Záhradkári na novoveskom sídlisku Mier si ako jedni z posledných v meste vo svojej osade zavedú elektrickú energiu. Záhradkári, ktorí bývajú na sídliskách, si svoje chatky prispôsobujú na celoročné bývanie.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Príkladom hromadného sťahovania do záhradkárskych domov je osada pri Ferčekovciach. Dnes tu nastálo býva 30 rodín a dlhé roky vedú márny boj s mestom o trvalý pobyt.
Ján Strauch býva so svojou rodinou v klasickom panelákovom byte a záhradníči pri sídlisku Mier.
Na zavedenie elektrickej energie sa teší. „Ten, kto má záujem o zavedenie elektrickej energie, podal prihlášku a zaplatil zálohu. Projekt nás vyjde asi na 3-tisíc eur,“ opísal Novovešťan.
Hovorí, že elektrická energia skvalitní ich pobyt v záhradke, bude tu môcť majstrovať, využívať rôzne pracovné náradie.
Na druhej strane priznáva, že z 50 chatiek nie každý chce zaviesť spomínanú novinku. „Hlavne starší ľudia sa obávajú hluku,“ vysvetlil.
Strauch nevylučuje, že po tom, ako im zavedú elektrickú energiu, bude tu nepretržite bývať celé leto. „Je to predsa môj majetok a môžem sa tu zdržiavať, ako dlho chcem,“ tvrdí.
Plusom pre nich je, že ich osada je blízko centra mesta a v tesnom susedstve je aj nákupné stredisko.
Aspoň smetiari
Ten istý argument, že ide o ich majetok a môžu s ním nakladať, ako chcú, používali aj záhradkári pri Ferčekovciach.
Bývajú v miestnej osade celoročne a od mesta chcú trvalý pobyt. Bojujú o to dlhé roky, lenže samospráva nechce zmeniť územný plán a ich záhradkársku osadu premenovať na zastavané územie.
Záhradkári majú preto adresy pre poštu u príbuzných či v P. O. boxoch.
„Mesto má asi obavy, že potom budeme žiadať poriadnu prístupovú cestu a ostatné záležitosti spojené s trvalým pobytom. Na naše petície a žiadosti reagovali, okrem iného, že máme úzku cestu pre vjazd pre sanitky či hasičov. Sú to však len výhovorky,“ opisuje Marián Černický.
Ako ďalej hovorí tento záhradkár s celoročným bývaním v osade, elektriku si tu zaviedli sami, stálo ich to dohromady v korunách 700-tisíc. Každý má svoj septik aj studňu, podarilo sa im vybaviť aspoň to, že k ich domom pravidelne prídu smetiari.
Pre zlodejov nemôže v záhradke nocovať
Aj Daniel Slivka by nedbal bývať celý rok vo svojej záhradke. Nemá však na to podmienky.
Záhradníči v oblasti na výpadovke smerom do Košíc pri železničnej trati. „Nemáme elektrickú energiu, používam solárne panely, všetko mám na dvanásť voltov. Pitnú vodu si tu musíme nosievať z domu. Napriek tomu som v záhradke každý deň. Bývam v centre, asi by som sa tam zbláznil,“ s úsmevom opisuje ďalší záhradkár.
Má však strach nocovať v záhradke, pretože práve ich oblasť pravidelne navštevujú zlodeji.
Mesto: územie nie je pripravené na trvalé bývanie
Vedúci oddelenia územného plánovania a stavebného poriadku na mestskom úrade Teodor Štubňa o celoročnom bývaní v záhradkárskych osadách hovorí: „Niektorí záhradkári majú predstavy o zväčšovaní stavieb a trvalom bývaní, na čo takéto privátne územie z nášho pohľadu pripravené nie je. Chýba mu priestor pre verejnú vybavenosť územia, to je zodpovedajúci dopravný prístup pre sanitku, smetiarsku a hasičskú techniku, nákladné vozidlá, chodníky pre peších, ostatné inžinierske siete s potrebnou kapacitou, priestory pre uskladňovanie a odvoz komunálneho odpadu.“
Na margo prípadnej zmeny T. Štubňa dodáva: „Zmena využitia takéhoto územia ako celku je prioritou vlastníkov. Ide v istom zmysle o developerský projekt, ktorého cieľom je zjednotiť záujemcov a zväčšiť hodnotu ich majetku. Pritom je potrebné prekonať problémy a riziká, ktoré nesie každý investičný projekt v území. Treba mať na pamäti, že sa nedá riešiť len jedna záhrada, ale treba poňať všetky komplexne, to často jednotlivci nechcú akceptovať.“
Odvoz odpadu. Aspoň to sa podarilo záhradkárom docieliť.
Foto: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš