Mnoho fanúšikov futbalu, tohto krásneho kolektívneho športu nevie, kedy, kde a za akých okolností turnaj vznikol a kto sa o to zaslúžil.
SP. NOVÁ VES. Pri jeho zrode bol bývalý futbalista Spišskej Novej Vsi a Sparty Praha Eduard Kessel. Požiadali sme ho, aby si zaspomínal na dobu, keď mal 45 rokov a venoval sa mládeži v Spišskej Novej Vsi.
Aktívna činnosť výborného obrancu skončila, čo sa stalo po aktívnej futbalovej činnosti?
„Keď som začal pôsobiť v športových triedach ako vedúci tréner mládeže pri Futbalovom klube v Spišskej Novej Vsi, patril som pod Slovenský futbalový zväz a svojho šéfa Jozefa Kopejtka som mal v Košiciach. Bol to organizačný pracovník pre celé východné Slovensko. Všetci tréneri, ktorí patrili pod Slovenský futbalový zväz mali na starosti regionálne výbery žiakov. Boli to skupiny dvanásťročných , trinásťročných, štrnásťročných a pätnásťročných chlapcov. Na stretnutí v Košiciach u Kopejtka vznikla debata zástupcov z Košíc, Bardejova, Prešova, Michaloviec, Humenného, Sniny a prakticky celý východ sa dohodol, že urobíme halové turnaje počas zimného obdobia, pretože zima je dlhá, futbalová prestávka tiež. Halové turnaje boli známe v Nemecku, Taliansku a po celej Európe. Kolegovia z Bardejova, Prešova, Košíc už turnaje mali, začínal som od nuly.“
Aby halový futbalový turnaj mohol byť, bolo potrebné mať k dispozícii športovú halu a ďalšie náležitostí. Aké boli prvé kroky?
„Najväčším problémom bolo zabezpečenie športovej haly. Som si vedomý aj dnes, že sám by som neurobil nič. Musím priznať, že som našiel dobrých spolupracovníkov v športovej hale - Mariána Jasenčáka a Júliusa Straku na Spišskom oblastnom futbalovom zväze. Pre mňa to bola veľká motivácia zorganizovať turnaj. Program pre žiakov v zimnom období sme naplnili aj halovými turnajmi. Zo začiatku sa turnajov zúčastnili štyri družstvá, odohrali sa systémom každý s každým. Neexistovali kategórie: starší a mladší žiaci, bola len jedna kategória.“
Čiže turnaj bol organizovaný ešte bez určenia názvu?
„Novým turnajom bolo treba dať názov aj u nás v Spišskej Novej Vsi. V tom čase som sa zúčastňoval výročných členských schôdzí, na ktoré ma pozýval nebohý pán Dobšinský. Týchto zasadnutí sa zúčastňoval aj Andrej Frank. Podebatovali sme, obaja sme svojho času hrali v Sparte Praha. Spoznali sme sa, bol to vzdelaný a príjemný človek. Spomínaný Ing. Andrej Frank študoval na vysokej škole v Prahe a pritom hral za Spartu v pozícii brankára. Neskoršie som zistil, že to bol vynikajúci brankár, ktorý pre šport v Spišskej Novej Vsi urobil veľa pozitívneho. V čase zakladania halových turnajov som oslovil rodinu nebohého Andreja Franka s prosbou, či môžeme pomenovať turnaj po otcovi a turnaj nazvať „Memoriál Andreja Franka“. Rodina súhlasila a tak sa halový turnaj ujal a meno Andreja Franka nesie už dvadsať rokov.“
Boli v okrese Spišská Nová Ves aj iné halové turnaje?
„V uvedenom čase mala športovú halu aj Levoča, spolu s pánom Spišským sa nám podarilo zorganizovať halové turnaje aj v Levoči. Tréner Spišský nebol len organizátor, bol aj trénerom. Bol veľmi zanietený pre futbal a šport všeobecne. Halové futbalové turnaje pre starších žiakov boli v Spišskej Novej Vsi a potom aj pre mladších žiakov v Levoči. Týchto turnajov sa zo začiatku zúčastňovali Košice, Prešov, Bardejov, Spišská Nová Ves a Levoča, neskoršie sa prihlasovali aj družstvá z iných miest Slovenska a družobné okresy z Čiech.“
Ako sa vám darilo rozvíjať futbal v okresnom meste?
„Rozvoj futbalových tried v meste nebol taký jednoduchý, ako sa to teraz zdá. Futbal bol na začiatku pridelený Základnej škole Spišská Nová Ves, Nad Medzou. Spolupracoval som s učiteľom Murgačom. Neskôr sa futbalové triedy premiestnili na Základnú školu SNV, Lipová ulica, kde môžem pochváliť riaditeľku Hágovskú, ktorá mi v tejto oblasti veľmi pomáhala.“
Teraz je hlavným organizátorom memoriálu ZŠ SNV Z. Nejedlého.
„Po zriadení športovej školy na Nejedlého ulici sa práca halových turnajov ešte viac skvalitnila. Nastal veľký rozvoj žiackeho futbalu. Na turnaj sa prihlasovali aj zahraničné družstvá z dôvodu, že v Spišskej Novej Vsi sa hrací čas ustálil na tridsiatich minútach, v Nemecku zápas trval sedem minút. Preto veľa družstiev uprednostnilo pred zahraničím Slovensko. Kvalita halového futbalu narastala vznikom športových futbalových tried, žiaci mali vytvorené dobré podmienky nielen na základnej škole, ale aj pri Futbalovom klube v Spišskej Novej Vsi. Rád spomínam na dobrú spoluprácu s vtedajším riaditeľom Petrom Ivanom, učiteľom Bartolomejom Ogurčákom a neskoršie aj terajším Miroslavom Novačekom, predtým trénerom žiakov futbalovej triedy.“
Ako sa zabezpečovali na turnaj finančné prostriedky?
„Žiaden halový turnaj sa nedá organizovať bez finančných prostriedkov. Tak je to dnes a tak to bolo aj v začiatkoch všetkých halových turnajov. Potrebovali sme finančné prostriedky na zaplatenie športovej haly, občerstvenia družstiev, zakúpenie cien. Museli sme vyriešiť ubytovanie družstiev, zabezpečiť stravovanie a pod. Bez sponzorov a rodičov by sme turnaje neboli schopní organizovať. Spišský futbalový zväz poskytuje rozhodcov. Kvôli ostatným požiadavkám som musel oslovovať sponzorov a prosiť, hoc aj o malú finančnú čiastku. Neľutujem čas, ktorý som venoval deťom. Teraz ma to teší, pretože sa to oplatilo.“
Na aký problém si z organizovania turnaja spomínate?
„Nezabudol som na problém ubytovania chlapcov, spomínam si na rozhovor s Ogurčákom, keď sme riešili ubytovanie chlapcov z Bohémky Praha, Banskej Bystrice a ostatných družstiev. Na otázku, kde ich ubytujeme, som dostal odpoveď, že budú spať v triedach základnej školy v spacích vakoch. Tak to funguje dodnes. Celý halový turnaj má nielen športovú úroveň, ale aj spoločenskú. Ubytovanie chlapcov v priestoroch školy má mnohé prednosti. Futbalisti môžu využiť bazén školy aj dve telocvične na svoju regeneráciu. Na to deti spoločne s dospelými futbalistami stále spomínajú.“
Na terajšom turnaji stretávate bývalých i terajších futbalistov FK Spišská Nová Ves?
„Na turnaj radi spomínajú a s radosťou prijímajú pozvanie organizátorov na nový ročník Memoriálu..., bývalí aktéri memoriálu. Terajší futbalisti aj bývalí žiaci si spolu zahrajú futbalový zápas s trénermi zúčastnených družstiev. Je to oživenie akcie. Existuje možnosť, aby sa žiaci stretli s účastníkmi bývalých ročníkov, futbalistami, ktorí hrajú v zahraničí alebo v ligách na Slovensku.“
Isto bola ocenením dlhoročnej práce aj prítomnosť reprezentačného trénera na jubilejnom 20. ročníku?
„Veľmi ma teší, že najstarší halový futbalový turnaj mladých a nádejných futbalistov na Slovensku žije! Teší ma, že sa tu stretávajú generácie mladých futbalistov, ktorí prešli a zviditeľnili sa, už aj na Memoriále. Potešilo ma, že na jubilejnom dvadsiatom ročníku, som sa stretol s trénerom reprezentácie Slovenska pánom Jánom Kozákom. Je to veľká poklona takej osobnosti organizátorom tohto krásneho futbalového sviatku. Držím palce budúcim ročníkom halového turnaja.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš