Turistický informačný portál zverejnil začiatkom novembra výsledky ankety o Najkrajšie mesto a obec Slovenska 2013 a o Primátora/Starostu Slovenska 2013. Mestá a obce z nášho regiónu potvrdili atraktívnosť severovýchodného Slovenska.
STARÁ ĽUBOVŇA. Celoslovenský informačný portál SlovakRegion prezentuje mestá a obce Slovenska zo všetkých hľadísk, dôraz však kladie na turizmus.
V apríli vyhlásili predstavitelia portálu už piaty ročník súťaže Najkrajšie mesto a obec Slovenska 2013. Súťaž trvala sedem mesiacov a zapojení do nej boli návštevníci portálu. Tí svojim kliknutím zahlasovali za svoje obľúbené mesto či obec.
„Naším cieľom a cieľom súťaží bolo poukázať na krásy našich krajov, miest a obcí, a v neposlednom rade na snahu primátorov a starostov o rozvoj miest a obcí,“ uviedla Lenka Kadašová, marketingová manažérka portálu.
Podolínec je na 27. mieste, Stará Ľubovňa hneď za ním
Najkrajším mestom na Slovensku sa podľa hlasujúcich stal Púchov, ktorý dostal viac než 37-tisíc hlasov. Na druhom mieste sa umiestnil Bardejov nasledovaný Turčianskymi Teplicami.
Mesto Stará Ľubovňa sa ocitlo na 28. priečke zo 140 miest Slovenska. Za ňou sa umiestnil Poprad, Kežmarok či Spišská Stará Ves. Naopak, lepšie umiestnenie zaznamenala Spišská Belá, Levoča, Vysoké Tatry a Podolínec.
Práve malebné mestečko neďaleko Starej Ľubovne sa umiestnilo o jednu priečku vyššie než okresné mesto.
Prednosta podolínskeho mestského úradu Michal Marhefka to vníma ako pozitívny signál v tom, že „Podolínec svojou históriou, ale tak trochu aj súčasnosťou ‘má niečo do seba‘.“
Marhefka dodal, že v meste naďalej absentuje výrazný cestovný ruch.
„Máme niekoľko myšlienok ako to zmeniť, no v súčasnej situácii je to dosť problematické vzhľadom na globálny nedostatok financií. Radi by sme využili programové obdobie 2014-2020, ak bude možnosť získať financie na projekty, ktoré by práve tento cestovný ruch v Podolínci rozbehli,“ povedal Marhefka.
Myslí si, že Podolínec je verejnosťou stále trochu nepoznaný. Avšak to môže byť aj výhodou.
Projekt, ktorý by mal mesto priblížiť turistom, je už pripravený. „Pripravujeme projekt, cez ktorý chceme vydať knihu o našom malom, ale naozaj krásnom meste,“ priblížil ďalšie plány Marhefka.
Ľudia o ankete vedeli aj nevedeli
Napriek tomu, že anketa trvala sedem mesiacov, nami oslovení Staroľubovňania o hlasovaní nevedeli. Umiestnenie si však cenia.
„O tom som nepočula. No, na druhej strane, na internet veľmi nechodím. Ale je pekné, keď hodnotia naše mesto takto vysoko,“ poznamenala dôchodkyňa Valéria zo Starej Ľubovne.
„Bude to asi naším hradom. To je to najkrajšie, čo v meste máme. Aj námestie je pekné, ale keď k nám prídu turisti, pýtajú sa najmä na hrad. To umiestnenie je pekné, ale škoda, že neďaleký Podolínec je vyššie,“ s úsmevom neskrýval rivalitu neďalekých miest Juraj zo Starej Ľubovne.
Súperenie dvoch miest potvrdil aj Jakub z Podolínca. „O súťaži viem, dokonca som aj hlasoval. Samozrejme, za Podolínec. Možno práve preto sme vyššie ako Stará Ľubovňa,“ pousmial sa.
Plavnica sa ocitla na piatom mieste
Medzi obcami sa najvyššie umiestnili Komjatice pri Nových Zámkoch. V tejto kategórii mal región výraznejšie zastúpenie, keďže na piatom mieste sa umiestnila obec Plavnica so ziskom viac než 16-tisíc hlasov.
Napriek dobrému výsledku sa k tomuto umiestneniu starosta Plavnice Rastislav Grich odmietol vyjadriť.
Na druhej strane, Peter Žemba, starosta Mníška nad Popradom, ktorý sa umiestnil na 19. mieste, túto iniciatívu uvítal.
„Myslím si, že najviac rozhodlo prostredie prírody. Pri poslednom leteckom fotografovaní obce som mal obrovské množstvo pozitívnych ohlasov z celého sveta. Sme špecifická obec tým, že máme lazy. Tie sme opäť začali intenzívne zveľaďovať aj vďaka systémovým opatreniam obce. Chceme, aby jednoducho ožili, nič viac. To nie je žiadny nápad storočia,“ myslí si starosta, prečo sa obec umiestila tak vysoko.
„Podľa mňa máme v dedinke najväčší potenciál v našich obyvateľoch. Nepotrebujeme financie, len zanietených ľudí a verím, že ľudia raz objavia našu dedinu a budú ju využívať na svoj oddych a tým prispievať na náš rozvoj,“ pochválil obyvateľov obce starosta Žemba.
O primátorovi a starostovi sa rozhodovalo inak
Anketa o najlepšieho primátora a starostu Slovenska sa v tomto roku uskutočnila iba druhýkrát a mala rovnako dlhé trvanie ako anketa o najkrajšie mesto a obec. Výsledky však nezohľadňovali iba počet kliknutí.
„Po kliknutí na mesto sa otvoril formulár, do ktorého sa písali vyjadrenia spokojnosti jednotlivých hlasujúcich. Ocenenie nebolo možné vyhrať na základe počtu hlasov. Všetky formuláre boli posudzované komisiou a prihliadalo sa aj na výsledky jednotlivých primátorov a starostov,“ upresnila Lenka Kadašová z portálu SlovakRegion.
Portál pripravuje rovnaké súťaže aj na budúci rok, ktoré budú mať začiatok 1. apríla 2014.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš