Michal Smetanka je výrobcom hudobných ľudových nástrojov, interpretom a zároveň pôsobí ako pedagóg.
KEŽMAROK. Výrobca ľudových hudobných nástrojov a multiinštrumentalista Michal Smetanka pokrstil v utorok (26.11.) v Kežmarku svoj nový dvojalbum.
Je na ňom dohromady 14 piesní, na ktorých autor spolupracoval s viacerými hudobníkmi.
"Na prvom albume sú skladby inšpirované starou karpatskou muzikou a asi najstaršími audionahrávkami z Karpát, kde spievali ľudia z konca 19. storočia, takže naozaj vzácne veci. Druhá časť albumu sú moje vlastné skladby, taká abstraktnejšia hudba," objasnil autor.
Asi 40 akustických nástrojov
V prípade tohto dvojalbumu treba podľa neho zdôrazniť, že nejde o väčšinový žáner, je to hudba, ktorá vychádza zo starých koreňov a iná je aj v množstve použitých akustických nástrojov.
"Dohromady je tých nástrojov asi 40, okrem iného sú to rôzne typy píšťal, gájd, fláut, bicích nástrojov, starých strunových nástrojov z celého sveta, ale aj klasické, ako sú husle, cimbal, kontrabas," vymenoval Smetanka.
Album začal nahrávať spolu s ďalšími hudobníkmi pred Veľkou nocou a definitívnu podobu dostal približne pred mesiacom.
Na dvojalbume autor okrem iných spolupracoval aj s poľským avantgardným zoskupením Karpaty Magiczne.
"Z našich muzikantov to bol Stano Baláž s celou svojou skupinou, potom organista Peter Pavličko, perkusionista Edo Fertáľ, dohromady ich bolo asi 15," dodal Smetanka, ktorý žije v Brutovciach v okrese Levoča.
Väčšinu piesní na albume, ktorý je v poradí štvrtým autorovým dielom, nahrávali v štúdiu v Kežmarku.
Foto: TASR/Oliver Ondráš
Koncertoval aj pre britskú kráľovnú
Michal Smetanka je výrobcom hudobných ľudových nástrojov, interpretom a zároveň pôsobí ako pedagóg.
Zameriava sa na výrobu pôvodných ľudových hudobných nástrojov, na ktorých hráva už od roku 1996.
Jeho diela putovali po výstavách a prezentáciách na všetkých kontinentoch, tvoria súčasť zbierok mnohých zberateľov, hudobníkov a odborníkov doma i v zahraničí.
V jeho interpretačnom repertoári dominujú pôvodné piesne zo Spiša a Šariša, najmä však tie, ktoré sa viažu k pastierskej kultúre.
Ako sólista spolupracoval a hosťoval vo viacerých folklórnych súboroch, koncertoval napríklad aj pre britskú kráľovnú Alžbetu II.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš