Na námestí v Starej Ľubovni už cítiť atmosféru Vianoc. Sociológ však tvrdí: „Skutočné vianočné tradície sa dnes už vytrácajú.“
STARÁ ĽUBOVŇA. Vianočné stánky na námestí, vôňa medoviny a vianočné koledy. Sviatky pokoja a radosti sa blížia a sociologické výskumy ukazujú, že spoločná štedrá večera na Vianoce je najčastejšie zaužívaným nábožensko-rodinným zvykom na Slovensku.
Podľa sociológa už tento zvyk ostáva iba návykom.
Všeobecná uponáhľanosť doby a globalizácia kultúry. To sú podľa kňaza a sociológa Ondreja Štefaňáka hlavné príčiny, pre ktoré ľudia upúšťajú od vianočných tradícii.
„Nejde len o prípravu vlastných oblátok či koláčov, ale aj o celkovú vianočnú atmosféru. V minulosti si mnohí nevedeli predstaviť Vianoce bez živých kolied, betlehemských hier, polnočnej svätej omše, požehnania domu a ďalších vianočných tradícií. Dnes sa od mnohých vecí upúšťa. Je zrejmé, že vianočné tradície boli v minulosti omnoho bohatšie ako dnes,“ dodal.
Vianoce kedysi a dnes
Ľudia sa v minulosti počas sviatkov usilovali vyhnúť sa zlej nálade, kriku, plaču, aby sa to neopakovalo po celý rok.
Vstávali zavčasu ráno a všetci sa museli rýchlo obuť, aby na zem nestúpili bosou nohou. Do studní sa hádzala soľ, orechy, chlieb, oblátky a cesnak, aby v nej bolo po celý rok dostatok vody.
Všetky ženy museli týždeň pred Vianocami vrátiť požičané predmety. Aj takto vyzerali Vianoce kedysi.
Podľa Štefaňáka za to, že pre ľudí už nie je tento sviatok to, čo býval, môžu do značnej miery médiá. „Ľahká dostupnosť lákavých televíznych programov mnohých odvádza od vianočných tradícií, ktoré si vyžadujú istý čas i námahu,“ uviedol.
A tiež obchodníci. „Snažia sa presvedčiť ľudí, že bez ich výrobkov Vianoce nebudú Vianocami.“
A inak je to aj z duchovnej stránky. „Pred dvadsiatimi rokmi malo betlehemské dieťa trochu viac miesta v srdciach ľudí, ktoré neboli natoľko zapratané všetkým možným aj nemožným,“ povedal Štefaňák.
Ako chápu tradičné Vianoce
Niektorí ľudia považujú za tradičné Vianoce, ak dodržiavajú čo i len jeden zo zvykov.
Pani Dudiaková zo Starej Ľubovne hovorí: „My na povery nie sme.“
Vianoce v ich rodine však považuje za tradičné. „Nezvykneme dodržiavať nejaké špeciálne zvyky, polievka bude kapustová.“
Rodina Jany Trošťákovej býva na dedine. U nich Vianoce prežívajú inak. „My sa držíme tradícií. Pred štedrou večerou chodíme ku potoku vziať si vodu pre domáce zvieratká.“
Ako povedala Jana, televízoru neholdujú a užívajú si aj duchovný rozmer týchto sviatkov. „Nie, nesedíme, radšej potom samozrejme ideme ešte na polnočnú omšu.“
Pre pani Margitu Dunkovú je vianočnou tradíciou pečenie koláčov. „Určite budeme piecť. Držíme sa tradícií, pečieme medovníčky. Má to svoje čaro.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš