STARÁ ĽUBOVŇA. Cestujúcich železničnou dopravou na Slovensku vraj čaká zlepšenie úrovne cestovania.
Ministerstvo dopravy avizovalo, že od Nového roka bude zavádzať nové štandardy vlakovej dopravy. Netýkajú sa len interiéru vlakov, ale tiež železničných staníc.
Nejde len o prepravu, ale aj o pohodlie
Minister Ján Počiatek (Smer–SD) uviedol: „Vlaková doprava nie je len o tom, aby sa cestujúci odviezli z jedného miesta do druhého. Ale aj o tom, aby ich cesta bola príjemným zážitkom a mali motiváciu využívať vlaky čo možno najviac.“
Zmeny sa nebudú týkať iba interiéru vlakov. „Štandardy, ktoré od Nového roka začneme postupne zavádzať na celom Slovensku, zvýšia nielen úroveň cestovania vo vlakoch, ale zlepšia aj situáciu na železničných staniciach,“ povedal minister.
Priestory staníc budú musieť byť vysvietené najmenej 30 minút pred príchodom vlaku a najmenej 15 minút po jeho odchode.
Prevádzkovateľ bude musieť odstrániť aj škvrny, grafity či hrdzu z exteriéru staníc.
Nástupištia budú pre lepšiu orientáciu rozdelené na sektory A, B a C. Cestujúcim by to malo umožniť rýchlejšie nájsť svoj vozeň.
Čo by sa malo zmeniť
Povinnou výbavou budú funkčné zástrčky vo vozňoch prvej triedy vnútroštátnych vlakov, bezplatné wifi pripojenie vo vozňoch prvej triedy vnútroštátnych rýchlikov na trati Bratislava - Žilina - Košice.
Prepravcovia budú mať povinnosť zabezpečiť, aby teplota v interiéri vozňov neklesla nikdy pod +18 stupňov Celzia. A ak bude v lete teplota viac ako 30 stupňov, budú mať cestujúci vo vlakoch vybavených klimatizáciou garantovanú teplotu o päť stupňov nižšiu ako vonku.
Najneskôr do jedného roka budú musieť prepravcovia zabezpečiť, aby v každom vozni fungovala povinne aspoň jedna toaleta, ktorá však už nebude vybavená iba umývadlom s vodou, ale aj ostatnými hygienickými potrebami, ako je mydlo, toaletný papier, utierky.
Dopravcovia budú povinní dbať o to, aby sa vo vlaku nešíril zápach z toaliet.
Ako to vidia za hranicami
Veronika Javorská žije už dlhšie v Londýne. Po príchode na Slovensko sa prepravuje aj vlakmi. Ak by ich mala porovnať s podmienkami v dopravných prostriedkoch v Londýne, tvrdí, že na tom naša krajina nie je najhoršie.
Podľa nej renováciu viac potrebujú stanice. „Nemyslím si, že vlaky na Slovensku sú také strašné. Ja som celkom spokojná. Horšie sú na tom železničné stanice.“
Roman Mašlej pochádza z dediny blízko Prešova. Už tri a pol roka pracuje v Írsku. Po príchode domov tiež využíva vlaky. Tvrdí, že nevýhoda na Slovensku je v tom, že za to, čo je v Írsku štandard, si doma musí priplácať.
„Vagóny v Írsku sú už minimálne dva roky plne vybavené zástrčkami a wifi. Človek sa nenudí, ak si náhodou nezabudne kábel alebo slúchadlá. Na Slovensku sa za to musí platiť, treba si kúpiť prvú triedu. Jednoducho, ak chceš niečo extra na Slovensku, tak plať. Nikdy tam necítiť zápach z toaliet. Nenájdete v nich žiadnu špinavú záchodovú dosku a podobne.“
Je to však aj o ľuďoch. „Íri sú oveľa čistotnejší,“ vyhlásil Roman.
Je však niečo, čo by v našich vlakoch vyzdvihol. „Tam majú len sedadlové vozne, žiadne kupé, takže ak by niekto chcel súkromie, bohuziaľ,“ dodal Roman.
Pri cestovaní sú aj väčšie problémy, ako je pohodlnosť
Katarína Cakoiová využíva vlaky veľmi často. Každý týždeň sa prepraví z Popradu do Trnavy a na konci týždňa späť. Využíva tiež spoj Poprad - Podolínec.
„Myslím si, že cestovanie nie je na veľmi vysokej úrovni, hlavne čo sa týka vlakov na trase Košice - Bratislava. Špinavé staré vagóny, v nedeľu vždy preplnené vlaky, zima vo vagónoch. Mohlo by to byť aj lepšie.“
Vybavenosť vlakov však nie je to, čo ju najviac trápi.
„Najviac mi prekáža v nedeľu preplnenosť vlakov, zápach zo záchodov a niekedy aj spolucestujúci,“ dodala.
Zmenám, ktoré ministerstvo plánuje, sa potešila. „Znie to fajn, dúfajme, že to bude lepšie ako teraz.“
Eleonóra Olšavská zo Spišskej Belej nemôže vystáť hlavne sedadlá vo vozňoch. „Cestujem dosť často. V nových vagónoch sa mi páči. Ale zo starých vozňov by mali odstrániť kožené sedadlá. Preč s nimi.“ uviedla.
Erika Olevičová cestuje z Popradu. „Vlaky by hlavne mohli menej meškať a mohlo by byť všade wifi.“
Slavomíra Odrobinová dáva prednosť autobusom. Cesta vlakom je pre ňu nepohodlná. A čo by chcela zmeniť pri vlakoch ona?
„Zmenila by som to nedomyslené prestupovanie a čakanie na ďalší vlak. Chcela by som nejaké zľavy pre stálych zákazníkov. Zaviedla by som wifi vo vlaku a možno aj nejakú televíziu.“
Keď počula o zmenách, ktoré sa od Nového roka chystajú, povedala, že možno prehodnotí cestovanie autobusom.
Najviac ju však oslovil nápad s vybavením záchodov. „Vždy ma odrádzalo ísť vo vlaku na záchod, bála som sa, aby mi neprišlo zle. “
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš