Korzár logo Korzár Spiš

Tatry prajú komercii, ich sestra v Colorade je divočinou

Aj za oceánom sa boria s podobnými problémami ako pod Tatrami, no zdá sa, že riešenia majú iné.

Strážca parku. Povolanie rangera patrí medzi vysoko vážené.Strážca parku. Povolanie rangera patrí medzi vysoko vážené. (Zdroj: JŠ)

Americký Národný park Rocky Mountain v štáte Colorado je nášmu Tatranskému národnému parku i poľskému Tatrzańskemu Parku Narodowemu sesterským parkom. Aj za oceánom sa boria s podobnými problémami ako pod Tatrami, no zdá sa, že recepty na riešenia majú iné.

VYSOKÉ TATRY. Až 95 percent územia Národného parku (NP) Rocky Mountain predstavuje nedotknutá divočina. Riešia tam podobné problémy ako vo Vysokých Tatrách, no napríklad lykožrúta nechávajú na prírode.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Park formou udeľovania povolení ovplyvňuje komerčné aktivity na svojom území, ako je prevádzka bezplatnej kyvadlovej dopravy či stravovacie služby v infostrediskách.

SkryťVypnúť reklamu

Divoká príroda má zelenú

Návštevníci sa tam môžu venovať športovým aktivitám, ako je rybolov, kempovanie, jazda na koňoch, zimná turistika na lyžiach a snežniciach, i mnohým ďalším.

Naopak, medzi zakázané aktivity patrí poľovníctvo či pohyb so psom.

Ťažba dreva či výstavba lyžiarskych stredísk je tam nepredstaviteľná.

Príkladom môže byť osud lyžiarskeho strediska v oblasti Hidden Valley, ktoré pre neekonomickú prevádzku v posledných desaťročiach zrecyklovali a materiál použili na výstavbu informačného strediska s útulňou pre turistov.

„Drvivá väčšina územia parku je vo vlastníctve štátu. Ľudia majú silné environmentálne povedomie, na chodníkoch odpadky nenájdete. Umelci, politici či bohatí ľudia nemajú problém darovať peniaze trebárs na vykúpenie pozemkov pre účely ochrany prírody,“ uviedol Juraj Švajda z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorý je v NP Rocky Mountain na dlhodobom pobyte.

SkryťVypnúť reklamu

tk_rockymountain2_101113_archiv_r2508.jpg

Informačné centrum. V parku Rocky Mountain ich je celkovo päť.

Medveďa berú ako súčasť bežného života

Švajda pôsobí v mestečku Estes Park na hranici vstupu do parku. Populácia medveďa čierneho - baribala sa tam odhaduje na približne 25 jedincov.

„Po celom parku sú rozmiestnené informácie, ako sa správať pri strete s medveďom. Samozrejmosťou sú špeciálne kontajnery zabraňujúce medveďovi dostať sa dnu. V infocentrách sa dá kúpiť všetko od literatúry o medveďovi, cez zvončeky až po spreje,“ vysvetlil.

Podľa Švajdu sa bežne stáva, že medveď zablúdi do ulíc horského mestečka.

„Dostal sa už do baru, auta, domu alebo do podniku na výrobu čokolády. Miestni z toho nikdy nevinia správu NP. Práve naopak, i samospráva upozorňuje na potrebu zabezpečenia potravín proti prístupu zvierat. Ľudia si vážia, že tu medveď žije a pokladajú ho za samozrejmosť,“ zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

tk_rockymountain3_101113_archiv_r7672.jpg

Jelene Wapiti.

Pohyb mimo turistických chodníkov je povolený

Do parku sa pri vstupoch vyberá poplatok, ktorý slúži na obnovu infraštruktúry slúžiacej turistom.

Týždenné vstupné pre automobil je 20 dolárov, návštevník v ňom dostane všetky informácie o území parku.

Sezónne uzávery, resp. zakázané oblasti podobné tým vo Vysokých Tatrách, kde človek nesmie mimo značkovaných terénov vstupovať, v tomto parku nepoznajú.

„Pohybovať sa môžete aj mimo turistických chodníkov, ktoré nie sú, mimochodom, značené, na vlastnú zodpovednosť. Časť chodníkov je uzavretá pre jazdu na koňoch v zimnom a jarnom období, ako aj niektoré lezecké oblasti v čase hniezdenia dravcov,“ vymenoval Švajda, ktorý v minulosti pracoval pre Správu TANAP-u.

„Návštevníci môžu prespávať na miestach vyhradených na stanovanie,“ doplnil.

Podľa štatistických údajov z roku 2011 navštívilo takmer 400 národných parkov v USA približne 300 miliónov turistov.

Pre ekonomiku to znamenalo príjem 30 miliárd dolárov a podporu až 252-tisíc pracovných miest.

tk_rockymountain4_101113_archiv_r1287.jpg

Výber vstupného. Automat umožňuje zaplatiť poplatok. Foto k článku: JŠ

Podľa Švajdu sa Slovensko v starostlivosti prepadá

Po diskusiách s americkými kolegami parku Švajda priznáva, že my im mnoho pozitívnych vecí z riadenia slovenských chránených území neponúkneme.

„Kým americké národné parky patria k najlepšie manažovaným chráneným územiam na svete, Slovensko sa prepadá kvalitou starostlivosti stále hlbšie,“ povedal.

Zámorskí kolegovia sa v minulosti dopustili tiež viacerých chýb.

„Dnes ich odstraňujú, ale my pod Tatrami ich stále robíme. V NP je nemysliteľné, aby niekto betónoval chodník tak, ako u nás. Snažia sa skôr udržať čo najviac prírodný a divoký charakter územia vrátane primitívneho stavu niektorých chodníkov, lebo si uvedomujú, že parky vyhľadávajú ľudia očakávajúci prírodu čo najmenej ovplyvnenú ľudskými aktivitami,“ uzavrel.

Ako podotkol, medzi zaujímavosti amerického parku patrí odstránenie oceľových lán z najvyššieho vrcholu ešte v roku 1973 alebo zrušenie jediného lyžiarskeho strediska v roku 1991.

Ochranári: Komercia mala v Tatrách priestor už v minulosti

Podľa ochranárov z Tatranského národného parku (TANAP) sa v Tatrách komercii otvárajú len už v minulosti vybudované lyžiarske a turistické strediská. TANAP a jeho americký vzor naviac prešiel iným historickým vývojom a divočina podobná tej za oceánom sa v európskych podmienkach pestovať nedá.

VYSOKÉ TATRY. Pre TANAP je podľa jej správcovskej organizácie prínosom zo vzájomnej spolupráce predovšetkým výmena informácií a skúseností súvisiacich s ochranou prírody či výskumom klimatických podmienok vo vysokohorskom prostredí.

„Zaujali nás výsledky v uhlíkovej bilancii lesných ekosystémov a skúsenosti s manažmentom rašelinísk. Značná pozornosť je tiež venovaná práci s verejnosťou, envirovýchove a pravidelne si vymieňame skúsenosti zo sčítavania turistov v parku,“ informoval o projekte sesterského parku riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.

Hmatateľné výsledky sú každoročne prezentované na spoločných konferenciách. Keďže tieto národné parky majú podobné prírodné danosti, navzájom si vymieňajú aj skúsenosti z manažmentu parkov na Slovensku a v USA.

Rozdiely medzi parkami vyplývajú z histórie

Kým Skalisté hory si chcú zachovať obraz pravej divočiny, vo Vysokých Tatrách do popredia čoraz viac vystupuje komerčné využitie prírody.

Pavol Majko vidí zásadné rozdiely medzi parkami v historickom vývoji: „Rozvoj a modernizácia sa uskutočňuje už v minulosti vybudovanom meste Vysoké Tatry a v existujúcich lyžiarskych a turistických strediskách. Tieto strediská ako aj mesto boli vybudované ešte pred vznikom parku.“

V Skalistých horách neexistujú funkčné lyžiarske strediská, ktoré by boli z parku vyňaté a park nezahŕňa ani urbanizované lokality. „Na druhej strane tam došlo v minulosti k vyhubeniu zástupcov veľkých šeliem. Následnú reguláciu premnožených iných druhov zveri tak musí namiesto predátorov robiť človek,“ dodal.

Úplná divočina už v Európe priestor nemá

Aj keď pri založení TANAP-u mu boli vzorom zaoceánske parky, v súčasnosti sa filozofia pravej divočiny už v európskych podmienkach realizovať príliš nedá. „Európsky kontinent disponuje celkovo iným typom národných parkov, najmä čo sa týka ich výmery a ovplyvnenia človekom. V súčasnosti už nie je možné v kultúrnej krajine uplatňovať všetky podmienky parkov s pravou divočinou, ako je to možné v USA, Kanade či v Rusku,“ uzatvoril Majko s tým, že stupeň zachovanosti fauny aj flóry v Tatrách je pre mnohé zahraničné národné parky príkladom.

Marek Nemec

Zistili sme

Skalisté hory

Rocky Mountain (Skalisté hory) je nielen názov 4 345 kilometrov dlhého pohoria, ktoré sa tiahne pozdĺž západného pobrežia severoamerického kontinentu od Mexika po Aljašku, ale aj názov jedného z amerických národných parkov v štáte Colorado.

Je jedným z viac ako 380 národných parkov v USA, jeho územie je zaradené v zozname biosférických rezervácií programu UNESCO Človek a biosféra.

Rozloha národného parku je takmer 1 078 kilometrov štvorcových. Rocky Mountain patrí medzi najvyššie americké NP, viac ako 60 vrcholov presahuje výšku 3 658 m n. m. Najvyšším vrcholom je rozložitý Longs Peak s nadmorskou výškou 4 345 metrov. Viac jednu tretinu NP tvorí alpínska tundra.

Prírodné prostredie parku dotvára 150 horských jazier, ľadovce a viac ako 724 kilometrov riek a prameňov tečúcich cez vodopády hlbokými kaňonmi. Jednou z najznámejších je rieka Colorado.

Národný park navštívia ročne viac ako 3 milióny ľudí, prevažná väčšina z nich v lete. O ich informovanosť sa stará sieť 5 návštevníckych centier a 1 múzeum. Ubytovanie poskytujú okolité mestá ako Estes Park a okolie Grand Lake.

Časť parku je prístupná tromi cestami – jednou z najkrajších je 77 kilometrov dlhá Trial Ridge Road na najvyššom mieste dosahujúca 3 713 mn. m. Vjazd je spoplatený 20 dolármi a v priebehu zimy je horná časť uzatvorená.

Rozpočet NP je tvorený vládnymi zdrojmi vo výške 11 miliónov dolárov a približne rovnako veľkou čiastkou pochádzajúcou z rôznych projektov a vstupného do národného parku.

V NP pôsobí asociácia Rocky Mountain Nature Asociation, ktorá predáva rôzne materiály o NP a organizuje programy pre verejnosť – zisk z tejto komerčnej činnosti je finančnou podporou pre dobrovoľnícke programy v NP.

O park sa stará 150 stálych a 50 externých zamestnancov, počas letnej sezóny ďalších asi 250. V NP pôsobí 1670 dobrovoľníkov, ktorí ročne odpracujú viac ako 100 000 hodín.

Zamestnanci správy národných parkov v USA spadajú pod ministerstvo vnútra. Rangeri zabezpečujú nielen správu parkov, výchovu, ale aj strážnu či záchrannú službu v horách.

mn

Názor

Vzdialili sme sa pôvodnej myšlienke

Národný park v Tatrách vznikol na základe Krakovských protokolov (1924) ako medzinárodný prírodný park podľa vzorov z USA a Kanady.

Z tohto dôvodu sa systém manažmentu TANAP-u v prvých desaťročiach jeho existencie podobal tomu americkému.

Práve projekt sesterských parkov medzi oboma národnými parkmi by mal pomôcť vrátiť sa k prvotnej myšlienke založenia národného parku.

„Žiaľ, následkom mnohých zmien sme sa vzdialili od rokmi overeného systému a prvotných ideálov. Amerika dala svetu myšlienku prvých národných parkov a je dôkazom, že má najviac skúseností s tým, čo potrebujú aj slovenské národné parky - radikálnu zmenu spôsobu ich manažmentu, ale len ak chceme, aby ochrana prírody v nich bola skutočne efektívna,“ poznamenal Juraj Švajda.

mn

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 248
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 304
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 115
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 175
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 819
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 294
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 547
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 394
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu