Rómovia z Letanoviec po presťahovaní z bývalej osady pri Slovenskom raji do nových bytov zanechali obrovskú hromadu neporiadku. Úradníci včera riešili, kto odpad vyvezie a kto to zaplatí.
LETANOVCE. Pracovníci odboru životného prostredia Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi pri obhliadke bývalej rómskej osady v Letanovciach potvrdil výskyt nelegálnej skládky odpadov.
Obciam Spišské Tomášovce a Letanovce nariadili odstrániť skládku. Osadníci sú totiž obyvateľmi Letanoviec, osada sa nachádza v katastri Spišských Tomášoviec.
Starostku Spišských Tomášoviec Zuzanu Nebusovú (nez.) oznámenie zarazilo.
„Som si vedomá toho, že je to naše územie. Naši občania tam neurobili neporiadok. Táto starosť by mala byť na pleciach Letanovčanov a hlavne tých, ktorí tam žili. Smetisko sa tam tvorilo dlhé roky. Skúšala som osloviť našich Rómov, ktorí sú na aktivačných prácach. Tí o upratovaní svinčíka po druhých nechceli ani počuť,“ ohrádza sa.
Pomocnú ruku núka úrad práce v Spišskej Novej Vsi.
„Poskytneme obci Letanovce zoznam ľudí, ktorí spĺňajú podmienky na nástup na aktivačné práce. Starosta si vyberie vhodných uchádzačov a pokiaľ budú navrhovaní uchádzači súhlasiť, môžu nastúpiť na odstraňovanie čiernej skládky už v decembri,“ uviedla Eva Tirpáková z úradu práce.
Dobrovoľne nepôjdu
Náklady na vyčistenie asi šesťhektárovej plochy predstavujú sumu zhruba 100–tisíc eur. Vyviezť bude treba okolo 120 kontajnerov s objemom tisíc ton.
Starosta Letanoviec Michal Urban (KDH) tvrdí, že stavba domov v novej lokalite Strelník zadlžila samosprávu na 30 rokov, keď z obecnej kasy vyplatili 600–tisíc eur.
Odstránenie komunálneho, biologického a stavebného odpadu Rómami, ktorí tu niekedy žili, vidí skepticky.
„Tých do tejto lokality na upratovanie nedostanete, nemajú v sebe zakorenené pracovné návyky. Dobrovoľne nepôjdu a ja ich neviem prinútiť,“ argumentuje.
Nebusová má na celú záležitosť jasný názor. „Ani naša obec nerátala v rozpočte s takouto finančnou čiastkou a nezdá sa nám ani logické, aby sme po niekom upratovali. Som nahnevaná. Iný prístup mám ja k miestnym Rómom, ktorí ma rešpektujú a pomáhajú v dedine. Ak treba robiť, tak robíme všetci,“ prízvukuje starostka.
Pri hľadaní riešenia je ochotná štyri dni pobudnúť s letanovskými osadníkmi na nelegálnej skládke a skoordinovať zber všetkého, čo po sebe zanechali. Pohodené sú tu plastové fľaše, gumáky, odev, starý gauč a ďalšie smeti.
Rezervy od štátu
Riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil upozorňuje, že odpad sa z kopca posúva do Trstenného potoka.
„Ak by sa v prípade väčších zrážok dostal do Hornádu, bola by to katastrofa,“ varuje riaditeľ.
Spolu so starostkou Spišských Tomášoviec je odhodlaný navštíviť ministerstvo životného prostredia a žiadať peniaze na odstránenie skládky zo štátnych zdrojov.
Nebusová prišla s nápadom, aby sa jeden obyvateľ každého z 96 nových bytov zúčastnil upratovania zanechaného neporiadku. Osobne zašla do novej osady a vysvetľovala to jej obyvateľom.
Jej argumenty sa nestretli s ohlasom. Kým jedni sa tvárili nechápavo, iní sa zase vyhovárali na rodiny, či neurčito odpovedali.
„Ja som síce na aktivačných prácach, ale tam teraz nepôjdem. Možno až na jar,“ vyhováral sa muž v stredných rokoch. Starostka to ale nevzdáva. „Určite na nich niečo vymyslím,“ hovorí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš