Miestnym sa však nepozdávajú vysoké stĺpy verejného osvetlenia. Tie podľa nich do historického centra nepatria.
LEVOČA. Na vynovené chodníky použili žulu dovezenú z Číny. Kamenné kocky na ceste pochádzajú z domácich, ale aj z poľských či maďarských dodávok.
Mysleli aj na nevidiacich
„Našou snahou bolo, aby tá história centra vynikla,“ uviedla hlavná projektantka zrekonštruovaného námestia Mária Čutková.
Obnovou prešla asi tretina námestia v nadväznosti na Novú ulicu. Obnovená bola aj prepojovacia bezmenná ulička medzi Novou a Vysokou ulicou.
Asfalt na ceste vystriedali dlažobné kamenné kocky z prírodného kameňa, čadiča a andezitu. Práve tento prírodný kameň podľa architektov do historického centra jednoznačne patrí. Tí pri rekonštrukcii mysleli aj na nevidiacich.
„Plochy, ktoré slúžia pre chodcov, sú prispôsobené podmienkam ľudí s obmedzeným pohybom pre chodcov či nevidiacich, keďže Levoča je mestom nevidiacich. Do akej miery sa nám to podarilo, ukáže čas. Samozrejme, budeme radi, ak nám ľudia dajú vedieť prípadné ďalšie požiadavky,“ zdôraznila projektantka – architektka.
Pôvodný travertín na chodníkoch vystriedala žula. „Žula je zaujímavá z pohľadových vlastností aj z hľadiska chôdze. To, že je dovezená z Číny, je vecou peňazí. Jednoducho bola lacnejšia, no nie na úkor kvality,“ doplnila M. Čutková. Ako sme sa dozvedeli, chodníky z čínskej žuly má zo slovenských miest len Levoča.
Moderné stĺpy sa Levočanom nepozdávajú
O náročnosti zákazky hovoril aj dodávateľ prác Jaroslav Martiš z TSS Grade a.s., Trnava.
„Stavali sme v historickom centre, za chodu prevádzok aj s nevyhnutnými obmedzeniami. Preto sme aj spojovaciu ulicu robili najprv ako prvú, aby bolo zabezpečené zásobovanie prevádzok. Našťastie, chodníky sa urobili včas. Trocha problémy boli s kameňom na cestu. Okrem slovenského kameňa bolo potrebné riešiť aj náhradné dovozy z Poľska či Maďarska. Našťastie, to nespôsobilo výrazné časové zdržanie a zákazku sme odovzdali v plánovanom termíne. Nenavýšilo to ani celkový rozpočet na rekonštrukciu,“ zdôraznil J. Martiš.
Oslovení obyvatelia mesta neprijali s nadšením nové stĺpy verejného osvetlenia. Tie sú podľa miestnych príliš vysoké a vôbec nepatria do historického centra.
„Mne sa to osobne veľmi nepáči. Stĺpy sú príliš vysoké. Skôr by sa sem hodili nižšie a nie až tak moderne pôsobiace. Je to kontrast medzi historickým zjavom námestia a touto modernou. Určite by lepšie vynikli rustikálnejšie lampy,“ zamyslela sa Radoslava Novotná.
Ako M. Čutková zdôraznila, nové lampy boli takto naprojektované. Výška korešponduje s dvoma lampami, ktoré sú na každom zo stĺpov. Jedna nižšie, druhá vyššie uložená umožňujú lepšie nasvietenie budov v historickom centre mesta.
Prvá etapa je ukončená, v meste už mysli na druhú. Mesto už podalo žiadosť na nenávratný finančný príspevok na rekonštrukciu pešej zóny námestia vo výške 2,2 milióna eur. Rekonštrukcia historického námestia má prebehnúť v troch etapách.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš