V Poprade v sobotu ožila história. Detský folklórny súbor, tanečné štúdio Super a herci Spišského divadla stvárnili životný príbeh, úspechy a pády jednej z významných popradských osobností.
POPRAD. Svoje sny o veľkom Poprade premenil na skutočnosť. Podnikateľ, hotelier, starosta mesta a zakladateľ múzea. Dávid Husz. Mesto si ho pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia uctilo aj divadelným predstavením.
Historické súvislosti, Poprad na historických fotografiách, či výkony hercov na pódiu. Starší si zaspomínali, mladší si svoje vedomosti o meste rozšírili.
Hovorca mesta Marián Galajda zdôraznil, že v predstavení diváci našli aj to, čo v žiadnej knihe nenájdu. „Tí, ktorí prišli, sa nielen veľa dozvedeli, ale boli tam aj silné emócie.”
Program režíroval Rudolf Kubus. Pri vyhľadávaní informácií pomáhali pracovníci múzea aj evanjelický farár.
„Bolo to o príjemnej práci, dozvedeli sme sa o tomto človekovi veľa. Príprava trvala tri mesiace a potom za dva týždne sme tomu dali finálnu podobu,” prezradil režisér.
Bola to výzva
Dávidovi Huszovi vdýchol Kubus život prostredníctvom Mateja Erbyho zo Spišského divadla.
„Bolo to o človekovi, ktorého som predtým nepoznal. Niečo náučné, ale zároveň napísané veľmi emotívne. Bola to výzva. Teraz som šťastný,” povedal Matej po predstavení.
Jeho manželku si zahrala jeho kamarátka z vysokej školy a členka toho istého divadla Antónia Olšavská.
Ľudia mali tiež možnosť získať pečiatku s Dávidom Huszom.
Mesto vydalo aj špeciálnu edíciu pohľadníc. Tým, ktorí to nestihli, Galajda odkazuje: „Pečiatka bude ešte tento týždeň k dispozícii na pošte.”
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš