Súčasná bytová situácia v Spišskej Novej Vsi nie je najlichotivejšia. Mesto nové paneláky nestavia a moderné bytové domy postavené podnikateľskými subjektmi nie sú najlacnejšie. Podľa Novovešťana Tibora Horvátha sa nájomné byty patriace mestu prideľujú záhadným spôsobom. On sám už niekoľko rokov žiada mesto o výmenu svojho maloplošného bytu. Neúspešne.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Mesto má v súčasnosti 410 nájomných bytov. Dvadsať je roztrúsených po sídliskách, užívatelia neprejavili záujem odkúpiť ich.
Po presťahovaní či úmrtí nájomcu sa automaticky ponúkajú do predaja. Vyše 250 nájomných bytov je určených pre seniorov a zdravotne postihnutých. Okolo 100 nízkoštandardných bytov sa nachádza v časti Vilčurňa.
V roku 2000 bolo odovzdaných 82 bytov v Panoráme. Boli prerobené z bývalej ubytovne.
Jednoizbový byt v Panoráme pred trinástimi rokmi dostal aj Tibor Horváth ml., ktorý sa sem nasťahoval s manželkou a niekoľkomesačným synom. Postupom rokov, keď pribudla aj dcéra, začali byť bytové priestory malé.
„Zhruba pred šiestimi rokmi som zašiel na bytový referát na mestskom úrade. Tu mi poradili, aby som si požiadal písomne o pridelenie väčšieho bytu v tejto budove. Urobil som tak. O niečo neskôr mi prišla odpoveď zo sociálno-zdravotnej komisie, že mojej žiadosti nevyhoveli. Ako dôvod uviedli, že byty nie sú voľné,“ uviedol Novovešťan.
Zamietavé stanovisko
Nevyhovujúce podmienky v malom byte sa rozhodol riešiť nájomník sám. „Pred štyrmi rokmi som sa dohodol s nájomníkom trojizbového bytu, ktorý býval na inom poschodí, že si s ním byt vymením. Dotyčná rodina mala v pláne sa z Panorámy odsťahovať. Žiaľ, opäť prišlo zamietavé stanovisko a byt neskôr pridelili novému nájomníkovi,“ priblížil Horváth.
Prístup sociálno-zdravotnej komisie nájomníka pobúril, a tak začal svoje žiadosti adresované mestu posielať trikrát do roka.
V júli tohto roku dostala rodina Horváthovcov na opätovne zaslanú žiadosť o výmenu bytu odpoveď.
Bolo v nej uvedené, že výmena bytu na základe VZN je dobrovoľnou dohodou nájomníkov so súhlasným stanoviskom vlastníka, teda mesta. Z uvedeného teda vyplývalo, že v prvom rade si výmenu musí nájomca hľadať sám.
Nespravodlivosť
„Chytil som sa stanovenej podmienky a našiel nájomníčku, ktorá bola ochotná vymeniť svoj dvojizbový byt za náš. Spolu sme zašli na referát a obaja sme podali svoje žiadosti. Neveril som vlastným očiam, keď mi v auguste prišla odpoveď, v ktorej s výmenou nesúhlasia,“ krúti nechápavo hlavou.
„Nepovažujem to za spravodlivé zo strany mesta ani komisie. V Panoráme žijem desiatku rokov a vidím, čo sa tam deje. Nájomníci prichádzajú do uvoľnených väčších bytov. Niektorí z nich sú neplatiči a vyprodukovali mestu vysoké nedoplatky. Ja si nájom za byt platím zodpovedne, nemám žiadne podlžnosti. Mesto sa oháňa kritériami, za ktorých sa možno dostať do evidencie žiadateľov. Ako to, že tunajšie nájomné byty dlhodobo využívajú neplatiči a nič sa s týmto nedeje? Nájom na dobu určitú predsa umožňuje ukončenie užívania bytu,“ dôvodí T. Horváth.
Neopodstatnené tvrdenia
Tvrdenia mesta, že jemu už raz bolo vyhovené, nepovažuje za opodstatnené. V budove pribúdajú noví susedia a má skúsenosti, že si dlhoroční nájomníci medzi sebou vymenili byty. Väčšie byty podľa jeho slov podostávali v priebehu minulých rokov aj slobodné matky.
Dnes sa v byte s jednou izbou tlačia Horváthovci spolu s deťmi, siedmakom a piatačkou. „Čo mám spraviť, aby mi bolo vyhovené?“ adresuje otázku mestu dlhoročný čakateľ na väčší byt.
Vedúci oddelenia sociálnych vecí Ľubomír Pastiran informuje, že Spišská Nová Ves v súčasnosti má 80 žiadostí v evidencii žiadateľov na mestské byty.
„Len na výmenu bytov máme 21 žiadostí. Nie je v našej moci všetkým vyhovieť,“ vysvetľuje.
Pastiran prízvukuje, že určenie nájomcu bytu, jeho výmenu, podnájom či zánik nájmu prerokováva sociálno-zdravotná komisia pri mestskom zastupiteľstve na základe kritérií stanovených vo všeobecne záväznom nariadení mesta.
Nedoplatky v riešení
Nedoplatky na nájomnom v bytovom dome Panoráma mesto vymáha prostredníctvom právneho referátu.
„Ten v priebehu tohto roka v siedmich prípadoch poslal výzvy na úhradu dlžného nájomného. Na základe výziev nájomníci zaplatili viac ako dvetisíc eur, v troch prípadoch podal návrh na vypratanie bytu súdnou cestou a dvaja nájomcovia splatili celý dlh vo výške 2 543 eur,“ približuje Ľ. Pastiran.
Pri vysvetľovaní dopĺňa, že v troch prípadoch vysťahovali nájomcov, ktorých dlžoby sa postupne splácajú alebo sú vymáhané prostredníctvom exekúcie.
Byty bez známostí
Predseda komisie Slavomír Hrebenár vysvetlil, že komisia sa zvoláva vtedy, keď sa žiadosti nahromadia.
„Stretávame sa zhruba raz za tri mesiace. Zaoberáme sa každou žiadosťou jednotlivo a kontrolujeme, či spĺňa stanovené podmienky. Ak áno, zaraďujeme čakateľa do zoznamu na byt. Ak je byt voľný, ponúkne sa,“ upresnil.
Dodáva, že nemá vedomosť o tom, aby bol niekto uprednostňovaný. „Za tri roky môjho pôsobenia som nezaznamenal náznak klientelizmu. Zamestnanci úradu pracujú korektne a podľa stanovených pravidiel. Uprednostňovanie jednoznačne vylučujem,“ rezolútne potvrdil S. Hrebenár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš