POPRAD. Mesto Poprad si pripomenie 200. výročie narodenia jednej z najvýznamnejších historických osobností mesta – Dávida Husza. Tento hotelier, staviteľ, člen mestskej rady a starosta veľkú časť života venoval aktivitám podporujúcim rozvoj svojho rodného mesta.
„Dávid Husz zohral v histórii nášho mesta veľmi dôležitú úlohu. Jeho zásluhou si toto mesto vybudovalo svoju nezameniteľnú tvár i postavenie a pre nás všetkých je cťou pokračovať v jeho zveľaďovaní a rozvoji,“ uviedol primátor Popradu Anton Danko (nez.).
Mesto Poprad pripravilo pri príležitosti 200. výročia narodenia Dávida Husza sériu kultúrno-spoločenských podujatí pod názvom Dni Dávida Husza.
Dni Dávida Husza otvoria v sobotu
Dni Dávida Husza otvorí sobotňajší program v Dome kultúry s dramatickým spracovaním významných životných etáp Dávida Husza na pozadí svetových dejín.
V ten istý deň bude v Dome kultúry zriadený príležitostný poštový priečinok s príležitostnou pečiatkou venovanou tejto osobnosti mesta.
Dávid Husz bol svojho času v Poprade aj poštmajstrom. Okrem kultúrno-spoločenských podujatí popradská samospráva predstaví Dávida Husza aj ďalšími formami, vďaka ktorým sa Husz vráti do ulíc Popradu i do škôl.
Už v sobotu 23. novembra sa začne na internetovej stránke súťaž Dávid Husz - známy/neznámy, ktorá potrvá do 28. novembra.
Odhalia pamätnú tabuľu
V nedeľu sa v evanjelickom kostole v Poprade uskutočnia slávnostné Služby Božie, počas ktorých bude odhalená pamätná tabuľa Dávidovi Huszovi. Kazateľom bude biskup Východného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Slavomír Sabol.
Vo štvrtok 28. novembra popoludní sa v Podtatranskom múzeu uskutoční vernisáž výstavy Otec Husz. V ten istý deň v dopoludňajších hodinách sa v Dome kultúry uskutoční kombinovaný program pre školy o významných životných etapách Dávida Husza.
Fakty
Asi najvýznamnejšou zásluhou Dávida Husza (1813-1889) bolo dosiahnutie zmeny trasovania Košicko-bohumínskej železnice tak, aby prechádzala cez Poprad.
V rokoch 1868-1880 vybudoval v Poprade turisticko-kúpeľný komplex známy ako Huszov park. Dnes už park neexistuje.
V rokoch 1858 a 1859 rozšíril a zmodernizoval popradský pivovar, ktorý tohto roku definitívne zbúrali.
Husz daroval peniaze a pozemok na stavbu budovy Karpatského múzea, súčasného Podtatranského múzea v Poprade.
Spolu s manželkou založil a podporoval prvý sirotinec pre opustené deti v Poprade.
Finančne tiež podporil obnovu evanjelického kostola po požiari mesta v roku 1887.
Z vďačnosti za jeho aktivity ho už jeho súčasníci oslovovali otec Husz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš