LEVOČA. Problémom môžu byť oklieštené bežné príjmy, neuhradené faktúry z rekonštrukcie časti námestia, či povinnosť mesta splácať odložené úverové splátky.
Mesto má vo svojom rozpočte v rámci bežných príjmov sumu vo výške takmer 8,7 milióna eur. Je to oproti minulosti pokles o dve percentá.
Zmenu zapríčinila mestská spoločnosť s r. o. Lesy mesta Levoča. Po ťažbe totiž musia investovať do pestovnej činnosti, do mestskej pokladne odvedú preto menej peňazí.
Samospráva preto musí šetriť. „Napríklad, menej peňazí pôjde na chod mestského úradu či kultúru. Príspevkovej organizácii Technické služby sme vyčlenili tiež menej peňazí. Nejde však o drastický pokles, preto by obyvatelia mesta nemali túto zmenu pocítiť v rámci údržby mesta,“ opísal Ľuboš Kamenický z finančného oddelenia na mestskom úrade.
Okrem toho zmrazené ostávajú aj platy zamestnancov mesta. Menej peňazí vyčlenili aj pre správcu autobusovej dopravy. Na tento účel pôjde suma vo výške 56-tisíc eur, čo je menej o 11-tisíc eur.
Zatiaľ nie je jasné, či túto zmenu pocítia Levočania vo forme zdražených cestových lístkov.
Koniec prestávky v splácaní dlhov
Levočania musia v budúcom roku doháňať splácanie úverov, pôjde o poriadnu záťaž pre mestskú pokladňu.
Mesto v minulosti čerpalo hlavne strednodobé úvery s dobou splatnosti desať rokov.
Mesto požiadalo v minulosti banky o odklady, čo sa platenia týka, v budúcom roku sa však splátková prestávka končí. Pre porovnanie, kým v roku 2011 minuli na splátky sumu vo výške viac ako 22-tisíc eur, v budúcom roku to bude až 340-tisíc eur.
„Snažíme sa hľadať vnútorné rezervy,“ povedal na margo tejto zmeny Ľ. Kamenický.
„Sme na pokraji takzvaného fiškálneho útesu, kedy nedokážeme splácať dlh mesta bankám,“ upozornil poslanec Jozef Cvoliga (SDKÚ – DS).
Úverová zaťaženosť mesta bude vo výške 24,50 percenta, zákon dovoľuje samosprávam zadlžiť sa do výšky 60 percent. Levoča má požičaný balík peňazí vo výške takmer 2,2 milióna eur. V porovnaní s minulými rokmi je to podobná suma, strašiakom pre mesto však bude uhrádzanie spomínaných odložených splátok.
Požičané peniaze Levočania minuli na investičné akcie, išlo o spolufinancovanie projektov z európskych fondov.
Kúpia byty
Čo sa investícií týka, mesto kúpi byty od developera, ktoré ponúknu na prenájom. Na tento účel minú zo svojich peňazí 30-tisíc eur, zvyšok dostanú od štátu. V Levočských Lúkach postavia komunitné centrum.
Okrem toho sa chcú pustiť do druhej etapy rekonštrukcie námestia.
V decembri sa poslanci stretnú, aby doriešili zvýšené náklady na prvú etapu rekonštrukcie.
„Postupne nám vypadávajú kostlivci v podobe nezaplatených faktúr za práce nad rámec projektu,“ komentoval túto skutočnosť predseda najväčšieho poslaneckého klubu (SDKÚ – DS, KDH a OKS) Jozef Cvoliga.
Poponáhľali sa
Kým iné mestá schvaľujú rozpočty na sklonku roka, Levoča sa na návrh poslancov poponáhľala.
„Prax ukázala, že schvaľovanie rozpočtu na poslednom zasadnutí v roku vytvára psychologický tlak na schválenie akéhokoľvek rozpočtu. Nedáva nám to priestor na prípadnú úpravu a dopracovanie,“ vysvetlil J. Cvoliga.
Levočských poslancov čaká v budúcom roku zmena. Zrejme už nebudú rokovať do neskorých večerných hodín, ako to mali vo zvyku.
„Procedurálnym návrhom som podal uznesenie o obmedzení rokovacieho času do 19. hodiny. Všetko, čo presiahne stanovený čas, by malo byť presunuté na ďalšie rokovanie mestského zastupiteľstva. Keď chceme účelne nakladať s časom a peniazmi, je povinnosťou nás poslancov a vedenia mesta, aby body, ktoré sú prerokované na mestskej rade a nemajú reálnu možnosť uspieť, neboli predkladané opakovane na mestské zastupiteľstvo. Šetríme elektrickou energiou na svietenie a vykurovanie priestorov,“ vysvetlil J. Cvoliga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš