STARÁ ĽUBOVŇA. Zosilnená a zvýšená hrádza na ľavom brehu rieky Poprad v Starej Ľubovni pri Mýtnej ulici by mala odolať už aj storočnej vode.
Dôvodom výstavby bola predovšetkým povodeň z roku 2010, ktorá zaplavila veľké množstvo domov pri rieke.
Ľudia na vodu neradi spomínajú
„V dome bývame už takmer desať rokov. Tá povodeň bola prvá a, dúfame, aj posledná, čo sme tu zažili,“ začala svoje rozprávanie Alžbeta Selepová, ktorá býva v rodinnom dobe v tesnej blízkosti rieky.
V osudnú noc zobudil rodinu hluk.
„Mali sme zaplavenú pivnicu, voda bola vo výške 110 centimetrov. Snažili sme sa čím skôr vyniesť čo najviac vecí hore, do bytu, ale niektoré sme už zachrániť nemohli. Napríklad bojler,“ hovorí Alžbeta.
„Pivnicu sme sušili a nakoniec maľovali. V podstate sme neboli až tak zasiahnutí, krstný otec, ktorý býva vyššie, mal zaplavenú celú pivnicu a musel ju celú prerábať. Udalosť sme samozrejme hlásili poisťovni, ale na naše náklady si už nespomínam,“ povedala A. Selepová.
Na veľkú vodu rovnako spomína aj pán Ladislav, taktiež obyvateľ Mýtnej.
„Pamätám sa, ako keby to bolo včera. Veľký hluk, veľa ľudí a veľa vody. Mali sme približne meter vody v pivnici. A samozrejme kopec blata. Po povodni nám pomáhala najmä rodina, bolo to nekonečné,“ spomína na rok 2010 pán Ladislav.
Obaja vnímajú hrádzu pozitívne. Veria, že zvýšený breh ochráni ich domy, avšak upozorňujú na fakt, že na pravom brehu rieky sa neurobilo nič.
„Teraz to môže zasiahnuť ľudí na druhej strane,“ upozorňuje Alžbeta.
Podľa Ladislava sa projekt mohol robiť tak, aby boli postupne zosilňované obe strany rieky Poprad, nie len jedna a neskôr druhá.
Výstavba trvala 5 mesiacov
Prvá fáza protipovodňových opatrení zahŕňala výstavbu ľavobrežnej hrádze. Jej výstavba trvala od júna približne päť mesiacov.
Celkové škody sa po povodni vyšplhali na zhruba 1 milión eur.
„Investícia, do ktorej sa pustilo samotné ministerstvo životného prostredia bez akýchkoľvek fondov z Európskej únie, je približne na rovnakej úrovni a garantuje, že táto časť Starej Ľubovne už nebude ohrozená,“ uviedol predseda vlády Robert Fico (Smer) počas slávnostného uvedenia hrádze do prevádzky.
Minister životného prostredia Peter Žiga informoval, že v súčasnosti sú dokončené prvé dva objekty protipovodňových opatrení v meste. V budúcom roku by mali byť postavené poldre na kritických úsekoch rieky Poprad až po mesto Kežmarok a posilnený štvorkilometrový úsek na prvom brehu.
Ďalšia etapa by mala byť financovaná z európskych zdrojov. Celková výška investície sa tak vyšplhá až do výšky takmer 9 miliónov eur.
Hrádza má viac než 50 rokov
Navýšenie ľavobrežnej pôvodnej hrádze ešte z roku 1958 potešilo najmä obyvateľov Mýtnej ulice.
Jedným z nich je aj Peter Kolár, ktorý tvrdí, že spoločnú kolektívnu žiadosť o zlepšenie protipovodňových opatrení na tomto úseku rieky podali obyvatelia ešte v roku 2005. Verí, že súčasný stav hrádze zabráni povodniam, ktoré sužovali život ľuďom, žijúcim okolo rieky Poprad.
Mýtna ulica. Rieka Poprad by ju už ohrozovať nemala.
Foto: lp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš