Banková lúpež a brutálna vražda. Aj pre tieto zločiny v najväčšej obci Gelnického okresu inštalovali kamerový systém.
PRAKOVCE. Potrebné peniaze dostali od štátu. Ide o sumu vo výške 15-tisíc eur. Obec zo svojich zdrojov vyčlenila na kamery 8-tisíc eur.
Prakovce v čase socializmu boli známe miestnou fabrikou, do práce tu denne prichádali tisícky ľudí z okolia. Dnes sa zviditeľňujú kriminálnymi činmi hodnými sfilmovania.
Bezpečnostná situácia smerom k horšiemu sa tu zmenila aj po tom, čo sa do obce prisťahovali Košičania zo sídliska Lunik IX. Miestni musia čeliť drobným krádežiam, výtržnostiam či iným deliktom.
Oveľa váženejšie však pôsobí vykradnutie miestnej pobočky banky spred štyroch rokov.
V Prakovciach brutálnym spôsobom vyhasli aj ľudské životy. V minulosti iba 14-ročný Peter so svojimi kumpánmi lúpežne prepadával v dedine hlavne starších mužov, ktorí sa večer vracali domov z krčmy.
Jeden z útokov bol taký brutálny, že miestny senior zomrel. Iba 14-ročný Prakovčan sa ocitol za mrežami.
Ako 18-ročný sa vrátil domov, stihol stať sa dvojnásobným otcom a opäť zabíjal.
Momentálne 20-ročného Prakovčana obvinili z toho, že priamo v dome v centre dediny brutálne zabil majiteľa nehnuteľnosti a okradol ho.
Pomôžu aj v boji proti vandalom
Vedenie obce sa aj preto rozhodlo inštalovať v dedine kamery. Je ich spolu sedem.
„Sme najväčšia obec v okrese, sídli u nás stredná škola, priemyselný areál, aj preto sme ministerstvo vnútra požiadali v rámci projektu o dotáciu,“ vysvetlil starosta Miroslav Pisko (nez.).
Kamery po konzultácii s políciou umiestnili na najfrekventovanejšie miesta.
„Napríklad, jednu z nich sme umiestnili na križovatke pri vstupe do obce, aby sme mali prehľad, kto k nám prichádza,“ dodal M. Pisko.
Kamery by im mali pomôcť aj v boji proti vandalom. Niektorí mladí podgurážení Prakovčania, vracajúc sa v noci domov, ničia smetné koše či iné zariadenia v obci.
Obec by chcela kamerový systém rozšíriť, preto žiada od rezortného ministerstva opätovne potrebné peniaze.
Okrem toho by radi zriadili v dedine obecné hliadky, tiež žiadajú na tento účel peniaze zo štátnych zdrojov.
V Prakovciach uvažovali aj o vytvorení obecnej polície, ide však o nákladnú záležitosť, na ktorú nemajú peniaze.
Keby vraj mali prácu, kamery by nebolo treba
Prakovčania otvorene hovoria o zlej bezpečnostnej situácii v dedine.
„Neviem o tom, že v dedine sú kamery, ale možno to pomôže, bude menej krádeží a bitiek,“ povedala Stela Klempárová.
„Kamery nepomôžu zmeniť mentalitu ľudí, ale ako technická pomoc majú určite svoje opodstatnenie. Bohužiaľ, v dedine býva veľa problémových ľudí, podobne je to aj v susedných obciach, situácia sa u nás zhoršila,“ povedal Peter Špak.
„Kto sa chce biť, ten sa aj bude, či tu sú kamery alebo nie,“ povedal nám Prakovčan, ktorý sa ponáhľal do práce.
Juraj Plachetka sa nazdáva, že za všetkým je zlá sociálna situácia. „Ľudia nemajú prácu a peniaze. Sám som zúfalý z toho, že si nemôžem nájsť zamestnanie, žijeme z dôchodku mojej manželky. Mám viac ako 50 rokov, možno aj v tom je problém. Keby ľudia mali v Prakovciach prácu, nebolo by tu treba kamery,“ myslí si Prakovčan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš