaujímavé snímky zo starých banských priestorov a dokumentuje tak baníctvo v historickom chotári mesta Spišská Nová Ves.
V hornatom priestranstve medzi riekami Hornád a Hnilec sa nachádzali bohaté ložiská železnej a medenej rudy, dobývané už od raného stredoveku. Vďaka nim sa mesto Spišská Nová Ves vyvinulo na jedno z najvýznamnejších banských miest stredoveku.
„Cieľom prác Miloša Greisela nie je len objaviť a verejnosti sprístupniť málo poznané a vnímané banské artefakty, ale aj predstaviť návštevníkovi estetickú dimenziu banských objektov - podzemných i povrchových banských diel a stavieb,“ uviedla Michaela Ščavnická z OKC Smižany.
Čaro nepoznaného, z diel Jirku Čepila, je tvorená drevom, kovom a kameňom.
„Diela majú svoj prísny, mnohokrát sa pravidelne opakujúci rad, umožňujúci zámerne výpovednú hodnotu vnútorného života daného materiálu, alebo viazanosť dvoch až troch materiáloch. Badateľný je prirodzený prístup autora k hmote, aby vynikli jej danosti a štruktúra dreva. Kov je vytvarovaný z rudy tak, aby nepôsobil chladne, ale ukázal svoju skrytú hrejivú silu a menivú trblietavú krásu,“ doplnila.
Obe výstavy sú v kaštieli sprístupnené do konca novembra.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš