TATRANSKÁ LOMNICA. Nedostatok snehu v závere roka spôsobuje problémy v botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici.
„Snehová prikrývka pôsobí predovšetkým ako izolačná vrstva. Rastlinám vytvorí akúsi perinu. Holomrazy sú nebezpečné aj tým, že premŕzaním pôdy nepokrytej snehom vyhynú korene menej mrazuvzdorných trvaliek a drevín,“ uviedla vedúca Expozície tatranskej prírody Štátnych lesov Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici Janka Černická.
Musia si pomôcť sami
Ak sneh nenadelí príroda, botanická záhrada potrebuje pomoc človeka. „Kvety mrazu menej odolné sú celé zapustené až po okraj kvetináča v pilinách pareniska, aby nevymrzli. Stáva sa, hlavne v močiari, kde je vysoká vlhkosť pôdy, že sa mrazom nadvihnú s pôdou aj korene. A ak nie je dostatok snehu, korene sú vystavené holomrazu,“ dodala Černická.
Hneď na jar musia pracovníci botanickej záhrady korene zatláčať späť do pôdy. Medzi takéto druhy patrí aj prvosienka pomúčená, ktorá je vysadená v močiari v kvetináčoch.
Rastliny vysadené na jednotlivých alpínach sú už dostatočne silne zakorenené, a tak ľahšie odolávajú zimnému počasiu.
V botanickej záhrade však nie je iba vegetácia. Žijú v nej aj vzácne druh žiab, ako skokan hnedý alebo ropucha bradavičnatá.
„Žaby sa zazimovali už v októbri, keď zaliezli pod kamene a do bahna na dne jazierok, kde prespia zimu. Na jar, keď už cítia blížiaci sa čas zobúdzania a rozmnožovania, ich môžeme vidieť na zamrznutých hladinách jazierok,“ uviedla Černická.
V zime sa pripravujú na sezónu
V zime sa pracovníci botanickej záhrady venujú aj triedeniu a čisteniu asi sto druhov semien kvetov, ktoré nazbierali počas leta. Následne ich vysiali do zásobných záhrad.
Novými rastlinami doplnia a obnovia jednotlivé skalky v botanickej záhrade. Časť z nových sadeníc ponúknu návštevníkom na predaj.
V Expozícii tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici môžu návštevníci vidieť počas leta takmer 300 druhov tatranských rastlín.
Pre verejnosť je otvorená od začiatku mája do polovice septembra. Turisti, ktorí prídu do Vysokých Tatier počas zimy, môžu vidieť vzácnu tatranskú kvetenu v Múzeu Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici.
V presklených vitrínach a diorámach znázorňujúcich jednotlivé vegetačné stupne Tatier je celoročne vystavených približne 150 druhov kvetov.
Sú tu aj niektoré druhy, ktoré v botanickej záhrade nie je možné dopestovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš