Už niekoľko dní Levočanom i návštevníkom mesta slúži nové zrekonštruované námestie, presnejšie jeho južná časť. Keďže Levoča má najviac zrakovo hendikepovaných ľudí na počet obyvateľov zo všetkých slovenských miest, zaujímalo nás, ako pri obnove historického centra na túto skutočnosť prihliadali autori projektu a ako obnovené námestie ovplyvnilo bežný život nevidiacich.
LEVOČA. Václav Trnka je predsedom miestnej organizácie Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. V centre mesta je takmer každý deň. Na námestí sa už neraz zranil.
Bezbariérovosť im uľahčí život
„Aj v týchto dňoch som sa nepríjemne zranil na námestí. Padol som do menšej jamy a natrhol som si sval. Musel som vyhľadať aj ošetrenie,“ uviedol V. Trnka.
Zranil sa na nezrekonštruovanej časti námestia. To, že južná časť Námestia Majstra Pavla je už obnovená, ocenil.
„Som rád, že konečne po 13 mesiacoch sa táto stavba dokončila. Ešte počas stavby sme mali nepríjemné skúsenosti, keď pred rozkopanou cestou chýbala zábrana. Pre nevidiaceho či inak zdravotne hendikepovaného to bolo dosť nebezpečné. Pracovníci, ktorí robili obnovu, však na naše upozornenie okamžite zareagovali a zabezpečili výkop zábradlím,“ zdôraznil zo skúsenosti V. Trnka.
Bezbariérové námestie by malo byť podľa neho v meste, ako je Levoča, už dávno realitou. Aby sa zjednodušil život nevidiacim, zdravotne hendikepovaným, no aj turistom či mamičkám s kočiarikmi, ktoré by to tiež ocenili.
„Keď ideme do iných miest na Slovensku či napríklad v Poľsku, tam sú centrá miest úplne bezbariérové. V Levoči žijem 22 rokov, a zatiaľ sa toho veľa neurobilo. No oceňujem, že aspoň časť námestia je už bezbariérová, čo nám určite uľahčí život,“ doplnil Levočan.
Zaujímalo nás, ako dlho trvá, kým si nevidiaci človek zvykne na zmenu reálií na obnovenom námestí.
„Viete, na lepšie sa veľmi rýchlo zvyká. Už som si túto časť prešiel a nemal som problém. Možno by som vytkol, že zábradlie pri pošte z jednej strany chýba. Zábradlie nižšie pri drogérii by zasa mohlo byť trocha pevnejšie. Zdá sa mi dosť labilné. Neviem, či vydrží, ak sa do toho oprie taký stokilový chlap. Sú to detaily, ale konečný výsledok je dobrý. Keď idete a máte pevnú pôdu pod nohami, je to dobrý pocit. To je pre nevidiaceho to najdôležitejšie. Ak by sa čím skôr podarilo obnoviť aj ďalšie časti námestia, myslím si, že mesto by tak konečne malo dôstojné a bezpečné centrum,“ zamyslel sa V. Trnka.
Spolupracovali aj s nevidiacimi
„Plochy, ktoré slúžia pre chodcov, sú prispôsobené podmienkam ľudí s obmedzeným pohybom pre chodcov či nevidiacich, keďže Levoča je mestom nevidiacich. Ide napríklad o chodníky bez obrubníkov, bezbariérovú rampu pred múzeom. Čo sa týka prístupu k pošte, my sme neriešili bezbariérovosť objektu, to je povinnosťou pošty. No čiastočne sa to bude riešiť pri ďalšej etape rekonštrukcie námestia zo západnej strany,“ uviedla hlavná projektantka zrekonštruovaného námestia Mária Čutková.
Do projektovej dokumentácie boli zakomponované požiadavky nevidiacich. Dokumentáciu pripomienkovala aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
„Je dôležité si uvedomiť, že obnova prebiehala v historickom centre mesta. Nešlo o novostavbu, kde by sa dali zakomponovať všetky možné bezbariérové prístupy. Napriek tomu sme sa v tomto snažili urobiť maximum, Do akej miery sa nám to podarilo, ukáže čas. Samozrejme, budeme radi, ak nám ľudia dajú vedieť prípadné ďalšie požiadavky,“ doplnila projektantka – architektka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš