Región je bohatý na pramene minerálnych vôd. Myšlienka vzniku novej turistickej trasy má podporu zo Švajčiarska.
STARÁ ĽUBOVŇA. Má ísť o nový produkt v oblasti turistiky, aký doposiaľ na Slovensku neexistuje.
Pamiatky – ale aj prírodu ako takú, s jej minerálnymi prameňmi – považujú v regióne za hlavné lákadlo pre turistov.
Myšlienku začína rozvíjať miestna organizácia cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny v spolupráci so Švajčiarmi.
„Už tohto roku sa v mediálnej oblasti pohrávame s termínom Najzdravší región Slovenska. Chceme vytvoriť dosiaľ unikátnu trasu na Slovensku, ktorá by viedla po minerálnych prameňoch. Práve prírodu, pramene, byliny a aktívny životný štýl považujeme za základ, na ktorom chceme v oblasti ekoturistiky stavať,“ povedal Aleš Solár, riaditeľ organizácie, ktorá združuje samosprávy a podnikateľov.
Dvanásť minerálnych prameňov
Región v okolí Starej Ľubovne je všeobecne považovaný za bohatý na pramene minerálnych vôd.
„Do projektu sme zahrnuli celkovo dvanásť minerálnych prameňov. Veríme, že tým vznikne zaujímavý produkt, ktorý podporíme cez rôzne aktivity,“ poznamenal A. Solár.
Podľa neho nielen turisti, ale často ani domáci nevedia o prameňoch a ani o ich liečivých účinkoch. „Teda o tom, aké bohatstvo tu máme,“ dodal.
Myšlienka vzniku novej turistickej trasy je podľa A. Solára veľkou šancou, keďže ju priamo podporuje partner zo Švajčiarska aj so svojimi skúsenosťami.
„Naším partnerom je inštitút na Vysokej škole v Rapperswile, ktorý sa zameriava na analyzovanie prírodného prostredia a vypracovávanie koncepcií a stratégií ekoturizmu. Švajčiarska strana nám bude pomáhať pri tvorbe koncepcie ekoturizmu a nastaví tiež manažment kvality na základe švajčiarskych skúseností,“ podotkol.
Celková suma na projekt je niečo vyše 87-tisíc eur. Organizácii Severný Spiš – Pieniny sa ju podarilo získať z programu slovensko-švajčiarskej spolupráce cez istý nadačný fond.
Švajčiari radia nič nepodceniť
Projekt spúšťajú tento rok v decembri. Potrvá desať mesiacov.
„Budeme upravovať okolie minerálnych prameňov tam, kde je to potrebné. Plánujeme umiestňovať informačné tabule v troch jazykových mutáciách, taktiež umiestňovať altánky k prameňom. Novinkou bude zavedenie malých bazénikov, akýchsi máčadiel, vo Vyšných Ružbachoch a Lackovej na princípe takzvanej kneipp terapie (alternatívna liečba čistou vodou – pozn. red.), ktorú ešte rozpracujeme so švajčiarskym partnerom. V teréne sa bude značiť trasa,“ prezradil riaditeľ organizácie.
Vybrané sú žriedla v Hniezdnom, Forbasoch, Lackovej, Vyšných Ružbachoch, Červenom Kláštore – Smerdžonke, Litmanovej, Sulíne, Ľubovnianskych Kúpeľoch, Legnave, Bajerovciach a v Hraničnom.
Švajčiari vraj Slovákom prízvukovali, aby ekoturizmus ako novší druh trávenia dovoleniek nepodcenili. Do tvorby celej myšlienky radili prizvať regionálnych politikov, občianske združenia, školy, ale aj bežných ľudí.
„Mnoho ľudí tvrdí, že cestovný ruch je čosi, z čoho môžeme v našom regióne žiť. Je to ale dlhá cesta, o ktorej musíme byť presvedčení. Produktom je príroda okolo nás. Tú si treba vážiť a rozvíjať. Celý projekt smeruje práve tam,“ zhrnul A. Solár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš