SPIŠSKÉ PODHRADIE. Románsky palác na Spišskom hrade akútne potrebuje opravu.
„Každá obhliadka románskeho paláca statikom alebo inými odborníkmi sa začína slovami: románsky palác stojí napriek všetkým statickým normám,“ uviedla riaditeľka Spišského múzea v Levoči Mária Novotná.
Spišské múzeum už má niekoľko rokov vypracovaný projekt obnovy hradu, doteraz sa však na obnovu nenašli peniaze. Ak by malo Spišské múzeum v Levoči pravidelný a dostatočný prísun peňazí, Spišský hrad by sa podarilo obnoviť do desiatich až 15 rokov.
Celá obnova hradu je rozdelená do štyroch etáp. Prvá a druhá etapa rieši obnovu hradnej akropoly a románskeho predhradia.
Palác svoju podobu nezmenil od 13. storočia
Románsky palác na Spišskom hrade je podľa Novotnej najcennejšou a najkvalitnejšou architektúrou na hrade.
Palác svoju románsku podobu a rozsah nezmenil od svojho postavenia v 13. storočí.
„Ten, kto má zmysel pre to, a kto vie čítať v ruinách a vidí tu krásu, ktorá za tým je, tak nič krajšie, minimálne u nás v svetskej - profánnej palácovej architektúre v takomto rozsahu neexistuje. Sú tam ešte zachované tri románske okná so stĺpikmi, jedno nám už vypadlo, ale máme ho zachované,“ dodala Novotná.
Podľa projektu obnovy paláca by sa mal románsky palác uviesť do stavu čo najviac sa približujúcemu k pôvodnej podobe paláca.
Projekt obnovy románskeho paláca predpokladá aj zastrešenie objektu. Strecha má v prvom rade chrániť celý palác a jeho architektúru, keďže dnes palác a najmä jeho suterén slúžia počas dažďov ako veľká vaňa.
Strecha na románskom paláci však nebude viditeľná nad siluetou hradu. Strechu bude tvoriť oceľová konštrukcia, na ktorej bude textilná membrána. Tento typ strechy by mal odolávať pohybom hradného vrchu a zároveň by mal zabezpečiť aj istú svetelnosť v paláci.
„Bude to niečo veľmi zaujímavé a nové. Takto sme ešte pamiatku neriešili,“ dodala Novotná.
Obnoviť chcú aj nádvorie
V tretej etape je naplánovaná obnova stredného nádvoria, ktoré je podľa Novotnej nevyhnutné riešiť ako komunikačný priestor, ktorý bude spĺňať stúpajúce nároky návštevníkov.
„Chceme tam riešiť bezbariérovosť. Je veľký záujem o hrad zo strany imobilných, ale aj starších ľudí, ktorí prichádzajú na hrad a momentálne ich nie je možné dopraviť na horný hrad. Na strednom nádvorí by si mohli zažiť hradnú architektúru,“ uviedla Novotná.
V štvrtej etape sú riešené bočné časti stredného nádvoria, kde by vznikli priestory nielen pre technické zázemie, ale aj priestory pre výchovné aktivity a rôzne animácie.
Projekt obnovy zatiaľ neobsahuje dolné nádvorie, ktoré bolo zrekonštruované ako prvé ešte v 70. rokoch minulého storočia.
Prvú etapu vyčíslili na tri milióny eur
Celkové náklady na obnovu Spišského hradu múzeum nemá vyčíslené. Známe sú len náklady na prvú etapu, ktoré podľa riaditeľky múzea presiahnu tri milióny eur.
Náklady na obnovu jednotlivých častí hradu sú závislé aj od toho, kedy sa vypracuje projekt a kedy sa reálne začne so stavebnými prácami.
Metodiku obnovy Spišského hradu má Spišské múzeum v Levoči pripravenú už od roku 2009. Na obnovu hradu plánuje múzeum využiť prostriedky z fondov Európskej únie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš