Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Prvú modulovú školu v okrese Kežmarok otvorili v obci Podhorany. Miestni učitelia hovoria o splnení dlhoročného sna. Spoločne so žiakmi si na istý čas oddýchnu od dvojzmenného vyučovania.
PODHORANY. Aj keď mali modulovú školu v Podhoranoch (okres Kežmarok) otvárať už v septembri, po jej slávnostnom otvorení zavládla spokojnosť na všetkých stranách.
Okrem odstránenia vyučovania na zmeny odpadol aj problém s dochádzaním do školy.
Riaditeľka obecnej základnej školy Valéria Gertnerová opísala prvé dojmy z nových priestorov ako splnenie dlhoročného sna.
„Berieme to ako vianočný darček pre naše deti, aby sme im mohli zabezpečiť riadne vzdelávanie a po dlhých rokoch nám začne jednozmenná prevádzka.“
Jedna škola stačiť nebude
V podhoranskej základke pracuje viac ako 40 rokov. Nová škola však populačný problém úplne nevyrieši, keďže počet detí v obci rastie každým rokom. Budúci školský rok sa v Podhoranoch bude do školy hlásiť približne 60 prváčikov.
„Znova teda počítame s tým, že o dva roky nabehneme na dvojzmennú prevádzku. Bude potrebné postaviť ešte jednu takúto školu vybavenú telocvičňou a jedálňou. Teraz budú mať tieto deti vyučovanie telocviku v triedach, prípadne vonku,“ zdôraznila.
Dnes navštevuje školu 357 žiakov, ktorí sa učia v 18 triedach. Nová škola prichýli deväť z nich a je vybavená aj počítačovou učebňou. Učiteľský zbor si bude novučičké priestory chrániť, prípadné škody dajú nahradiť rodičom.
V budovaní škôl chcú pokračovať
Podľa slov štátneho tajomníka rezortu školstva Štefana Chudobu sa konečne spojili štyri ministerstvá a rovnocenne svoje kroky podriadili spoločnému výsledku.
„Vyskúšali sme to, funguje to a chceme v tom pokračovať. V tomto roku otvoríme takéto modulové školy v piatich obciach na východnom Slovensku,“ uviedol Chudoba.
Budúci rok chcú s projektom skladačkových škôl výrazne napredovať. „V Košickom a Banskobystrickom kraji by mohlo pribudnúť ďalších minimálne 15 takýchto škôl,“ dodal.
Peniaze na ich stavbu majú pochádzať aj z eurofondov. Na školy v Podhoranoch, Stráňach pod Tatrami, Krížovej Vsi, Jarovniciach a Kecerovciach prispel štát.
Školu postavili za štvrtinu nákladov murovanej
S nápadom lacno a efektívne zmontovať plnohodnotné výukové priestory prišiel Obvodný úrad (OÚ) Kežmarok.
Práve v Kežmarskom okrese mali najväčšie problémy s umiestňovaním a zvážaním detí do základných škôl, ktoré fungovali na dve zmeny. Inšpiráciu hľadal v zahraničí, kde podobné školy už dávno fungujú.
„Vedeli sme, že náklady na zvážanie detí alebo prenájom priestorov stoja obec 45 000 eur ročne, ktoré nakoniec idú zo štátneho rozpočtu. Táto škola stála štát 200 000 eur, takže do štyroch až piatich rokov sa investícia vráti a ušetria sa prostriedky v ďalších rokoch,“ zhrnul čísla prednosta OÚ Ján Ferenčák.
Na výstavbe modulových škôl sa podieľajú aj jednotlivé obce. Tie museli pripraviť projektovú dokumentáciu, postaviť základy a technickú infraštruktúru k novým školám.
Foto k článku: TASR / Oliver Ondráš
Peter Pollák: Treba pokračovať
Splnomocnenec vlády pre rómsku komunitu Peter Pollák si cení najmä skutočnosť, že sa našiel spôsob, ako postaviť plnohodnotnú školy s výraznou úsporou peňazí a za podstatne kratší čas, než by trvalo postavenie klasickej tehlovej budovy.
„Za pár mesiacov sa postavila škola, ktorá pomôže skvalitniť výukový proces priamo v obci. Treba pokračovať v tomto úsilí. Toto je len prvý krok, aby sme nastúpili na riešenie rómskej problematiky,“ podčiarkol Pollák.
Ako dodal, problém nielen v podtatranských obciach pretrvával dlhodobo, ale až teraz sa našli ľudia, ktorí ho dokázali vyriešiť.
Zo 69 522 obyvateľov okresu Kežmarok tvoria Rómovia vyše 18 500, čo je približne 27 percent obyvateľstva. V okrese sa nachádza päť obcí, kde žije viac ako 80 percent Rómov. Z celkového počtu 16 293 detí v okrese bolo 8 493 rómskych, čo predstavuje 52 percent.
Foto: jp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš