Majitelia psov či mačiek v Starej Ľubovni neboli potešení tým, že zákon sa zmenil tesne po tom, čo za pôvodne povinné čipovanie zaplatili nemalú sumu.
STARÁ ĽUBOVŇA. Čipovanie zvierat sa stalo diskutovanou témou milovníkov zvierat na celom Slovensku.
Pred časom schválený zákon hovoril, že majitelia psov, mačiek a fretiek musia svoje zvieratá označiť čipom.
Prechodné obdobie sa skončilo posledným septembrovým dňom a tým majiteľom, ktorí si dovtedy nedali začipovať svoje domáce zviera, hrozila pokuta až 300 eur.
Čipovanie nebolo lacné. Samotný čip, ktorý sa umiestňuje na ľavú stranu krku, stojí priemerne 3 až 4 eurá, ale za celé čipovanie mohol majiteľ zaplatiť sumu vo výške desiatok eur.
Koncom októbra však traja poslanci Smeru navrhli novelu zákona, ktorá nariaďovala očipovať iba tie zvieratá, ktoré budú vyvážané do zahraničia, či určené na predaj. Európske nariadenie neprikazuje povinné čipovanie každého zvieraťa.
Čipovalo sa aj v Starej Ľubovni
Majitelia psov či mačiek takúto podstatnú zmenu slovenskej legislatívy zaregistrovali.
„Samozrejme, môjho psíka som si dala očipovať. Ktovie, či ho to nebolelo zbytočne. Najprv povedia tak, potom tak. A my to musíme platiť, ako inak, zo svojho,“ posťažovala sa dôchodkyňa Blanka, ktorá má doma malého yorkshirského teriéra.
Pán Erik, ktorý má doma dokonca dvoch psov, to vidí rovnako. „Kde inde sa to môže udiať? Iba na Slovensku. Zaplatil som za dvoch psov, pokutu som platiť nechcel, a nakoniec to bolo zbytočné. Ktovie, kto chcel, aby to tak skončilo,“ netajil svoje rozhorčenie.
Našli sa však aj takí, čo čipovanie odignorovali. „Mám jednu mačku, takmer ešte mláďa. Vzala som si ju k sebe z ulice, bola taká malá. Vedela som, že čipovanie je povinné, ale neurobila som to. Nepovažovala som to za podstatné. A teraz vidím, že som ušetrila,“ prezradila seniorka Jarmila.
Zvieratá nepribudli
V mnohých lokalitách Slovenska sa po prijatí zákona o čipovaní na uliciach či v útulkoch ocitlo oveľa viac opustených zvierat, než je zvyčajné.
Policajti v Starej Ľubovni však takýto jav nezaznamenali. „Polícia nezaznamenala zvýšený výskyt opustených zvierat. Prijímanie zákona o čipovaní spoločenských zvierat nijako neovplyvnilo výskyt týchto zvierat na území nášho okresu,“ povedal Pavol Pastirčák z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Starej Ľubovni.
Rovnakú situáciu zaznamenali aj v staroľubovnianskej karanténnej stanici. „Naša stanica je v prevádzke už približne osem rokov. Počas tohto obdobia zaznamenávame pravidelne zvýšený počet odchytených či opustených psov. Nemyslím si, že v poslednom čase to bolo pre čipovanie. Obdobie povinného čipovania bolo veľmi krátke na to, aby sme mohli jednoznačne tvrdiť, že to bolo preto, respektíve, že sme počas toho obdobia zaznamenali viac opustených psov,“ dodal Ivan Gbur z karanténnej stanice v Starej Ľubovni.
Fakty
Na čo slúži čip
Každý má jedinečný číselný kód, ktorý veterinár zaregistruje do Centrálneho registra spoločenských zvierat.
Na stránke www.crsz.sk budú tak uvedené údaje o zvierati, o jeho očkovaní proti infekčným chorobám a o jeho majiteľovi.
Zviera je teda možné v naliehavých prípadoch ľahko vyhľadať.
Legislatíva
Ak do konca roka nezačipované zviera nikoho neporaní, alebo sa nestratí, majiteľovi pokuta nehrozí.
Čipovanie bude povinné iba pre tie zvieratá, ktoré budú prevážané za hranice SR, prípadne budú určené na predaj.
Povinné čipovanie všetkých zvierat bez výnimky je, zatiaľ, v nedohľadne.
lp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš