Neďaleko Novoveskej Huty obnovili starý cintorín poľských vojakov, ktorí bojovali v 1. svetovej vojne. Mladých mužov na Slovensku skosila cholera.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Poľskí vojaci, ktorí počas 1. svetovej vojny slúžili v armáde, našli v roku 1914 miesto svojho posledného odpočinku na Spiši. V šiestich hroboch je pochovaných osem mladých ľudí, ktorí ochoreli a zomreli na choleru.
Dôchodkyne z Novoveskej Huty spomínajú, ako sa zamladi v pionierskom oddiele o hroby neďaleko rybníkov starali.
„Brali sme to ako samozrejmosť. Chodievali sme spolu s rodičmi páliť na hroby sviečky,“ spomína Mária Šomšáková.
Senior Štefan Ringoš sa dozvedel o hroboch od svojej svokry. „Ľudia tu v Hute vedeli o tomto malom cintoríne a o hroby sa starali. Postupom rokov sa ale o hroby nemal kto starať a všetko zarástlo,“ vracia sa do minulosti.
Takmer metrová tráva na niekoľko desaťročí ukrývala históriu pred súčasníkmi. Starý cintorín sa konečne dočkal obnovy.
„V hroboch sú pochovaní poľskí vojaci rakúsko-uhorskej armády, ktorí podľahli svojho času najobávanejšej infekčnej chorobe. Smrť ich zasiahla v jednej zo škôl v Spišskej Novej Vsi, ktorá slúžila ako lazaret. Keďže tých, ktorí zomreli na choleru pochovávali na osobitných cintorínoch, nebožtíci boli pochovaní na odľahlom mieste v Novoveskej Hute,“ vysvetľuje Miroslav Števík z Múzea Spiša.
Zrekonštruované mená
Zistiť totožnosť pochovaných si vyžadovalo nemálo úsilia.
„Skromné záznamy o týchto vojakoch sa našli vo vojenskom archíve v Bratislave. Ich mená boli písané v maďarčine. V spolupráci s poľskými kolegami z Poznane a Varšavy sme sa pokúsili o čo najpresnejší záznam mien a priezvisk. Zrekonštruované mená v originálnej poľštine sú uvedené na spoločnom pamätníku,“ objasnil M. Števík.
Mladí Poliaci, ktorí svojim rodinám chýbali, sa tak dočkali dôstojného miesta odpočinku v slovenskej zemi na vysvätenom cintoríne. Náklady obnoveného cintorína predstavovali sumu 3 700 eur.
Autor: ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš