POPRAD. Pol roka, takmer každý pracovný deň, v horúčavách či nečase, od začiatku do konca pracovného času ticho protestuje pred budovou Okresného súdu v Poprade dôchodkyňa Mária Mačáková zo Ždiaru.
„Budem tu sedieť dovtedy, kým sa nedovolám spravodlivosti,“ hovorí 67-ročná bývalá poštárka.
Súdi sa o pozemok
Dôchodkyňa hovorí, že jej príbuzní si v dôsledku nečinnosti súdov a podozrivých rozhodnutí úradov postavili rodinný dom na nevyrovnanom pozemku. Mária Mačáková si ako dedička nárokuje na jeho časť.
„Dedičské konanie nebolo doteraz ukončené, súd doteraz nerozhodol o vlastníckych právach. Ako mohli dostať stavebné povolenie?“ pýta sa dôchodkyňa.
Mačáková podala podnety, žaloby, odvolania, dovolania aj sťažnosti. Adresovala ich Okresnému súdu v Poprade, Krajskému súdu v Prešove, Generálnej prokuratúre, ministerstvu spravodlivosti.
Poukazuje na rozporné rozhodnutia súdov a úradov, na prieťahy v konaní. Odpovede ju neuspokojili.
Sudcovia a zamestnanci okresného súdu, ktorí okolo nej denne prechádzajú, si ju už sotva všimnú. Sem-tam ju niekto pozdraví.
Keď však rozvinula transparent, ktorým poukázala na prepojenie jedného zo sudcov s kauzou zámeny pozemkov vo Veľkom Slavkove, podal na ňu trestné oznámenie.
„Polícia ma aj predvolala na výsluch. Na plagáte som mala len to, čo bolo zverejnené v médiách. Tak to potom ukončili.“
Poslankyňa Helena Mezenská z OĽaNO hovorí, že ministerstvo a krajský súd nevyvrátili Mačákovej tvrdenia, skôr naopak. Zdôvodnenie súdu, prečo zrušil predbežné opatrenie na zastavenie stavby, považuje za hanebné.
Mačáková listuje v kope papierov. Keďže dedičské konanie nebolo ukončené, požiadala v apríli 2011 Obecný úrad v Ždiari, aby preskúmal stavebné povolenie. Obec ho však potvrdila a tento rok aj Obvodný úrad v Prešove.
Dôchodkyňa vlani podala na Okresnom súde v Poprade návrh na zastavenie stavby. Súd vydal predbežné opatrenie, aby sa odporcovia zdržali akýchkoľvek stavebných prác na spornom pozemku.
Keď ho Krajský súd v Prešove v septembri zrušil, stavebníci sa opäť pustili do práce.
„Dom už stojí. Keď jestvuje spravodlivosť, ako čiernu stavbu by ho mali zbúrať,“ myslí si penzistka.
Má si nájsť advokáta
Ministerstvu doručila dôchodkyňa spolu 24 sťažností, povedala jeho hovorkyňa Alexandra Donevová. Prieťahy však nezistilo.
Ide o niekoľko dedičských konaní, ktoré už boli právoplatne skončené alebo sa v nich plynule koná.
Mačáková sa podľa ministerstva v právnej problematike neorientuje a jej „nekvalifikovaný postup je pre ňu, ako aj pre súdy a orgány štátnej správy neefektívny a bezvýsledný“.
Viackrát ju preto vyzvali, aby si zvolila advokáta alebo sa obrátila na centrum právnej pomoci.
Aj hovorca krajského súdu Michal Drimák tvrdí, že okresný súd pokračuje v prejednávaní bez prieťahov.
Na otázku, prečo krajský súd zrušil predbežné opatrenie, odpovedal, že dôchodkyňa neosvedčila potrebu dočasnej úpravy pomerov účastníkov konania, pretože v čase rozhodovania stavba už bola natoľko rozostavaná, že zastaviť ju by bolo vzhľadom na okolnosti prípadu neprimerané voči odporcom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš