Signál z vysielačky pripevnenej na chrbte orla krikľavého dostali ochranári až po tom, čo sa opäť dostal do Zambie.
POPRAD. Orol Arnold žije. „Po dlhých 16 dňoch, keď sme ho už skoro pochovali, sa ozval opäť zo Zambie,“ informoval Peter Vrlík zo Správy Tatranského národného parku.
Prvý signál o pohybe orla po viac ako dvoch týždňoch dostali ochranári v utorok večer.
Signál nad vojenským územím zrejme blokovali
Podľa údajov z vysielačky umiestnenej na chrbte orla Arnolda sa celý čas zdržiaval v Konžskej demokratickej republike (bývalý Zair), v oblasti Národného parku Kundulende na juhovýchode tejto krajiny.
„Pravdepodobne celý čas blokovali signál orla, lebo v deň, keď vletel opäť do Zambie, správa o ňom prišla okamžite. Veľmi sa tomu tešíme,“ dodal Vrlík.
Ochranári nevylučujú, že orol sa mohol dostať na vojenské územie, takže signál z vysielačky bol aj preto vyše dvoch týždňov nedostupný.
Orol Arnold sa teraz nachádza od posledných známych polôh z konca októbra viac na juhu.
Fascinujúca vtáčia cesta
Orol Arnold je samček orla krikľavého, ktorého ochranári chytili ešte v auguste na Liptove a na chrbát mu pripevnili vysielačku, ktorá monitoruje jeho pohyb.
Arnold odletel zo Slovenska 19. septembra a postupne preletel cez Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Sýriu, Libanon, Izrael, Egypt, Sudán, Južný Sudán, Etiópiu, Ugandu, Tanzániu, Burundi až do Zambie. Najnovšie si zaletel až do Konga.
Vzdušnou čiarou prekonal pri ceste do zimoviska okolo 6 500 km, v skutočnosti nalietal za mesiac a tri dni viac ako 7 500 km. Denne preletel od 100 do 340 km.
Počas letu sa vyhýbal veľkým vodným plochám. Ponad moria letel len cez úzke prielivy v Čiernom, Stredozemnom a Červenom mori.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš